Місцеві фінанси – Сунцова О. О. – 4. Затвердження розміру міжбюджетних трансфертів

Виконання місцевого бюджету торкається вирішення проблеми фактичних недонадходжень. Бюджетні управління намагаються зменшити до мінімімуму дискреційні повноваження розпорядників у боротьбі з ненадходженнями; розпорядники прагнуть збільшити свої повноваження з використання фондів. Чим жорсткіші засоби контролю і чим вужчі межі статей бюджету, тим більше розпорядники намагаються використовувати трансферти, щоб наблизитися до цих засобів контролю.

У переважній більшості іноземних країн як добре розвинених так і тих, що розвиваються, процедури внесення змін до бюджету передбачають, в основному, два способи дії для розпорядників:

По-перше, вони можуть переміщувати кошти до інших галузей економіки, які потребують бюджетного фінансування. Реалізація установами гнучкості потребує законодавчого затвердження з боку бюджетних управлінь на місцевому рівні. З метою досягнення позитивних результатів, мало бюджетних установ, крім деяких країн Британської Співдружності, таких як Нова Зеландія і Австралія, мають високий рівень гнучкості управлінців на місцевому рівні. За їх думкою, бюджет планується і розробляється протягом етапу формування, а не переробляється в процесі виконання. Якщо необхідно переробляти бюджет, то зясовується, що прогнозування та аналіз на етапі формування стають майже несуттєвими.

По-друге, розпорядники коштів можуть передавати кошти бюджетним управлінням з метою переміщення в інші сфери. Це навіть менше влаштовує розпорядників.

Можна виділити окремою проблемою те, що більшість бюджетів складається з детальних статей, відповідальність за які розпорошує керівні повноваження та зменшує гнучкість для управлінців.

У більшості країн процедура внесення змін до бюджету на рівні місцевих органів влади, як правило, затверджуються :

– трансферти між статтями/видами діяльності

– або між статтями і програмами/організаціями

– також затверджуються для політичних і неполітичних цілей. Наприклад, відбуваються непередбачені події – виникає потреба переведення

Коштів з резервів на зарплату. Трансферти з спеціального водного фонду (власні кошти або кошти підприємств, які можна використати на розрахунки за міські послуги з водопостачання) до загального фонду можуть відображати зміну в політиці, томуі на такі ситуації потрібні процедури реагування. Більшість місцевих органів влади розрізняють різні види трансфертів і відповідні ступені складності їх затвердження.

Як правило, трансферти з політичними цілями значно обмежені законами або місцевими статутами. Наприклад, зусилля розпорядників спрямовані на те, щоб здійснювати трансферти між фондами (з загального до спеціального чи навпаки) або перепрограмування коштів між організаціями чи функціями або забороняються, або перебувають під жорстким контролем, скажімо, вимагають затвердження радою. Наприклад, перевитрати рахунку заробітної плати мають автоматично покриватися профіцитом з рахунку капіталовкладень. І навпаки, трансферти між меншими об’єктами фінансування дозволені без численних затверджень, наприклад, перевитрати на відрядження покриваються профіцитом з рахунку постачання.

Для трансфертів між статтями бюджету мають застосовуватися стандартні форми, які забезпечать контроль з боку бюджетного управління.

Наприкінці бюджетного циклу бюджетне управління має отримати затвердження від ради на “чистку бухгалтерських книг”, здійснюючи трансферти з профіцит-них рахунків на дефіцитні.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Місцеві фінанси – Сунцова О. О. – 4. Затвердження розміру міжбюджетних трансфертів