Місцеве самоврядування – Камінська Н. В. – Організація роботи депутатів місцевих рад

Статус депутатів місцевих рад закріплено Конституцією України, законами “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про статус депутатів місцевих Рад народних депутатів”. Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/98 від 13.05,1998 р., іншими правовими актами.

Повноваження депутата починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день відкриття першої сесії ради наступного скликання. Депутат місцевої ради здійснює свої повноваження без відриву від виробничої або службової діяльності. Він не може бути суддею або арбітром, використовувати свій депутатський мандат у цілях, не пов’язаних з депутатською діяльністю. Одна і та ж особа може бути депутатом лише однієї ради.

Він представляє інтереси всієї територіальної громади, має всю повноту прав, що забезпечують його активну участь у діяльності ради та утворюваних нею органів, несе обов’язки перед виборцями, радою та її органами, виконує їх доручення. Депутат, крім секретаря ради, повинен входити до складу однієї з постійних комісій ради, брати участь у роботі сесій місцевої ради, засідань постійної та інших комісій ради, до складу яких його обрано.

Повноваження депутата стосуються як внутрішньо організаційних аспектів діяльності ради, так і виконання нею своїх повноважень як представницького органу місцевого самоврядування. Він користується правом голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. Кожний депутат у раді та її органах, до складу яких він входить, має один голос.

Основними формами діяльності депутатів у місцевій раді є: участь у ЇЇ пленарних засіданнях, робота в постійних і контрольних комісіях, підкомісіях, робочих групах, виконання доручень ради та ЇЇ органів. Вона здійснюється за планом, який затверджується щороку на пленарному засіданні ради, де може бути передбачена участь депутатів у сесіях, засіданнях постійних комісій, апаратних нарадах, громадських слуханнях, підготовці пропозицій з удосконалення законодавства, проведенні масових заходів на території громади.

Депутати у раді можуть об’єднуватись у депутатські групи, які утворюються й діють відповідно до регламенту ради. Місцева рада сприяє діяльності зареєстрованих нею депутатських груп, координує їх роботу і може заслуховувати повідомлення про їх роботу.

Пропозиції й зауваження, висловлені депутатами на сесії ради, або передані в письмовій формі головуючому на сесії, розглядаються радою чи за П дорученням постійними комісіями ради або надсилаються на розгляд підзвітним і підконтрольним їй органам та посадовим особам. Вони зобов’язані розглянути ці пропозиції і зауваження у строки, встановлені радою, і про вжиті заходи повідомити депутатові та раді. Депутат місцевої ради має право порушувати в раді та її органах питання про необхідність проведення перевірок в межах компетенції відповідної ради діяльності розташованих на її території підприємств, установ, організацій, державних органів і органів об’єднань громадян. За дорученням ради або її органу, голови ради депутат може брати участь у перевірках, що проводяться за їх рішенням. Про результати перевірки та пропозиції щодо них депутат доповідає раді або її органу, голові ради, за дорученням яких здійснювалась перевірка.

Депутат має право вносити пропозиції щодо усунення виявлених недоліків і порушень керівникам (власникам) підприємств, установ, організацій і органів, діяльність яких перевірялась, а також органам, яким вони підпорядковані, порушувати питання про притягнення до відповідальності осіб, з вини яких сталося порушення. При виявленні порушень чинного законодавства України депутат може звернутися з цього приводу до відповідних державних органів.

У своїй роботі депутат спирається на допомогу органів територіальної самоорганізації громадян, трудових колективів, органів об’єднань громадян. Він розглядає пропозиції, заяви і скарги, які надійшли, вживає заходів для їх своєчасного вирішення, здійснює прийом громадян. Депутат місцевої ради періодично, але не менш як один раз на рік. зобов’язаний звітувати про свою роботу і роботу ради, до якої його обрано, перед виборцями і перед колективами та об’єднаннями громадян, які висунули його кандидатом у депутати.

Депутатові забезпечуються необхідні умови для проведення звітів і зустрічей з виборцями. Для цього місцева рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів перед виборцями, забезпечує їх довідковими та інформаційними матеріалами, а виконавчі комітети місцевих рад, місцеві держадміністрації, адміністрації підприємств, установ, організацій, органи об’єднань громадян, де проводиться звіт депутата, виділяють приміщення для проведення зборів, повідомляють про час і місце їх проведення виборців, вживають ін, заходів, що сприяють депутату в його роботі у виборчому окрузі. Звіти і зустрічі депутатів з виборцями висвітлюються в ЗМІ. Витрати, пов’язані з проведенням звітів депутатів перед виборцями, здійснюються за рахунок місцевих бюджетів.

