Місцеві фінанси – Сунцова О. О. – Аналіз факторів, що впливають на доходи

O Аналіз недоїмки по платежах до бюджету (заходи по її ліквідації);

O Аналіз зменшення заборгованості по виплаті заробітної плати на підприємствах та бюджетних установах;

O Аналіз тенденції переходу на сплату єдиного податку;

O Аналіз повноти зарахування до бюджету відсотків, що сплачуються установами банків за користування тимчасово вільними залишками бюджетних коштів;

O Аналіз взаємних розрахунків між бюджетами;

O Аналіз запозичень та погашення позик;

O Аналіз повноти зарахування до бюджету плати населення за надані послуги в бюджетних установах, спеціальних коштів та коштів за дорученнями;

O Аналіз надходження місцевих податків та зборів в розрізі структур, що здійснюють їх адміністрування, повноту їх зарахування (інвентаризація торгових місць);

O Аналіз обгрунтованості звільнення від оподаткування підприємств, установ і організацій.

Яку б комбінацію методів не використовували ті, хто складає прогнози, деякі типи доходів дуже складно передбачити. Взагалі зробити довгостроковий прогноз для будь-якого типу доходу передбачити дуже складно. У випадку, якщо джерело доходу чуттєво реагує на зовнішні зміни, складач прогнозу має покладатися тільки на своє інформоване судження та уважно слідкувати за економічним середовищем. Хоча іноді дуже приваблює можливість недооцінити такі доходи, що також має свої недоліки. Все більше органів місцевого самоврядування складають довгострокові прогнози на багато років вперед, що може бути дуже цінним для запобігання майбутнім проблемам, але ці прогнози необхідно робити дуже обережно, повністю розуміючи припущення, на яких вони базуються.

У той час, як економетричне моделювання може допомогти тим, хто прогнозує бюджет, зрозуміти відносини між рівнями доходу та змінами в економіці, корисність цього методу зменшується, коли його застосовують до дуже чутливих джерел надходжень.

По доходах, які важко передбачити, необхідно одночасно використовувати кілька методів прогнозування. З метою достовірності тенденцій надходжень окремих джерел, можливо доведеться провести додаткові перевірки, особливо це стосується рівня переплат, погашення реструктуризованої заборгованості та недоїмки.

Хоча недооцінка доходу відділом доходів забезпечує своєрідну маржу та є кращою за переоцінку, її треба використовувати дуже обережно. Найкраща ситуація – це точність; різниця між прогнозом та дійсними надходженнями має бути 2-5 відсотки. Така точність прогнозу може бути не кожного року та не по кожному джерелу доходу, але це – реалістична мета та добрий показник ефективності бюджетного прогнозування. Органи місцевого самоврядування звичайно віддають перевагу точності прогнозу, якщо рівень прихованого дефіциту не високий.

Прогнозування доходів є дуже важливим для розробки вірогідного бюджету. З прийняттям Бюджетного кодексу постає необхідність складання прогнозу доходів на три наступні бюджетні періоди, хоча до цього часу всі складали прогноз на один наступний рік. Однією з переваг прогнозу на багато років є можливість за допомогою відносно невеликих зусиль відвернути утворення відносно великої проблеми, яка могла статися через кілька років. Якщо треба скоротити видатки, то чим більше є часу на те, щоб це зробити, тим менш помітними будуть ці скорочення. Друга перевага полягає в тому, що прогнози доходів на багато років вперед можуть надати у ваше розпорядження багато часу для підвищення податків чи запобігання невчасному зниженню доходів. Прогнозування також надає можливість планування вирішення окремих проблем поетапно, особливо це стосується депутатських запитів.

У той час, як потенційна користь від довгострокового прогнозування не підлягає сумніву, з ним також пов’язано кілька проблем. По-перше, за всіх інших рівних умов чим довший період, на який складається прогноз, тим нижча його точність. Чим довший період, тим більше несподіваних подій неодмінно відбудеться: інфляція, регулювання чи дерегулювання, зміни тарифної політики, природні умови.

Тому в нинішніх умовах не потрібно надто покладатися на прогноз щодо “майбутніх років” – тобто, років, що йдуть після бюджетного, оскільки такий прогноз може заплутати тих, хто приймає громадські політичні рішення.

Друга проблема, пов’язана з довгостроковими прогнозами, стосується довіри. Такі прогнози залежать від різноманітних припущень, які мають бути чітко визначені, реальні та варті захисту.

І, нарешті, навіть точні прогнози можуть ставитися під сумнів. Якщо органи влади звертають увагу на попередження, яке міститься у довгостроковому прогнозі, та запобігають проблемі, тоді такої проблеми ніколи не виникне.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Місцеві фінанси – Сунцова О. О. – Аналіз факторів, що впливають на доходи