Методи визначення фальсифікації товарів – Дубініна А. А. – 1.2. Ідентифікація товарів

Загальні поняття про ідентифікацію

На сучасному етапі формування вільного ринку в Україні актуальною проблемою є вивчення властивостей товарів, встановлення їх натуральності та виявлення підробок.

Ідентифікація товарів є важливою дією при оцінці якості та встановлення їх відповідності еталоном або вимогам, які передбачаються в моральній або іншій документації.

Термін “ідентифікація” (від лат. identifico – ототожнюю) – трактується як ототожнювання, встановлення відповідності товару, наявності співпадання чогось з чимось.

Відповідно термінологічному словнику термін “ідентифікація” – це визначення відповідності показників якості харчових продуктів і продовольчої сировини показникам, встановленим у нормативній та технічній документації виробника харчових продуктів чи наведеними в інформації про ці продукти, а також визначення відповідності харчових продуктів і продовольчої сировини у звичайній загальній назві з метою сертифікації.

Ідентифікація вимагає багатосторонніх досліджень товарознавцями–експертами, а також висококваліфікованими вченими-експертами. Оскільки результати ідентифікації того чи іншого виробу аналізуються і на основі цього аналізу роблять відповідні висновки, то такий процес можна назвати “ідентифікаційною експертизою”. Це пояснюється ще й тим, що без проведення ідентифікаційної експертизи не можна встановити групу товару, його код по ТН ЗЕД.

Основними Завданнями Ідентифікації на сучасному етапі є:

O розробка основних понять, структури, норми і правил у сфері ідентифікації товарів;

O розробка спеціальних критеріїв, які будуть використовуватися для цілей ідентифікації однорідних груп, видів і найменувань товарів;

O удосконалення стандартів та іншої нормативної документації з включенням до неї показників якості, які необхідні при ідентифікації;

O розробка методів ідентифікації товарів і першу чергу експрес-методів, які б дозволяли визначати асортиментну належність товару з досить високим ступенем ймовірності.

Об’єктами Ідентифікації є товари, послуги, цінні папери, інформація та інші об’єкти комерційної діяльності.

Суб’єктами Ідентифікації є всі учасники ринкових відносин:

O виробник товару – на стадії приймання сировини, напівфабрикатів і протягом всього технологічного процесу;

O представник оптової і роздрібної торгівлі – на стадії заключення договорів куплі-продажу, приймання товарів і підготовки їх до реалізації;

O споживач – на стадії купівлі та використання товару.

Види і засоби ідентифікації

В залежності від призначення розрізняють слідуючи Види Ідентифікації: споживча, асортиментна (видова), якісна (кваліметрична) і товарно-партіонна.

Споживча Ідентифікація проводиться з метою встановлення можливостей використання товару відповідно до його призначення та функціональних властивостей. Споживча ідентифікація не дозволяє появи в торговій мережі товарів, які не відповідають споживчим вимогам, а також небезпечні для здоров’я людини.

Асортиментна Або видова ідентифікація – це встановлення відповідності даного товару його належності до певної асортиментної групи. Цей вид ідентифікації має особливе значення при митній експертизі для встановлення коду ТН ЗЕД та сертифікації товарів.

Якісна (кваліметрична) ідентифікація – це встановлення відповідності вимогам якості товару, які передбачені в нормативній документації.

Цей вид ідентифікації дає можливість встановити градації якості продукції на стандартну, нестандартну, умовно-придатну чи непридатну для харчових цілей.

Товарно-партіонна Ідентифікація – це найбільш складний вид ідентифікації в процесі якої встановлюється належність представленої частини товару (об’єднаної проби, середнього зразка або одиничних екземплярів) до конкретної товарної партії. Складність полягає в тому, що у більшості випадків відсутні або ненадійні критерії ідентифікації.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Методи визначення фальсифікації товарів – Дубініна А. А. – 1.2. Ідентифікація товарів