Міжнародні фінанси – Рогач О. І – ОПЦІОНИ

Існує два основні класи опціонів – “кол” і “пут”. Володіння опціаном “кол “дає право купити конкретний товар за визначеною ціною*, причому це право є дійсним до визначеного дня в майбутньому. Відповідно опціон “пут ” надає право продати конкретний товар за визначеною ціною до визначеного дня в майбутньому.

В усіх випадках володіння опціоном надає право, але не накладає обов’язку виконати умови угоди. Власник опціону “кол” може, наприклад, купити товар за визначеною в контракті ціною протягом терміну дії даного опціону, але не зобов’язаний робити цього. Відповідно власник опціону “пут” може продати товар за визначеною в контракті ціною протягом терміну дії даного опціонного контракту, але не зобов’язаний робити цього. Але продаж опціону накладає на продавця цілком конкретні зобов’язання. Продавець опціону “кол” одержує від покупця якусь суму грошей, і в обмін на цю суму продавець опціону “кол” повинний бути готовий продати визначений товар власникові цього опціону, якщо той побажає. Власник, тобто покупець опціону, має свободу подальших дій щодо опціонного контракту, а продавці опціонів такої свободи позбавлені. Вони зобов’язані виконати певні дії, якщо того побажають власники опціонів.

Для купівлі опціону трейдерові необхідно лише відкрити рахунок у брокерської фірми – члена біржі, на якій ведеться торгівля опционами. Подібна угода може бути виконана через брокера так само легко, як і будь-яка угода з купівлі акцій. Покупець опціону оплачує придбаний опціон після виконання угоди, а отже, немає необхідності турбуватися про грошові потоки, пов’язані з цією покупкою.

Для продавця опціону справа стоїть дещо складніше. Продаючи опціон “кол”, продавець дає згоду на поставку акцій за встановленою ціною, якщо таким є вибір власника колу. Отже, у продавця для виконання зобов’язань може виникнути потреба у великих фінансових ресурсах. Брокер є представником трейдера перед біржею, тож зобов’язаний переконатися в тому, що даний трейдер має необхідні фінансові ресурси для виконання всіх зобов’язань. Продавцю в момент продажу опціону повний розмір цих зобов’язань не відомий. Тому, зрозуміло, брокер зажадає фінансових гарантій від продавців опціонів. У випадку угоди з колом продавець може вже мати відповідні акції й розмістити їх у вигляді депозиту у брокера. Продаж опціонів “кол” на основі акцій, якими володіє продавець, називається продажем із покриттям опціону “кол”. Це забезпечує брокерові повний захист, оскільки він сам володітиме акціями, які мають бути поставлені

* У кожному опціонному контракті вказується ціна, за якою здійснюватиметься платіж, якщо опціон буде використано, – її називають ціною використання, або ціною виконання.

Відповідно до зобов’язань укладеного контракту. Продавець колу, котрий не володіє акціями, щодо яких укладено угоду, продає “голий” опціон, у даному випадку “голий” кол. У таких випадках брокер може зажадати депонування значної суми готівкою або в цінних паперах, аби бути впевненим, що даний трейдер має у своєму розпорядженні фінансові ресурси, необхідні для виконання всіх зобов’язань за опціонним контрактом.

Кожна угода з опціоном передбачає платіж, що здійснюється покупцем на рахунок продавця. Цей платіж інколи називають опціонною премією. Кожний опціон, котрий продається на біржі, дійсний протягом обмеженого проміжку часу. Після закінчення терміну дії опціон матиме нульову вартість.

На більшості опціонних бірж торгують різними видами опціонів. Найпоширенішими є опціони на основі акцій. Здійснюються також операції з опціонами на основі фондових індексів, процентних інструментів, індексів цін на цінні метали, іноземної валюти, ф’ючерсних контрактів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Міжнародні фінанси – Рогач О. І – ОПЦІОНИ