Мікроекономіка – Буряк П. Ю. – Властивості цінової еластичності попиту

Цінова еластичність попиту характеризується певними властивостями. По-перше, для більшості кривих попиту, представлених прямою лінією (тобто для кривих попиту з лінійною залежністю), еластичність попиту є неоднаковою на різних цінових інтервалах кривої: еластичність попиту є більшою на інтервалах високих ціп і меншою на інтервалах низьких цін, тобто пересуваючись вниз по кривій попиту еластичність попиту зменшується. Це можна побачити, обрахувавши дані коефіцієнта дугової еластичності попиту в різних цінових інтервалах кривої попиту (графіка 2-10).

Цю ж властивість можна спостерігати, використавши формулу точкової еластичності попиту. Розглянемо можливі ситуації.

Мікроекономіка   Буряк П. Ю.   Властивості цінової еластичності попиту

Трафік 2-10. Еластичність попиту в різних цінових інтервалах лінійної кривої попиту

Ситуація 1. Точка А знаходиться вище середини кривої попиту (графік 2-11, а). Коефіцієнт точкової еластичності попиту в точці А визначається за формулою (2.8). Оскільки ОЦ > ЦТ, то кЕПц > 1 і попит Є еластичним.

Ситуація 2. Точка А знаходиться нижче середини кривої попиту (графік 2-11,6). Оскільки ОЦ < ЦТ, то кЕПц < 1 і попит є нееластичним.

Ситуація 3. Точка А знаходиться на середині кривої попиту (графік 2-11, в). Оскільки ОЦ – ЦТу то кЕПц = 1 і попит є одинично еластичним.

Ситуація 4. Точка А знаходиться в точці перетину кривої попиту з вертикальною віссю (графік 2-11, г). кЕПц = оо і попит є абсолютно еластичним.

Ситуація 5. Точка А знаходиться в точці перетину кривої попиту з горизонтальною віссю (графік 2-11, д). кЕПц = 0 (0/ЦТ) і попит є абсолютно нееластичним.

Мікроекономіка   Буряк П. Ю.   Властивості цінової еластичності попиту

Графік 2-11. Точкова еластичність попиту та її властивості.

Отже, перша властивість еластичності попиту полягає в тому, що для кривих попиту, представлених прямою лінією, в інтервалах високих цін (або в їх точках) попит є еластичним, а в інтервалах низьких цін (або в їх точках) попит є нееластичним. У точці, що знаходиться на середині кривої попиту, попит є одинично еластичним. У точці перетину кривої попиту з вертикальною віссю попит є абсолютно еластичним, а у точці перетину з горизонтальною віссю попит є абсолютно нееластичним. Таким чином, еластичність попиту зменшується під час руху по кривій попиту вниз (графік 2-11, е).

Що торкається нелінійних кривих попиту, тобто кривих попиту, які не є прямою лінією, то існує особливий випадок, коли кривизна кривої попиту є такою, що на будь-якому її інтервалі має місце постійна еластичність попиту, тобто однакове значення коефіцієнта еластичності попиту (крива попиту з однаковою одиничною еластичністю попиту була вже представлена на графіку 2-7). Саме криві з однаковою еластичністю попиту в різних інтервалах кривої найбільше відображають середню чутливість споживачів на зміну цін.

Мікроекономіка   Буряк П. Ю.   Властивості цінової еластичності попиту


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Мікроекономіка – Буряк П. Ю. – Властивості цінової еластичності попиту