Міжнародні фінанси – Рогач О. І – Свопціони

“Уповільнений” своп – це угода, відповідно до якої сторони погоджуються, щоб потоки платежів починалися у визначений день у майбутньому.

“Уповільненими” можуть бути процентні, валютні, товарні свопи або свопи на основі портфеля акцій. Наприклад, дві протилежні сторони угоди домовляються про обмін платежами за ставкою ЛІБОР на платежі за фіксованою процентною ставкою, що почнуться через два роки, причому термін дії свопу буде відраховуватися з дня укладення угоди.

Якщо узгоджені в контракті процентні ставки будуть прив’язані до майбутньої ставки щодо цих двох інструментів у день, коли заплановано почати відлік свопу, для ініціації цієї угоди не потрібно буде здійснювати обмін наявними платежами. Якщо ж зазначені в контракті процентні ставки не відповідатимуть майбутнім ставкам щодо запланованих на початок дії свопу грошових потоків, даний своп здійснюватиметься поза біржею, тому одна сторона буде зобов’язана здійснити іншій стороні платіж за угодою.

Своп із метою пролонгування позиції являє собою угоду, яка передбачає продовження терміну дії певного свопу.

Своп із метою пролонгування позиції є особливою формою “уповільненого” свопу. Приміром, у середині терміну дії якого-небудь процентного свопу, відповідно до якого одна сторона здійснює платежі за ставкою ЛІБОР плюс 50 базисних пунктів, а одержує в обмін платежі за ставкою, що нараховується за дворічними податковими сертифікатами казначейства, сторони можуть домовитися про продовження терміну цього свопу ще на три роки.

Якщо дана угода орієнтується на майбутні ставки в день початку дії нового свопу (тобто в момент закінчення поточної угоди про своп), у момент укладання такої угоди не потрібно буде здійснювати ніяких платежів.

Свопціони

Свопціон – це опціон на операцію своп. Свопціони, як і інші опціони, мають різновиди “кол” і “пут”. Опціони на свопи можуть бути за формою американськими або європейськими. Власник свопціону “кол” має право купити своп, сплативши ціну використання, проте продавець свопціону “кол” зобов’язаний продати своп за ціною використання. (Покупець процентного свопу виплачує платежі за фіксованою ставкою, а одержує за плаваючою.) Власник свопціону “пут” має право продати своп за ціною використання, а от продавець свопціону “пут” зобов’язаний купити своп, уплативши ціну використання. Щодо всіх зазначених опціонів установлюється певний день закінчення їхнього терміну.

Розглянемо свопціон “кол” докладніше. Покупець колу сплачує узгоджену премію продавцю по закінченні даної угоди. Звичайно премія вказується у виді певної кількості базисних пунктів, шо підраховуються з умовної основної суми свопу, що лежить в основі опціону. Як правило, розмір премії дорівнює 20-40 базисних пунктів, проте він залежить від ціни використання, часу, шо залишився до закінчення терміну, а також сталості процентних ставок, покладених в основу опціону. Ціна використання свопціону являє собою фіксовану ставку, що вказується в угоді про свопціон. Якщо свопціон є європейським, то власник використовує його в тому випадку, коли встановлена контрактом фіксована процентна ставка (ціна використання) буде нижча за фіксовану процентну ставку, що існує на відкритому ринку свопів із тим самим терміном, що встановлений для даного свопу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Міжнародні фінанси – Рогач О. І – Свопціони