Міжнародні економічні відносини – Амеліна І. В. – 2. Сутність, об’єкти і суб’єкти МЕВ, рівні розвитку

МЕВ Мають декілька визначень:

Міжнародні економічні відносини – це сукупність суспільно виробничих зв’язків суб’єктів світового господарства.

Міжнародні економічні відносини – система зв’язків національних економік різних країн, яка грунтується на міжнародному поділі праці.

Міжнародні економічні відносини – система господарських зв’язків фізичних та юридичних осіб на інтернаціональному рівні, на рівні держав, групи держав, міжнародних економічних організацій, що орієнтовані на реалізацію їхніх потреб.

Система МЕВ – це динамічна сукупність взаємозв’язків суб’єктів світового господарства, яка проявляється як цілісне утворення.

Між країнами існують різні відносини: політичні, наукові, культурні. Країни співробітничають в різних галузях: організують міжнародні виставки картин, обмінюються артистами, науковцями, досвідом в області техніки, захисту навколишнього середовища.

Міжнародні економічні відносини (МЕВ) – одна із форм міжнародних відносин. МЕВ опосередковують здійснення інших форм міжнародних відносин. Наприклад, для нормального функціонування науково-технічних зв’язків між країнами необхідним є міжнародний ринок науково-технічної продукції. Крім того МЕВ – це система економічних зв’язків з приводу виробництва, розподілу, обміну та споживання продуктів, що вийшли за рамки національних кордонів.

Продукт може вироблятися на основі кооперації виробничих ресурсів двох або декількох країн. Суб’єкти різних країн можуть обмінюватися товарами внаслідок чого виробництво і споживання певного товару буде знаходитись в різних країнах. Міжнародні відносини розподілу – це відносини, які виникають з приводу а) розподілу факторів виробництва (засобів виробництва, робочої сили) між країнами; б) розподілу продуктів економічної діяльності серед суб’єктів із різних країн; в) розподілу доходів між учасниками МЕВ.

Економічний зміст МЕВ Проявляється між суб’єктами світового господарства за фазами процесу відтворення:

1. МЕВ у сфері виробництва – це відносини, що складаються між суб’єктами світового господарства безпосередньо у матеріальному виробництві.

Основні форми МЕВ:

– спільне будівництво господарських об’єктів;

– СП;

– міжнародна спеціалізація і кооперація виробництва;

– прямі виробничі зв’язки.

2. МЕВ у сфері розподілу – це відносини, що складаються між суб’єктами світового господарства з приводу розподілу матеріальних, трудових ресурсів і фінансових коштів.

Основні форми МЕВ:

– розвиток спільного підприємництва;

– міжнародний рух капіталу;

– міжнародна міграція робочої сили.

3. МЕВ у сфері обміну – це відносини, що складаються між суб’єктами світового господарства з приводу купівлі-продажу товарів, капіталів, робочої сили і послуг.

Проявляються в міжнародних торговельних відносинах.

4. МЕВ у сфері споживання – це відносини, що складаються між суб’єктами світового господарства з приводу покриття їх потреб за рахунок взаємних поставок або продукції спільних господарських об’єктів.

Об’єкти МЕВ – це те, на що направлена господарська діяльність суб’єктів світового господарства (предмет їх господарської діяльності):

– експорт (імпорт) товарів;

– експорт (імпорт) послуг;

– здійснення господарської діяльності закордоном;

– міжнародна спеціалізація виробництва;

– міжнародна кооперація виробництва;

– міжнародні фінансові операції;

– міжнародні науково-технічні зв’язки;

– експорт (імпорт) капіталу;

– спільне підприємництво;

– оренда машин та обладнання (міжнародний лізинг);

– зустрічна торгівля;

– організація та участь у міжнародних виставках, ярмарках і тендерах. Суб’єкти МЕВ – це фізичні та юридичні особи, які приймають участь у реалізації міжнародних господарських контрактів, договорів, угод.

1. Держава – як суб’єкт міжнародних економічних відносин це суверене утворення, яке має верховну владу на своїй території та незалежність відносно до інших держав.

Державні установи, підприємства купують на світовому ринку продукцію та послуги; постачають економічним суб’єктам із інших країн товари. Крім того, держави покликані створювати для вітчизняних підприємців сприятливі умови виходу на міжнародні ринки. Таким чином держава реалізує як пряму участь у МЕВ (через міждержавні відносини, державні підприємства, державні органи влади), так і побічну (формування умов для здійснення МЕВ всіма іншими учасниками).