Законом “Про статус депутатів місцевих рад” передбачена можливість подання депутатом запитів, звернень і запитань при здійсненні своїх повноважень. Депутатський запит – це підтримана радою вимога депутат місцевої ради до посадових осіб ради і її органів, місцевого голови, керівників підприємств, установ і організацій, що розташовані або зареєстровані на відповідній території, а депутата міської (міста обласного значення), районної, обласної ради – також до голови місцевої державної адміністрації, його заступників, керівників відділів І управлінь з питань, віднесених до відання ради. Строк розгляду запиту визначає рада, яка може зобов’язати відповідний орган подати звіт про виконання рішення за запитом. За результатами розгляду запиту рада приймає рішення.

Депутатське звернення – викладена в письмовій формі вимога депутата місцевої ради з питань, пов’язаних з його депутатською діяльністю до місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб, керівників правоохоронних та контролюючих органів, підприємств, установ та організацій, розташованих на території відповідної ради, здійснити певні дії. вжити заходів чи дати офіційне роз’яснення з питань, віднесених до їх компетенції. Зазначені органи та посадові особи зобов’язані розглянути його звернення і дати відповідь негайно, а при необхідності додаткового вивчення чи перевірки – не пізніше місячного строку. Депутатське запитання – це засіб одержання депутатом місцевої ради інформації або роз’яснення з тієї чи іншої проблеми. Відповідь на нього може бути оголошено на сесії ради або дано депутату в індивідуальному порядку. Запитання не включається до порядку денного сесії, не обговорюється і рішення з нього не приймається.

У питаннях депутатської діяльності депутат місцевої ради користується правом безперешкодного відвідування на території відповідної ради державних органів, органів місцевого самоврядування та об’єднань громадян, підприємств, установ І організацій, правом невідкладного прийому їх керівниками та Ін. посадовими особами. Керівники підприємств, установ і організацій на території відповідної ради на прохання депутата надають йому довідкові матеріали та інформацію, необхідні для здійснення депутатських повноважень.

Здійснюючи свої повноваження, депутат має дотримуватися правил депутатської етики, які полягають у тому, що він повинен керуватися загальнодержавними інтересами, інтересами громади; не використовувати депутатський мандат в особистих інтересах чи корисливих цілях; не принижувати честі й гідності виборців, інших депутатів, посадових і службових осіб органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій; не приймати гонорарів, подарунків, не отримувати винагород за дії, пов’язанні зі здійсненням депутатських повноважень.

Гарантії діяльності депутатів місцевих рад – невід’ємний елемент їх правового статусу, є системою умов і заходів, що забезпечують належні умови для реалізації прав, обов’язків та ефективне здійснення ними своєї діяльності. Гарантіями загального характеру є демократичний, правовий, соціальний характер української держави, конституційне закріплення народовладдя, рівності І рівноправності, гласності, політичного та ідеологічного плюралізму, місцевого самоврядування, відповідний рівень інформаційного розвитку, освіти, правової культури. Спеціальні гарантії депутатської діяльності за змістом та цільовим призначенням поділяються на:

– особисті-депутатський імунітет та індемнітет;

– організаційні – звільнення від виробничих або службових обов’язків для виконання депутатських повноважень; проходження навчальних зборів; надання відстрочки від призову на строкову військову чи альтернативну службу; забезпечення необхідною інформацією, надання юридичної допомоги, організація вивчення депутатами законодавства, досвіду роботи рад; право на отримання і поширення інформації; сприяння місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, керівниками підприємств, установ, організацій в організації прийому громадян, звітів депутатів перед виборцями; виконання доручень виборців; право на невідкладний прийом та ін. Місцева рада може прийняти рішення про помічників-консультантів (на громадських засадах), які допомагають депутату під час особистого прийому виборців, у розгляді звернень громадян, організації проведення звітів 1 зустрічей з виборцями, трудовими колективами, об’єднаннями громадян, надають депутату організаційно-технічну, ін. допомогу при здійсненні депутатських повноважень230.

– соціальні – грошову компенсацію у зв’язку з виконанням своїх повноважень; право на безкоштовний проїзд; на отримання протягом шести місяців середньої заробітної плати, яку депутат отримував під час роботи на виборній посаді в раді на період працевлаштування після закінчення його повноважень. Оплата праці місцевих депутатів у зарубіжних країнах за виконання своїх депутатських повноважень не здійснюється, за винятком США, Великобританії, Японії;

– трудові гарантії стосуються тих депутатів, які працюють у раді на постійній основі. Для них передбачено надання попередньої чи рівноцінної роботи (посади) на тому самому чи іншому (за згодою) підприємстві, установі, організації після закінчення строку депутатських повноважень; зарахування часу роботи в раді до стажу роботи. Для депутатів, які суміщають виконання депутатських повноважень з основною роботою, існує інша гарантія: власник чи уповноважений ним орган повинен завчасно попередити їх та раду про намір звільнення депутата з роботи, посади, виключення з навчального закладу.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Місцеве самоврядування – Камінська Н. В. – Організація роботи депутатів місцевих рад