Мікроекономіка – Буряк П. Ю. – ТЕМА 3. Основи аналізу пропозиції

В другій главі була дана характеристика однієї із складових ринку – попиту. Основним завданням даної глави є розкриття іншої сторони ринку – пропозиції та основних факторів, які її визначають.

3.1. Пропозиція і закон пропозиції. Крива пропозиції

Пропозиція – це кількість продукту, яку виробники бажають і здатні виготовити і запропонувати для продажу на ринку по кожній конкретній ціні із ряду можливих протягом певного часу. Отже, пропозиція відображає ряд альтернативних можливостей, показує на певну кількість продукту, яку зможе і захоче виробити підприємець при різних цінах на продукт.

При всіх незмінних інших умовах величина пропозиції та ціни на товар знаходяться в прямій залежності: чим вища ціна продукту, тим більшу його кількість буде вироблено і запропоновано для продажу. І навпаки: чим нижчою буде ціна продукту, тим меншу його кількість буде вироблено. Ця пряма залежність між ціною та величиною пропозиціїодержала назву закону пропозиції.

Можна виділити наступні причини, які зумовлюють дію закону пропозиції. По-перше, це здоровий глузд виробника, його реакція на ринкові стимули. Оскільки підприємець у своїй діяльності ставить за мсту одержати прибуток, то ріст ціни на його продукт при незмінних всіх інших умовах оцінюється ним як фактор збільшення прибутку.

Іншим поясненням прямої залежності величини пропозиції від ціни є дія ефекту заміни. Сутність ефекту заміни полягає в тому, то економічні ресурси в певних межах піддаються переключенню з виробництва одних товарів на інші. Наприклад, певну земельну ділянку можна використовувати для вирощування різних сільськогосподарських культур, для забудови, створення зони відпочинку тощо. При зростанні ціни па певний товар чи послугу власник землі вважатиме вигідним вилучити ці землі з традиційного їх використання на альтернативне і більш прибуткове – на виробництво товару, ціна на який підвищилась. Отже, при зростанні ціни на даний товар виробник залучатиме більше ресурсів на його виробництво і обсяг випуску цього товару збільшиться.

Третьою причиною, яка пояснює пряму залежність величини пропозиції від ціни товару, є існуюча динаміка витрат виробництва одиниці продукту, обумовлена зміною кількості економічних ресурсів, які використовуються у виробничому процесі: на певному етапі виробництво більшої кількості продукту при незмінних фіксованих виробничих потужностях (земельної площі, кількості обладнання, устаткування) потребує все більшої кількості змінних ресурсів (праці, сировини, матеріалів, палива тощо), а тому зростають і витрати виробництва одиниці продукції. Для покриття цих зростаючих витрат виробництва, підприємець, який переслідує мету одержання прибутку, повинен підвищити ціну на продукт.

Отже, поведінку виробника на ринку відображає закон пропозиції: виробник буде більше виробляти продукту при зростанні на нього ціни і менше – при зниженні ціни на нього.

Розглянута закономірність між величиною пропозиції та ціною відображена в таблиці 3-1, в першому стовпчику якої показані можливі ціни певного продукту (в порядку зниження), а в другому стовпчику – відповідна цим цінам величина пропозиції (також в порядку зменшення).

Таблиця 3-І Пропозиція продукту (дані гіпотетичні)

Ціна за одиницю продукту, г. о.

Величина пропозиції, одиниць

10

9

Со

8,8

Б

Ос

4

6

3

4

Модель поведінки виробника можна зобразити і графічно за допомогою кривої, яка одержала назву кривої пропозиції. Крива пропозиції Пр (див. ірафік 3-І) побудована на основі даних таблиці 3-І. Крива пропозиції показує на ту кількість продукту, яка буде вироблена виробником при різних можливих цінах. Рух по кривій пропозиції, тобто перехід від однієї комбінації “ціна – кількість продукту” до іншої комбінації, показує на зміну величини пропозиції, причиною якої є зміна ціни продукту.

Мікроекономіка   Буряк П. Ю.   ТЕМА 3. Основи аналізу пропозиції

Окрім ціни продукту на його пропозицію впливають і інші – нецінові фактори.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Мікроекономіка – Буряк П. Ю. – ТЕМА 3. Основи аналізу пропозиції