Мікроекономіка – Буряк П. Ю. – 8.4. Довгостроковий період і ефект масштабу

Особливість процесу виробництва в довготерміновому періоді розкриває залежність динаміки обсягів випуску продукції при збільшенні використання всіх ресурсів. При пропорційному збільшенні всіх виробничих факторів випуск продукції може змінюватись по різному. Наприклад, при подвоєнні всіх факторів виробництва обсяг випуску продукції може збільшуватись більше, ніж вдвічі, менше, ніж вдвічі, рівно вдвічі.

Якщо обсяги виробництва зростають в більшій мірі, ніж збільшуються затрати всіх ресурсів, то таке зростання називають додатнім (позитивним), або зростаючим ефектом масштабу. Причиною цього ефекту є вигоди (вища продуктивність) від спеціалізації праці і управлінського персоналу, використання більш складного і ефективного, і водночас дорогого обладнання, застосування безвідходних технологій, використання яких можливе лише на підприємствах з великими обсягами виробництва. Додатній ефект масштабу проявляється у зниженні витрат виробництва одиниці продукції. При дії додатнього ефекту масштабу економічно доцільно мати одне велике, а не декілька малих підприємств для виробництва такої продукції. Позитивний ефект масштабу спостерігається, наприклад, в автомобільному виробництві, в електроенергетиці тощо.

Якщо обсяги виробництва продукції збільшуються в меншій мірі, ніж збільшуються затрати ресурсів, то таке зростання називають від’ємним (негативним) або спадним ефектом масштабу. Причиною такого ефекту є труднощі в управлінні дуже великим підприємством. Із збільшенням розмірів підприємства виникає багаторівневість управління, яка розділяє адміністративний апарат і безпосередній процес виробництва, створює труднощі в ефективному контролі і координації діяльності великого підприємства. Негативний ефект масштабу проявляється у збільшенні середніх валових витрат виробництва.

Якщо обсяги випуску збільшуються в такій же мірі, як і фактори виробництва, то в цьому випадку виробництво продукції здійснюється в умовах незмінного або постійного ефекту масштабу. При незмінному ефекті масштабу розмір діяльності підприємства не впливає на ефективність використання виробничих факторів. Середні витрати виробництва є однаковими для підприємств з різними масштабами випуску продукції. Економічно доцільним є виробництво такої продукції на підприємствах різних розмірів.

Дію розглянутих ефектів масштабу можна зобразити графічно. На графіку 8-5 за допомогою карти ізоквант відображені позитивний і негативний ефекти масштабу виробництва продукції, яка вимагає використання технології, що складається з затрат праці і капіталу в постійних пропорціях – 5: 1. Лінія ОБ вказує на поєднання затрат праці і капіталу, які необхідні для випуску певного обсягу продукції. Так, виробництво 10 одиниць продукції вимагає застосування 5 одиниць праці

І 1 одиниці капіталу. Виробництво 60 одиниць ііродукції передбачає використання 15 одиниць праці і 3 одиниць капіталу, тобто дотримання необхідної пропорції в затратах праці і капіталу 5: 1.

Позитивний ефект масштабу демонструють ізокванти для невеликих обсягів випуску (відрізок ОА). При використанні технології, яка поєднує 5 одиниць праці і

Мікроекономіка   Буряк П. Ю.   8.4. Довгостроковий період і ефект масштабу

Графік 8-5. Ефект масштабу

1 одиницю капіталу, виробляється 10 одиниць продукції. При подвоєнні цих факторів, тобто при застосуванні 10 одиниць праці і 2 одиниць капіталу, обсяги виробництва становлять 30 одиниць продукції, тобто зростають більше, ніж в два рази, а саме втричі (30: 10). При збільшенні затрат праці і капіталу ще на 1/2 (тобто праці – з 10 до 15 одиниць і капіталу – з 2 до 3 одиниць) обсяги виробництва досягають 60 одиниць, тобто зростають вдвічі (60: 30). При додатньо-му ефекті масштабу, як видно з графіка 8-5, ізокванти все ближче наближаються одна до одної.

Негативний ефект масштабу демонструють ізокванти для відносно більших обсягів випуску (відрізок /45). Так, при збільшенні затрат праці і капіталу на 1/3 (праці – з 15 до 20 одиниць, капіталу – з 3 до 4 одиниць), випуск продукції зростає лише на 1/6 (з 60 до 70 одиниць). При подальшому нарощуванні затрат праці і капіталу на 1/2 (праці –

3 20 до 30 одиниць, капіталу – з 4 до 6 одиниць), випуск продукції збільшується тільки на 1/7 (з 70до 80одиниць). При від’ємному ефекті масштабу ізокванти все більше віддаляються одна від одної. При незмінному ефекті масштабу ізокванти рівномірно розміщуються (цей ефект не показаний на графіку 8-5).

Ефект масштабу відіграє важливу роль в ефективному функціонуванні певної галузі виробництва, про що мова буде йти в наступній темі.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Мікроекономіка – Буряк П. Ю. – 8.4. Довгостроковий період і ефект масштабу