Міжнародні фінанси – Рогач О. І – Зворотні угоди

Ф’ючерсний контракт укладається тоді, коли в операційному залі біржі виконується певний наказ. Цей наказ може походити від члена біржі, який може укладати угоди від свого власного імені з метою одержання прибутку від біржових операцій. Наказ може походити і від трейдера, котрий не є членом біржі і віддає свій наказ через брокера, який, у свою чергу, через члена біржі укладає угоду для свого клієнта. Ці зовнішні накази на продаж або купівлю ф’ючерсів передаються за допомогою електронних засобів зв’язку в операційний зал біржі, де й відбуваються реальні і торги – у місці, що називається “ямою”. “Яма”, де укладаються І угоди, – це виокремлене в операційному залі місце, призначене для ведення торгів якимось конкретним товаром. Це місце називається “ямою” через те, що виглядає як овал, що складається з, кількох рівнів на зразок сходинок, що піднімаються навколо ‘ центральної площадки. Аби бачити один одного, трейдери розміщуються на сходинках або на центральній площадці “ями”.

За правилами біржі будь-яка пропозиція на купівлю або продаж має здійснюватися шляхом вільних біржових торгів серед усіх трейдерів, що перебувають у “ямі”.

Інформація про укладення угоди одразу спрямовується І офіційним особам біржі, які повідомляються про цю угоду за допомогою всесвітньої електронної системи зв’язку. Крім ТОГО, 1 трейдер, чиє замовлення було виконане, одержить підтвердження про умови угоди.

Розрахункова палата та її функції

Стороння особа, яка бажає укласти угоду, має діяти через | брокера, а брокер, у свою чергу, – через якого-небудь члена біржі. Як правило, дві сторони угоди перебувають на відстані, і партнери можуть навіть не знати один одного. Неминуче виникає питання про довіру: чи виконають трейдери все, про що домовляться. У випадку з форвардними контрактами це може становити велику проблему.

Для усунення подібної непевності на кожній ф’ючерсній біржі діє розрахункова палата. Розрахункова палата являє собою фінансову установу, що володіє достатніми ресурсами і гарантує виконання контракту обом сторонам. Як тільки угода укладена, розрахункова палата стає сполучною ланкою між покупцем і продавцем. Розрахункова палата діє як продавець стосовно покупця і як покупець стосовно продавця. На цій стадії початкові покупець і продавець мають зобов’язання перед розрахунковою палатою, але жодних зобов’язань – відносно один одного. Отже, трейдерам необхідно довіряти тільки розрахунковій палаті замість довіряти один одному. Підстав для занепокоєння немає, оскільки розрахункова палата володіє досить вагомим капіталом. Крім того, у розрахункової палати немає жодних чистих зобов’язань на ф’ючерсному ринку: після виконання всіх угод розрахункова палата не матиме ні коштів, ні товару. Вона функціонує тільки для того, щоб гарантувати виконання контракту обом сторонам.

Оскільки розрахункова палата гарантує виконання зобов’язань за всіма ф’ючерсними контрактами, вона в результаті сама підпадає під ризик, тому що зазнає збитків у випадку невиконання трейдерами своїх зобов’язань за угодами. Для захисту розрахункової палати і біржі від збитків сторони ф’ючерсних контрактів повинні внести кошти брокерам. Цей внесок у вигляді готівкових грошей або короткострокових високопіквідних зобов’язань називається гарантійним внеском (маржею).

Зворотні угоди

Поставка багатьох товарів – особливо наявних – може становити певні труднощі. У випадку контракту на поставку облігацій продавець може поставити облігації не того конкретного випуску, що хотів одержати покупець. Аби уникнути прийняття товару, який не відповідає умовам контракту, більшість трейдерів виконує свої зобов’язання за операціями з ф’ючерсами, уклавши зворотну угоду до настання часу поставки. Завдяки цьому, в разі потреби позбутися партії товару або одержати реальний товар, вони роблять це на звичайному ринку наявного товару – поза каналами ринку термінових угод.

Треба звернути увагу на те, що зворотна угода має укладатися відносно того самого ф’ючерсу, щодо якого укладено початкову угоду. У протилежному випадку у трейдера буде замість однієї ф’ючерсної позиції на ф’ючерсному ринку декілька.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Міжнародні фінанси – Рогач О. І – Зворотні угоди