Кожна держава має інститути, які прямо, чи побічно впливають на стан МЕВ. Серед таких інститутів виділяють:

O Міністерство іноземних справ – сприяє визначенню зовнішньоекономічних орієнтирів країни, забезпеченню зовнішньоекономічних інтересів національних експортерів та імпортерів;

O Міністерство зовнішньої торгівлі – здійснює функції регулювання та контролю у галузі зовнішньої торгівлі; розробляє проекти торгових угод і конвенцій з питань зовнішньої торгівлі; проводить переговори з іноземними державами; займається питаннями митної політики; видає експортні та імпортні ліцензії;

O Центральний банк країни – впливає на зовнішньоекономічну діяльність економічних суб’єктів валютно-фінансовими інструментами і насамперед, регулюванням курсу національної валюти. Останній безпосередньо впливає на експортно-імпортні потоки.

2. Групи держав – інтеграційні об’єднання держав.

3. Міжнародні організації – формування та об’єднання, які приймають участь у МЕВ залежно від цілей, завдань та напрямків їх діяльності. Міжнародні організації систематизують за наступними ознаками:

– юридична природа (міжурядові, позаурядові);

– склад учасників (універсальні, регіональні);

– масштаби діяльності (загального характеру, спеціальної компетенції);

– характер діяльності (координуючі, оперативної дії, консультативні);

– термін діяльності (постійної дії, періодичної дії, тимчасові). Деякі міжнародні організації, акумулюють значні кошти і мають

Відповідні повноваження. Вони істотно впливають як на розвиток тієї чи іншої сфери міжнародної діяльності, так і на національний економічний розвиток.

4. Фізичні особи – це особи, які наділені правоздатністю та дієздатністю, переважно виступають як комерсанти або підприємці.

5. Юридичні особи – це об’єднання, які наділенні відокремленим майном, діють від свого імені і в межах свого майна, мають права та обов’язки і від свого імені виступають як сторона громадських відносин (все це закріплено в установчих документах юридичної особи, підсилено власною печаткою та відображено на банківському рахунку).

Діяльність підприємств в міжнародній сфері виявляється в:

А) купівлі іноземних факторів виробництва;

Б) продажу виробленої продукції на міжнародному ринку;

В) операціях на міжнародних фінансових ринках. Специфічними суб’єктами МЕВ є міжнародні підприємства:

– багатонаціональні корпорації (міжнародні за капіталом, управлінням та сферами діяльності);

– міжнародні СП (підприємства, які об’єднують різнонаціональних партнерів в інвестуванні, управлінні підприємством, розподілі прибутків та ризиків).

6. ТНК.

7. Об’єднання фізичних осіб, юридичних осіб, фізичних та юридичних осіб.

8. Представники іноземних фірм.

9. Місцеві органи влади.

10. Інші держави, що діють через своїх представників на території даної країни.

Рівні розвитку МЕВ:

1. За географічною (територіальною) ознакою Виділяють наступні рівні:

– інтернаціональний – синтез усіх економічних взаємовідносин між країнами;

– регіональний – економічні відносини регіонів та інтеграційних об’єднань;

– національний – МЕВ окремих країн.

2. За економічною ознакою Виділяють:

– економічні контакти – найпростіші економічні зв’язки, мають епізодичний характер, регулюються одноразовими угодами;

– економічна взаємодія – стійкі економічні зв’язки, що грунтуються на міжнародних договорах та угодах на тривалий строк (5-10 р.)

– економічне співробітництво – міцні економічні зв’язки на основі спільних, раніше розроблених і узгоджених намірів, закріплених у довгострокових економічних договорах (до 25 років);

– економічна інтеграція – вищий рівень розвитку МЕВ, об’єднання економік країн, проведення погодженої державної політики у взаємних відносинах та у відносинах з третіми країнами.

3. За суб’єктами діяльності:

– мікроекономічні – підприємства, фірми, особи;

– макроекономічні – країни;

– наднаціональні – міжнародні організації та інтеграційні об’єднання.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Міжнародні економічні відносини – Амеліна І. В. – 2. Сутність, об’єкти і суб’єкти МЕВ, рівні розвитку