Міжнародна економіка – Білоцерківець В. В. – 3. Методи та функції міжнародної економіки як науки та навчального курсу

Основні питання для вивчення

1. Еволюція міжнародної економіки як науки.

2. Об’єкт та предмет курсу. Загальна характеристика міжнародних економічних відносин.

3. Методи та функції міжнародної економіки як науки та навчального курсу.

1. Еволюція міжнародної економіки як науки

Міжнародна економіка – Це галузь фундаментальної економічної науки, що вивчає світове господарство як систему, його основні складові (регіональні об’єднання країн, світові ринки, міжнародні економічні організації тощо), а також міжнародні економічні процеси та явища.

В еволюції міжнародних економічних знань доцільно виділити наступні етапи:

I. Зародки міжнародно-економічної проблематики відображено у стародавніх описах торговельних угод між державами, у міфах, творах філософів і поетів.

II. Нагромадження окремих теоретичних ідей, теорій, концепцій і Гіпотез у межах економії та хрематистики, політекономії, економікс. Ключові з них:

– меркантилістські концепції грошового та торговельного балансів;

– теорії абсолютних переваг А. Сміта та відносних переваг Д. Рі-кардо;

– теорія еквівалентного обміну К. Маркса;

– теорія співвідношення факторів виробництва Е. Хекшера та Б. Оліна.

III. Становлення і розвиток відносно самостійного розділу міжнародних економічних знань у структурі фундаментальної економічної науки: політекономії та економікс. Провідна проблематика:

– політекономія – соціально-економічні засади соціалістичної та капіталістичної суспільних систем, їх взаємодія та суперництво у світовому господарстві;

– економікс – функціональні аспекти міжнародної торгівлі, руху факторів виробництва і валютно-фінансових відносин.

IV. Виділення (в середині 20-го сторіччя) і розвиток самостійної науки – міжнародної економіки в творах провідних вчених, серед них Я. Бгахваті, О. Богомолов, П. Кругман, В. Леонтьєв, М. Портер, Ю. Пахомов, Т. Рибчинський, П. Самуельсон, Ю. Ширяєв та інші.

2. Об’єкт та предмет курсу. Загальна характеристика міжнародних економічних відносин

Головний Об’єкт Курсу – міжнародна економіка як невід’ємна складова людського суспільства в цілому. Об’єктами вивчення також виступають:

– крупні складові міжнародної економіки – регіональні об’єднання країн, міжнародні економічні організації, світовий ринок та ін.;

– міжнародні економічні процеси та явища – кризи, міграція, спекуляція на світових ринках та ін.

Предметом Курсу є міжнародні економічні відносини, закони, закономірності, фактори, результати функціонування світового господарства та його головних складових частин в контексті еволюції людського суспільства.

Міжнародні економічні відносини (МЕВ) виникають у зв’язку з виходом економічної діяльності за кордони держав і утворюються у процесі взаємодії економічних суб’єктів різних країн з приводу привласнення засобів і результатів виробництва, а також організації міжнародних відтворювальних процесів.

Історично міжнародні економічні відносини є вторинними по відношенню до національних, але в сучасних умовах вони мають власну логіку розвитку і нерідко домінують над національними.

Об’єкти МЕВ: умови, процеси, фактори та результати міжнародної економіки.

Суб’єкти МЕВ: окремі держави, регіональні об’єднання держав, інтеграційні угрупування, міжнародні економічні організації, юридичні та фізичні особи.

МЕВ є дворівневими:

1) Міжнародні соціально-економічні відносини – відносини власності, товарно-грошові, ринкові, планомірності, розподілу, споживання та ін.;

2) Міжнародні організаційно-економічні відносини – складаються у процесі міжнародної концентрації, централізації, комбінування, спеціалізації та кооперації виробництва, а також у процесі реалізації форм організації міжнародного виробництва.

До головних Форм МЕВ належать: міжнародна торгівля та науково-технологічний обмін, міжнародний рух людського капіталу, міжнародний рух капіталу, міжнародні валютно-фінансові відносини

(рис. 1).

Міжнародні економічні відносини

Міжнародна економіка   Білоцерківець В. В.   3. Методи та функції міжнародної економіки як науки та навчального курсу

3. Методи та функції міжнародної економіки як науки та навчального курсу

Міжнародна економіка як наука для дослідження використовує як запозичені з інших наук Методи, Так і має власні (табл. 1).

Таблиця 1

Методи міжнародної економіки1

Міжнародна економіка   Білоцерківець В. В.   3. Методи та функції міжнародної економіки як науки та навчального курсу

Міжнародна економіка як дисципліна, виконує такі функції:

1) Пізнавальну – вивчення та пояснення міжнародних економічних процесів та явищ;

2) Методологічну – міжнародна економіка, з одного боку, є фундаментом розвитку конкретних економічних дисциплін (міжнародні стратегії економічного розвитку, міжнародні фінанси, зовнішньоекономічна діяльність підприємства тощо), а з іншого – узагальнює та розвиває їх досягнення;

3) Ідеологічну – міжнародна економіка впливає на формування світогляду та ідеологічних переваг людини;

4) Практичну – розробка та реалізація ефективної зовнішньоекономічної політики держави.

Основні терміни і поняття

Міжнародна економіка, етапи еволюції міжнародних економічних знань, об’єкт і предмет курсу, міжнародні економічні відносини, рівні міжнародних економічних відносин, форми міжнародних економічних відносин, глобальний підхід до вивчення міжнародної економіки, функції міжнародної економіки.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)

Міжнародна економіка – Білоцерківець В. В. – 3. Методи та функції міжнародної економіки як науки та навчального курсу