Менеджмент організацій – Федулова Л. І. – 12.1. Концепція контролінгу

– Концепція контролінгу – Види контролінгу – Організаційна структура контролінгу – Проблеми впровадження системи контролінгу

12.1. Концепція контролінгу

Економічне середовище за умов переходу до ринкової економіки вкрай нестабільне, що вимагає нових підходів до управління: на перший план виходять економічні критерії ефективності, які підвищують вимоги до гнучкості управління. Для забезпечення керованості таких складних систем, як сучасне підприємство, виникає потреба в застосуванні Контролінгу як функціонального напряму економічної роботи, пов’язаного з реалізацією фінансово-економічної функції в менеджменті, що забезпечує прийняття оперативних і стратегічних управлінських функцій.

Слово “контролінг” походить від англійського to control – контролювати, управляти, яке своєю чергою утворилося від французького controle, що означає “реєстр, перевірочний список”. Контролінг – концепція інформації та управління. Найповніше система контролінгу була вперше описана й застосована у США. На сьогодні контролінг можна визначити як систему управління процесом досягнення кінцевих цілей і результатів діяльності фірми, тобто систему управління прибутком (рис. 70).

Перебуваючи на перехресті обліку, інформаційного забезпечення, контролю й координації, контролінг посідає особливе місце в управлінні підприємством: він пов’язує воєдино всі ці функції, інтегрує та координує їх, до того ж не підмінює собою управління підприємством, а лише переводить його на якісно новий рівень. Контролінг є своєрідним механізмом саморегулювання на підприємстві, що забезпечує зворотний зв’язок у контурі управління.

Менеджмент організацій   Федулова Л. І.   12.1. Концепція контролінгу

Рис. 70 Загальна система управління прибутком на чотирьох рівнях

Умови функціонування контролінгу:

-наявність філософії фірми, тобто розробленої системи узгодження цілей її генерального менеджменту;

– застосування планування, що грунтується на системі прямого і зворотного зв’язку, з циклічним аналізом планових і фактичних показників;

– існування саморегульованого зворотного зв’язку з навколишнім середовищем;

– розроблена система обліку повних затрат і система обліку сум покриття;

– активізація нематеріальних чинників, таких як мотивація і можливість проявити всі особисті риси для надійного забезпечення дієвості фірми.

Контролінг, як один з механізмів та інструментів майстерності економічного управління, дає змогу прогнозувати господарську й комерційну ситуацію та визначати причини відхилення та оптимізувати співвідношення витрат і результатів. Він спирається на досягнення різних наукових дисциплін: економічної теорії, аналізу господарської діяльності, бухгалтерського обліку, планування, менеджменту, кібернетики, соціології. Для оволодіння контролінгом необхідні широкий кругозір і здатність мислити аналітично.

Основна мета контролінгу – орієнтація управлінського процесу на досягнення всіх цілей, що стоять перед організацією.

Функції контролінгу:

– координація управлінської діяльності з досягнення цілей підприємства;

– інформаційна та консультативна підтримка прийняття управлінських рішень;

– створення й забезпечення функціонування загальної інформаційної системи управління підприємством;

– забезпечення результативності управлінського процесу. Вирізняють такі об’єкти контролінгу:

– ресурси підприємства (матеріальні, засоби підприємства, персонал, інформація);

– господарські процеси (інвестиційна діяльність, постачання, виробництво, збут, науково-дослідні роботи тощо);

– фінансова діяльність підприємства;

– показники ефективності діяльності підприємства.

За сучасних умов дослідники не мають єдиної думки щодо сутності й функцій контролінгу. Узагальнюючи ці думки, можна сформулювати основні Концепції контролінгу:

– опертя на систему обліку, основними завданнями якої є: переорієнтація системи обліку з минулого в майбутнє, створення на базі облікових даних інформаційної системи підтримки управлінських рішень, пов’язаних з плануванням і контролем діяльності підприємства;

– курс на управлінську інформаційну систему, основними завданнями якої є створення загальної інформаційної системи управління;

– орієнтація на систему управління, основними завданнями якої є планування та контроль діяльності структурних підрозділів підприємства та координація діяльності системи управління підприємством (управління управлінням).

Менеджмент організацій   Федулова Л. І.   12.1. Концепція контролінгу

Рис. 71 Структурна модель контролінгу підприємства

Причини появи контролінгу на сучасних підприємствах:

– посилення нестабільності зовнішнього середовища висуває додаткові вимоги до системи управління підприємством;

– ускладнення систем управління підприємством потребує механізму координації всередині системи управління;

– інформаційний бум за нестачі релевантної інформації вимагає побудови спеціальної системи інформаційного забезпечення управління;

– прагнення до системності, синтезу, інтеграції різних галузей знання та людської діяльності.

Слід розрізняти поняття “контролінг” та “контроль”. Контроль має за мету виявлення помилок, прорахунків та проблем, які мали місце в минулому (як здійснене явище), а контролінг – управління майбутнім для того, щоб запобігти помилкам, відхиленням і прорахункам надалі.

Особливо ефективна й бажана система контролінгу там, де створено функціональний менеджмент, де функції управління делеговані відділам і службам.

Контролінг – це керівна концепція підприємства, спрямована на ліквідацію “вузьких місць”, зорієнтована на майбутнє відповідно до поставлених мети й завдань отримання певних результатів, пов’язана з комплексним використанням методів оперативного і стратегічного менеджменту.

Враховуючи все вищесказане, можна побудувати загальну структурну модель контролінгу підприємства {рис. 71).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Менеджмент організацій – Федулова Л. І. – 12.1. Концепція контролінгу