Міжнародні економічні відносини – Передрій О. С. – 2.6.4. Роль регіональних валютно-фінансових і кредитних організацій

Останніми роками помітними стали зусилля регіональних банків розвитку, які почали складати більш серйозну конкуренцію Групі Світового банку. До них слід віднести в першу чергу наступні:

– Азіатський банк розвитку (заснований у 1965 році в Манілі);

– Африканський банк розвитку (функціонує з 1960 року, штаб-квартира у Вашингтоні);

– Ісламський банк розвитку (м. Дідза, Саудівська Аравія). Декілька його кредитно-фінансових інститутів здійснюють операції в ЄС. Серед них:

– Європейський інвестиційний банк (1958 рік, штаб-квартира в Люксембурзі);

– Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР);

– Банк міжнародних розрахунків (БМР, 1930 рік, Базель). Наприклад, Азіатський банк розвитку надає приблизно

Одну третину кредитів на пільгових умовах. Африканський

Банк розвитку виділяє ресурси на розвиток країн цього континенту, сприяє їм у наданні експертних послуг і підготовці кадрів. Міжамериканський банк розвитку направляє інвестиції на енергетику, сільське господарство, рибальство.

Із квітня 1991 року розпочав роботу ЄБРР. Сьогодні вів є крупним європейським кредитним інститутом. Банк надає кредити на більш вигідних умовах порівняно із звичайним комерційним банком. У той же час, маючи статус комерційної установи, ЄБРР в основу своєї діяльності ставить головний мотив – отримання прибутку. Відповідно і ціна його кредитів є вищою за аналогічні кредити, які надаються МФР або Світовим банком. Основне завдання ЄБРР – фінансування малого і середнього бізнесу в країнах Центральної і Східної Європи, а також у країнах Співдружності Незалежних Держав (СНД). Банк здійснює інвестиції переважно в приватний сектор. На відміну від Світового банку, який може дати позичку уряду і переказати кошти на рахунок національного банку, ЄБРР працює виключно з конкретними самоокупними проектами. Мінімальний кредит становить 6 мільйонів доларів.

Надаючи кредит, Банк керується трьома основними умовами:

– окупність проекту, причому в твердо конвертованій валюті;

– інвестиційні переваги приватного сектора;

– фінансування не більше ніж 35% вартості проекту. Однією з характерних особливостей функціонування Банку

Є його екологічна спрямованість. Із цією метою ним проводяться ретельні моніторинги проектів на екологічну безпеку, супровід проектів на предмет контролю за природоохоронними показниками.

У межах своєї стратегічної спрямованості – допомоги країнам, що трансформують свою соціально-економічну і політичну систему, Банк має виключно важливе значення для України. На даний час він є одним із найпотужніших інвесторів в Україні. Загальна сума коштів, вкладених Банком під проекти в економіку України, перевищує 600 млн доларів. До прикладу,

Важливою є його участь у Фонді Чорнобильського покриття” добудови двох енергоблоків на Рівненській та Хмельницькій АЕС. Прикладом ефективної співпраці ЄБРР з Україною можуть бути: кондитерська компанія “Світоч”, яка отримала кредит на модернізацію виробничих ліній, компанія “Олейна”, що отримала кредит під реконструкцію технологічного обладнання, спільний проект будівництва заводу по виробництву стартерних батарей з АТ “Луганські акумулятори” (внесок Банку 10 млн доларів), відкриття кредитної лінії Україні з метою розвитку малих та середніх підприємств (100 млн ЕКЮ), кредит АТ “Укррічфлот” для будівництва п’яти суховантажів класу “ріка – море” (32 млн ЕКЮ). Активізувалася діяльність ЄБРР із приводу розвитку АПК України. Зокрема, Банк бере участь в експертній оцінці та фінансуванні самоокупних програм “Цукор”, “М’ясо”, “Вода”, суть яких полягає в налагодженні комплексного виробництва кінцевої продовольчої продукції.

У межах Європейського Союзу створені й діють фонди розвитку і структурні фонди. Вони надають в основному позички і пільгові довгострокові кредити під низькі відсотки країнам, що розвиваються, які асоційовані з ЄС, на розвиток сільського господарства країн-членів ЄС, фінансування програм, які спрямовані на ліквідацію регіональних диспропорцій в країнах-членах об’єднання.

Під час розподілу ресурсівмають місце гострі суперечності, обумовлені, зокрема, бажанням кожної країни, яка має відсталі регіони, отримати якнайбільше ресурсів із структурних фондів. Значні суми для розвитку відсталих регіонів отримали Греція, Іспанія, Португалія, Ірландія. Вказані суперечності загострилися після прийняття в члени ЄС ряду країн Центрально-Східної Європи.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Міжнародні економічні відносини – Передрій О. С. – 2.6.4. Роль регіональних валютно-фінансових і кредитних організацій