Міжнародне приватне право – Довгерт A. C. – 1. Загальні зауваження

1. Загальні зауваження

1. У доктрині міжнародного приватного права та у сучасних законодавчих актах, що регулюють проблеми розв’язання колізій законів різних місцевостей, особливе місце посідають так звані загальні питання. МПрП або положення щодо тлумачення та дії колізійних норм. Сюди належать передусім положення щодо правової кваліфікації (проблема конфлікту кваліфікацій), зворотного відсилання та відсилання до права третьої країни, дії імперативних норм, застереження про публічний порядок, обхід закону. Призначення цих положень виявляється у виконанні двох важливих функцій. По-перше, ці норми визначають порядок і умови екстериторіальної дії національних законів та застосування на території певної держави іноземного права (чи визнання і виконання іноземного судового рішення). Таким чином виконується функція захисту основ правопорядку держави у випадках, коли застосування іноземного закону чи виконання іноземного судового рішення може призвести до наслідків, несумісних із місцевим правопорядком і засадами суспільної моралі. По-друге, усі колізійні норми, незалежно від виду, підпорядковуються загальним правилам, які регламентують порядок застосування колізійних норм та відшукання правопорядку, компетентного регулювати ті чи інші правовідносини. Такі питання неминуче виникають в умовах співіснування і взаємодії відокремлених правових систем, кожна з яких має свою специфіку.

2. Загальні питання тлумачення та дії колізійних норм традиційно привертають особливу увагу дослідників. Ставлення доктрини до загальних понять МПрП, їх змісту, призначення та умов застосування завжди було неоднозначним; критиці цих понять присвячено велику кількість наукових праць. Так, видатний російський учений О. Піленко називав ці категорії “ірраціональними величинами” та “прищами на обличчі науки міжнародного приватного права” (див.: Пиленко А. Очерки по систематике частного международного права. – Спб., 1911. – С. 432). У доктрині радянського періоду загальні принципи МПрП нерідко характеризувалися як знаряддя боротьби буржуазних країн із Радянським Союзом (див,: Рае-вич С. К Международное частное право. – М., 1934. – С. 40, 59). Однак при цьому у практиці радянських судів ці критерії іноді застосовувались у випадках, коли це було вигідно радянській стороні.

Так, у “хрестоматійній” справі за позовом англійської компанії “Ромулус Філмз Лтд.” до в/о “Совэкспортфильм”, яка розглядалася 1967 р. в зовнішньоторговельній арбітражній комісії при Всесоюзній торговій палаті СРСР, розглядалося питання зворотного відсилання, однієї з найбільш складних категорій МПрП. Колізійна норма радянського права передбачала застосування до суті справи англійських законів. У свою чергу, колізійні норми англійського права відсилали назад до права СРСР. Суд зазначив, що питання про прийняття чи неприйняття зворотного відсилання до радянських законів має вирішуватись за радянським правом, яке зворотного відсилання не визнає. У результаті радянський суд застосував іноземне право, що відповідало інтересам радянської сторони (див.: Рамзайцев Д. Ф. Применение МЧП в решениях ВТАК при ВТП (Информационный обзор): Секция права ВТП// Сборник информационных материалов. – М, 1970. – Вып. 23. – С. 10).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,00 out of 5)

Міжнародне приватне право – Довгерт A. C. – 1. Загальні зауваження