Міжнародна економіка – Козак Ю. Г. – Визначення поняття “відмивання “брудних” грошей”

Ключові поняття

“Брудні” іроші; способи та стадії відмивання “брудних” грошей; організовані структури по відмиванню “брудних” грошей; мононаціональні та багатонаціональні злочинні групи; розпізнавання підозрілих операцій; легалізація “брудних” грошей; протидія відмиванню “брудних” грошей; ФАТФ; Рада Європи.

24.1. Поняття “брудні гроші”. Відмивання “брудних” грошей як процес
Визначення поняття “відмивання “брудних” грошей”

Крім репутації “податкового раю”, офшорні центри набули сумнівної слави місць, де відмиваються і легалізуються “брудні” гроші. Таким терміном називають гроші, набуті злочинним шляхом. А сукупність дій, які переслідують мету приховання справжніх джерел походження таких грошей і надають їм ознак легального походження, одержала назву “відмивання грошей”.

Поняття “відмивання”, або “чищення”, грошей з’явилося відносно недавно. Його авторство приписують американцям, а точніше – чиновникам правоохоронних органів США, тобто полісменам. У повсякденний лексикон це слово ввійшло з другої половини 1970-х років, під час слідства в справі Уотергейт. У юридичному значенні цей термін вперше був використаний у 1982 p., знову ж таки в США в одному із судових процесів.

Незабаром він став повсюдно визнаним і був включений у науково-юридичний лексикон як усередині США, так і на міжнародному рівні, про що свідчить вживання його в Конвенції Ради Європи “Про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом”, укладеної в 1990 p., яка була ратифікована Верховною Радою України законом “Про ратифікацію Конвенції про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом” (Відомості Верховної Ради.-1998- №16). Загальне визнання одержало визначення поняття “відмивання грошей”, яке дав начальник Національної кримінальної поліції Австрії Том Шерман: “Відмивання грошей – це конверсія або “очищення” майна, яка бере початок від серйозного злочину з метою приховання джерела його походження. Цей злочин робить кожен, хто безпосередньо бере участь у процесі відмивання грошей або свідомо бере непряму участь у цьому процесі”[43, с. 253]. Нині поняття “відмивання грошей” перекладено багатьма мовами світу (англійською – money laundering, французькою – blanchiment, німецькою – Geldwascherei, італійською – riciclaggion, іспанською – blangeo de dinero, польською – pranie pieniedzy) і стало в них звичним. Можна без перебільшення сказати, що явище це набуло справді міжнародного характеру.

Відмивання “брудних” грошей визнане злочинним діянням у карному законодавстві багатьох країн світу й особливо в кримінальних кодексах США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Швейцарії, Польщі. У карному законодавстві Польщі, наприклад, міститься не тільки докладне формулювання складу злочину “відмивання грошей”, а й позначене коло осіб, які можуть бути залученими в співучасники такого злочину з використанням свого службового становища. Відповідні зміни внесені і в Кримінальний кодекс України. Однак найповніше визначення “відмивання грошей” містить кримінальний кодекс США з доповненням від 27 жовтня 1986 p., що має поправку “Про протидію відмиванню грошей”.

Відповідно до параграфа 19S6, злочин “відмивання грошей” здійснює “кожний, хто усвідомлює, що власність, залучена у фінансову угоду, – це доход від нелегальної діяльності, спрямованої на:

§ проведення або спробу проведення фінансової угоди, яка включає подібні доходи з наміром підтримки таких видів протизаконної діяльності, які включають які-небудь ознаки злочинних дій, організованої злочинності й обігу наркотиків;

§ проведення фінансової угоди з наміром порушення федеральних розпоряджень податкового кодексу;

§ свідоме проведення фінансової угоди з наміром приховання – цілком чи частково – самої суті справи, місця, джерела, власника або контролера доходів від вищезгаданої протизаконної діяльності;


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Міжнародна економіка – Козак Ю. Г. – Визначення поняття “відмивання “брудних” грошей”