Маркетингова політика розподілу – Біловодська O. A. – ПЕРЕДМОВА

Ринок пропонує конкретному виробнику різні можливості для реалізації своєї продукції і одночасно накладає на його діяльність окремі обмеження. Виробник, зацікавлений в ефективному збуті своєї продукції та організації раціональної системи розподілу продукції, мас вивчати ринок, на якому функціонує, і па цій основі ухвалювати обгрунтовані рішення щодо реалізації товарів. Із цих позицій дисципліна “Маркетингова політика розподілу” є особливо необхідною у процесі підготовки фахівців з маркетингу, оскільки її мета – це формування системи науково-теоретичних і практичних знань про методи дослідження, створення і функціонування каналів розподілу, форми і методи роботи посередників у каналах, методологічні та методичні питання вибору і ведення політики розподілу в умовах конкуренції.

Основними завданнями викладання дисципліни, на вирішення яких спрямований зміст цього навчального посібника, є:

ü вивчення сутності та значення маркетингової політики розподілу;

ü освоєння сутності, форм і методів організації роботи посередників та управління товарним рухом;

ü вивчення сутності формування і функціонування каналів розподілу;

ü набуття навичок підвищення ефективності діяльності посередників та оптимізації витрат у процесі товарного руху;

ü освоєння економічної сутності, організаційних основ розподілу, збутової діяльності на промисловому підприємстві;

ü вивчення оптової та роздрібної торгівлі у каналах розподілу;

ü освоєння правових основ і організації системи державних закупівель та державних замовлень;

ü дослідження процесу формування оптимального каналу розподілу та освоєння методів оцінювання результатів його діяльності.

Методологічною і практичною основою вивчення дисципліни є фундаментальні положення сучасних економічних теорій, г гра ці провідних вчених і фахівців-практиків у галузі маркетингової і розподільчої логістики, управління товарним рухом, маркетингової політики, організації торгівлі, чинні нормативні акти, що регламентують діяльність суб’єктів господарської діяльності різних форм власності та господарювання.

“Маркетингова політика розподілу” тісно пов’язана з такими дисциплінами: “Інфраструктура товарного ринку”, “Логістика”, “Маркетинговий менеджмент”, “Маркетинг”, “Промисловий маркетинг” та ін.

У навчальному посібнику розглянуті такі основні пишання :

ü теоретичні підходи щодо розуміння сутності і значення маркетингової політики розподілу;

ü концептуальні основи товарного руху і механізмів використання каналів розподілу;

ü теоретико-методологічні основи управління товарним рухом;

ü теоретико-методичні засади розподілу на промисловому підприємстві;

ü розуміння сутності та організації системи товаропостачання і продажу товарів підприємств оптової й роздрібної торгівлі;

ü правові основи державних закупівель і замовлень;

ü теоретико-методичні підходи щодо вибору маркетингової політики і оптимального каналу розподілу, розроблення стратегій маркетингових каналів та оцінювання результатів діяльності каналу;

ü концептуальні засади взаємодії учасників каналу розподілу;

ü сутність, завдання, принципи і функції маркетингової логістики та її логістичні системи.

Навчальний посібник містить значну частину оригінального авторського матеріалу. Особливо стосовно розділів “Сутність і значення маркетингової політики розподілу”, “Товарний рух і механізми використання каналів розподілу”, “Управління товарним рухом”, “Вибір маркетингової політики і каналів розподілу”, “Конкуренція в каналах розподілу”. Викладення теоретичних підходів супроводжується численними прикладами з практики функціонування вітчизняних і закордонних підприємств і установ. Після кожного розділу подано контрольні запитання і тести для самоперевірки, наприкінці навчального посібника – аналітичні й розрахункові завдання з прикладами їх виконання, завдання з розроблення і доповнення схем, що ілюструють елементи маркетингової політики розподілу, котрі дають змогу структурувати засвоєння теоретичного матеріалу, ситуаційні завдання (кейси), що грунтуються на практиці господарювання вітчизняних підприємств, і кросворд із дисципліни “Маркетингова політика розподілу”.

У посібнику є глосарій, який сприяє засвоєнню термінології, список основної та рекомендованої літератури для поглибленого вивчення курсу, а також додатки, що доповнюють основний текст.

Все це дає можливість ефективно опановувати навчальний матеріал дисципліни “Маркетингова політика розподілу” і самостійно користуватися ним, сприяє формуванню практичних павичок, розвиває логічне мислення та активізує пізнавальну діяльність і творчу працю у студентів. Структура і зміст навчального посібника повністю відповідають вимогам Стандарту освіти України, актуалізують його в умовах приєднання України до Болонської конвенції та зростання частки самопідготовки у загальному обсязі часу, що відводиться на вивчення курсу.

Матеріли начального посібника апробовані у навчальному процесі факультету економіки та менеджменту Сумського державного університету.

Робота викопана автором за рахунок бюджетних коштів Міністерства освіти і науки України, наданих як грант Президента України.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Маркетингова політика розподілу – Біловодська O. A. – ПЕРЕДМОВА