Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності – Кириченко O. A. – 4.2. Прямі зарубіжні інвестиції і загроза суверенітету країни

Тенденція підвищення світових обсягів прямих зарубіжних інвестицій у 1980-х роках збігалася зі сплеском випадків злиття і поглинань. Протягом цього періоду придбання функціонуючих компаній окремих країн відігравало все більшу роль як засіб прямого зарубіжного інвестування. Сполучені Штати були одними з найбільш привабливих для інвестування країн, частково через їх територію і розмір ринків. У міру підвищення ступеня інтеграції світової економіки навряд чи когось здивувало те, що зарубіжні компанії все частіше починають купувати американські корпоративні активи. Так, японські інвестиції у Сполучені Штати у 1980-х роках є класичним прикладом ефектів потоків капіталу між країнами з високими і низькими обсягами заощаджень. Протягом 1980-х років японська норма заощаджень була в 2-3 рази (залежно від способу вимірювання заощаджень) більшою за відповідний показник Сполучених Штатів. Сполучені Штати були країною з низькими обсягами заощаджень в основному внаслідок низької норми заощаджень серед домогосподарств та великі розміри дефіциту федерального бюджету. На початку 1980-х років поєднання високих реальних відсоткових ставок у Сполучених Штатах і посилення долара стали стимулом для японських та інших інвесторів різко підвищити обсяги придбання ними американських активів.

У 1980-х роках зростаюча економіка Сполучених Штатів приваблювала значні обсяги японських інвестицій.

Зарубіжні компанії, які функціонують у Сполучених Штатах, набувають статусу національних. Вони мають функціонувати згідно з тим же антимонопольним, екологічним та іншим законодавством, згідно з яким працюють інші компанії з американськими власниками. Вони наймають працівників на спільному з американськими підприємствами ринку праці. Таким чином, зарубіжні компанії поводять себе аналогічно своїм американським партнерам у таких сферах бізнес-рішень, ЯК витрати на дослідження і розвиток, а також заробітна плата працівників.

Традиційно визнається, що вільний потік інвестиційного капіталу через кордони є вигідним як для інвестора, так і для країн-реципієнтів. Сполучені Штати взагалі ставляться до зарубіжних інвесторів на недискримінаційній основі згідно з американським законодавством, де проголошено, що стимулювання відкритої політики є в найкращих інтересах американських інвесторів, працівників і споживачів. Проте аргументи на користь національної безпеки протягом тривалого часу були винятком у відкритій інвестиційній політиці. Як і інші індустріальні країни, Сполучені Штати мають бар’єри для прямих зарубіжних інвестицій у вразливих оборонних сферах (зокрема у виробництві суперкомп’ютерів).

Більшість економістів вважають, що прямі зарубіжні інвестиції є незначним, але все ж позитивним фактором в економіці США. Зарубіжні фірми, як правило, сплачують вищі заробітки порівняно з аналогічними американськими фірмами; також вони є продуктивнішими за американські фірми. Крім того, зарубіжні фірми часто збільшували зайнятість у виробничому секторі США, коли загальна тенденція у цьому секторі виражалася втратою робочих місць і закриттям підприємств. У деяких штатах і галузях на зарубіжні фірми припадає велика частина зайнятості, що значно підвищує вплив іноземців на загальний стан і здоров’я економіки США. Прямі зарубіжні інвестиції, як правило, в цілому також є вигідними і для економіки, оскільки вони стимулюють конкуренцію, збільшують вибір споживачів, а також роблять економіку більш продуктивною й ефективною. Поки в економіці залишатимуться невикористані ресурси, збільшення обсягів інвестицій (як з вітчизняних, так і з зарубіжних джерел) приводить до підвищення виробничого потенціалу країни: нові робочі місця; більші податкові надходження; збільшення реального ВВП.

Проте населення багатьох країн, зокрема американці, розглядають прямі зарубіжні інвестиції в економіку як троянського коня. Вони вважають, що прямі зарубіжні інвестиції спричинять втрату технологій і, врешті-решт, зниження темпів економічного зростання. Також є думка, що зарубіжні інвестиції у вітчизняну економіку створили бар’єри для підвищення заробітної плати і підірвали впливовість профспілок. На думку інших, прямі зарубіжні інвестиції порушують встановлений економічний порядок, призводячи до стану невизначеності щодо того, що прийде йому на заміну. У деяких випадках зарубіжні інвестиції змусили громадян поставити під сумнів не тільки доцільність відкритості економіки для зарубіжного капіталу і вільний обмін технологіями, а й вигоди від вільної торгівлі і вільних ринків.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності – Кириченко O. A. – 4.2. Прямі зарубіжні інвестиції і загроза суверенітету країни