Міжнародна економіка – Козак Ю. Г. – Гібралтар

Гібралтар знаходиться на самому південному краї Європи. Це скелястий півострів при вході з Атлантики в Середземне море па відстані 22 км від узбережжя Африки. Це британська колонія, асоційована з Європейським Союзом. Іспанія пред’являє права на Гібралтар, але політичне становище Гібралтару стабільне.

Гібралтар, як і Нормандські острови, вважають типовою європейською офшорною юрисдикцією. Усі зареєстровані тут іноземні “пільгові” компанії платять дуже низькі податки. Ці компанії зобов’язані відповідати стандартним офшорним вимогам: їхнім власниками не можуть бути місцеві резиденти, а самі компанії позбавлені права вести господарську діяльність на території півострова.

Створені на Гібралтарі компанії виконують такі функції:

1) торгово-посередницькі операції;

2) холдингова діяльність у країнах ЄС;

3) судноволодіння;

4) володіння нерухомістю;

5) управління інвестиційними фондами в європейських країнах.

Іноземні компанії користуються пільгами різного ступеня. Резидентні компанії платять податок на прибуток за ставкою 35%. Звільнені (exempt) компанії можуть одержати звільнення від податків на 25-літній термін. Пільгові (qualifyng) компанії зобов’язані платити податок на переказані з-за кордону доходи за ставкою 2-8%. Фізичні особи платять прогресивний прибутковий податок у 20% при доході 1500 ф. ст. і до 50% при доході понад 19 500 ф. ст., а також податок на спадщину до 25%.

Територія, як і всі інші типові офшорні зони, не має податкових угод з іншими країнами. Існує тільки одна угода про запобігання подвійного оподаткування між Гібралтаром і Великаю Британією, яка є неофіційною.

Офшорні юрисдикції за межами Європи
Сянган (Гонконг)

Одним з найбільших офшорних центрів світу є Гонконг. До останнього часу він був володінням Велика Британії, але й після формального поєднання з Китаєм у 1997 р. Гонконг зберігає привабливість як податкова гавань. Китай зацікавлений у збереженні такого статусу, розглядаючи його як важливу вільну економічну зону. Тут розташовано близько 50 тисяч заводів і фабрик, понад 250 банківських установ.

Після об’єднання з Китаєм реєстрація в Гонконзі офшорних компаній продовжується значними темпами.

На відміну від інших офшорних центрів, зареєстрована в Гонконзі торгова фірма може функціонувати як офшорна. Якщо її торгова діяльність ведеться за межами Гонконгу, то прибуток від неї не підлягає оподаткуванню. Однак у тому випадку, коли управління комерційними операціями здійснювалося з Гонконгу, доходи від них можуть обкладатися податком за ставкою 1,65%.

Секретарем офшорної компанії повинен бути резидент Гонконгу. Аудиторські перевірки компаній є обов’язковими.

Термін заснування компанії становить близько 2 місяців, витрати на цю процедуру – близько 850 дол. США, мінімальні витрати, пов’язані з функціонуванням фірми протягом року, – 2300 дол США, прибутковий податок з фізичних осіб – 15%.

Багамські, Бермудські й Кайманові острови

Ці території є складовими частинами Карибського регіону. Багато як експерти в усьому світі вважають їх “зразковими” податковими гаванями. У юрисдикції цих територій зовсім немає прибуткових податків (податок на прибуток, податок на доходи

Фізичних осіб, податки на розподілений прибуток корпорацій, податки на капітал і майно, трансферні податки). Строго дотримується таємниця банківських внесків. Передбачена конфіденційність інформації про засновників і акціонерів компанії, банківські рахунки фізичних і юридичних осіб, відсутність обов’язку надавати фінансову звітність. Не передбачений обмін інформацією з податковими відомствами інших країн, а також які-небудь санкції відносно осіб, які ухиляються від сплати податків. Тому не обходить ці території стороною слава місць з відмивання “брудних” грошей, а клієнти таких офшорних центрів найчастіше стають об’єктом пильної уваги контролюючих органів і податкових служб, а також Інтерполу1.

Умови реєстрації і функціонування компаній на цих територіях дуже прості і загальнодоступні. На Багамських Островах ліцензувати необхідно тільки страхування і банківську справу. Компанії, інкорпоровані на Багамах, можуть мати тільки одного директора, а управління фірмою вести через уповноваженого агента. Посада секретаря в компанії не обов’язкова. Замість податків на прибуток, капітал і майно існує тільки щорічний фіксований податок, який залежить від розміру статутного капіталу. Його величина коливається в межах 100-300 дол. США.

Особливою популярністю Багамські Острови і острови Кайман користуються в страхових компаній. І хоча через голосні фінансово-кримінальні скандали престиж цих офшорних центрів трохи упав, вони, як і раніше, залучають велику кількість клієнтів. Так, тільки на островах Кайман функціонує близько 540 банків і всіляких фондів. Там же відкриті 70 представництв десятка найбільших у світі банків.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Міжнародна економіка – Козак Ю. Г. – Гібралтар