Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні операції – Ковальчук К. Ф. – 11.3. Міжнародна асоціація розвитку (МАР)

Міжнародна асоціація розвитку (МАР) Була створена як філія МБРР у 1960 р. з метою зберегти вплив розвинутих західних держав на країни, що розвиваються. МАР надавала безвідсотковий кредит на термін до 50 років (з 1986 р. термін надання кредитів скорочено до 40 років для найменш розвинутих країн та до 35 років – для інших країн “третього світу”). Погашення кредитів починається з одинадцятого року після початку їх використання. Кредити надаються урядам та приватним організаціям країн, що розвиваються, без відсотків.

Кредити МАР призначені найбіднішим і найменш платоспроможним країнам і виділяються з урахуванням розмірів їх території, річного доходу на душу населення, ступеня ефективності економічної політики. Тільки країни з річним доходом на душу населення, що становить менш як 1305 дол. США, можуть користуватися позиками МАР. Більшість кредитів МАР надає країнам з розмірами річного доходу на душу населення 800 дол. США або меншими.

Кожний фінансований проект, що розглядається Міжнародною асоціацією підлягає обов’язковій політико-економічній експертизі з метою найефективнішого використання фінансової допомоги. Кредити надаються в національній валюті держави чи її території.

У рамках програми спеціальної допомоги здійснюється підтримка країн, розташованих південніше від Сахари з низькими доходами і високими боргами.

Членами МАР сьогодні є 159 країн світу.

11.4. Міжнародна фінансова корпорація (МФК)

Міжнародна фінансова корпорація (МФК) Була створена в 1959 р. з ініціативи США. її мета – заохочування розвитку приватних підприємств у країнах, що розвиваються. МФК надає кредити високорентабельним приватним підприємствам без гарантії уряду на термін від 5 до 15 років з умовою, що частину акцій компанії-позичальники продають МФК. Рівень відсоткових ставок відповідає існуючим на міжнародних фінансових ринках.

Статутний капітал МФК створено із внесків країн-членів. Розмір внесків пропорційний до частки їх внесків до МБРР. У МФК беруть участь тільки члени МБРР. Свою діяльність МФК здійснює за такими основними напрямами:

– інвестування приватного сектору (в основному країн, що розвиваються);

– надання комплексних консультаційних послуг урядам і підприємствам у здійсненні приватизації;

– формування ринку капіталів у країнах з перехідною економікою. Сьогодні до складу МФК входить 170 країн.

11.5. Багатостороннє агентство з гарантій інвестицій (БАГІ)

У 1988 р. країни – члени Світового банку створили Багатостороннє агентство з гарантій інвестицій (БАГІ), яке страхує капіталовкладення від витрат, викликаних некомерційними ризиками. До його складу сьогодні входять 142 країни. БАГІ доповнює діяльність інших міжнародних страхувальників і пропонує чотири основних типи гарантій: неконвертованість валюти, експропріація, війна і громадянські заворушення, порушення умов контрактів.

Неконвертованість валюти – це захист від втрат, що виникли у зв’язку з неможливістю конвертувати місцеву валюту в іноземну для її переказу за межі країни перебування.

Експропріація – захист від втрат, що викликані діями уряду країни перебування у зв’язку з обмеженням або ліквідацією права власності чи контролю над нею, а також права на застраховані інвестиції.

Війна і громадянські заворушення – це захист від збитків, викликаних військовими діями або громадянськими заворушеннями, що призвели до руйнування чи нанесення шкоди матеріальним активам підприємства або до створення перешкод для його діяльності.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Міжнародні кредитно-розрахункові та валютні операції – Ковальчук К. Ф. – 11.3. Міжнародна асоціація розвитку (МАР)