Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності – Кириченко O. A. – 13.4.1. Товариства

Коли люди прагнуть займатися колективним підприємництвом, вони повинні обрати одну з форм організації спільного бізнесу.

Питання про організацію бізнесу може постати і тоді, коли людина хоче займатися бізнесом сама, але за посередництвом юридичної особи, яку вона створює самостійно.

Є декілька найважливіших питань, які потрібно вирішити, організовуючи підприємство.

1. Хто і як буде розпоряджатися майном і хто буде приймати рішення? Для управління бізнесом нерідко наймають менеджерів. Важливо заздалегідь знати, які вони мають права та обов’язки, якими будуть наслідки їхніх дій для третіх осіб. У багатьох випадках учасники роблять внесок майном або грошима, але не бажають керувати справами підприємства безпосередньо. З іншого боку, як правило, без згоди учасників підприємства менеджери не можуть приймати найбільш важливі рішення, що стосуються істотних змін у діяльності і структурі підприємства, як, наприклад, злиття підприємств. Керівники (менеджери) підприємства приймають рішення з всіх інших питань. Дуже важливо чітко визначити права, обов’язки і відповідальність керівника підприємства. Це необхідно:

– по-перше, щоб упорядкувати відносини між керівником підприємства і його засновниками (акціонерами);

– по-друге, щоб упорядкувати відносини між керівником і співробітниками підприємства;

– по-третє, щоб захистити кредиторів підприємства від можливих порушень з боку його керівника.

2. Як будуть розподілятися прибутки?

3. Хто і як (у яких межах) буде відповідати за борги? Є багато можливих форм організації колективного бізнесу. Наприклад, учасники можуть зібрати разом певне майно або гроші для здійснення єдиного проекту. Історично саме таким способом здійснювалося багато торгових походів у середньовічних Венеції та Генуї.

Учасники можуть домовитися про те, щоб займатися підприємництвом разом на постійній основі. Дуже багато людей бажають брати участь у бізнесі своїм капіталом, розраховуючи потім одержати частину прибутку, але не бажають самі вести справи. Інші учасники можуть вести справи. При цьому вони мають право передати частину свого капіталу в спільну власність або не передавати нічого. Такий капітал стає спільною власністю учасників товариства і розпоряджатися ним вони можуть тільки разом. Якщо підприємство велике, складним стає питання про порядок прийняття ділових рішень.

Організовуючи колективний бізнес, потрібно вибирати одну з форм підприємства. Коло можливих варіантів у різних країнах не однакове. Проте всі можливі форми можна розділити на декілька логічних груп:

– товариства;

– підприємства з обмеженою відповідальністю;

– інші об’єднання.

13.4.1. Товариства

Товариства створюються там, де дві або декілька осіб бажають діяти разом, але не бажають або не можуть мати велику організацію і коли вони самі хочуть брати участь у менеджменті. Питання, що порушуються при організації товариства, – про спільні відносини, а також про власність і про права кожного учасника на цю власність, про розподіл прибутку і про вирішення питань користування капіталом.

Згідно із законодавством багатьох країн товариства поділяють на два види:

– повні товариства;

– командитні товариства (societre en commandite, Kommanditgesellschaft, societa in accomanditad).

У повних товариствах усі учасники відповідають за зобов’язаннями товариства усім своїм майном і грошима. Повні товариства створюють, як правило, ті люди, що бажають безпосередньо управляти справами товариства.

У командитних товариствах частина учасників робить внесок, але не бажає брати участі у роботі підприємства. їхня відповідальність обмежена тільки їхніми внесками. Інші ж відповідають за зобов’язаннями товариства всім майном і безпосередньо управляють його справами.

Варто мати на увазі, що в багатьох країнах товариства не є самостійними особами. їхні справи учасники вирішують тільки разом і всі рішення приймаються від імені їх усіх. Капітал, переданий для ведення бізнесу, перебуває в спільній власності його учасників, а не у власності товариства як самостійної особи.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Менеджмент зовнішньоекономічної діяльності – Кириченко O. A. – 13.4.1. Товариства