Маркетинг підприємства – Балабанова Л. В. – Контрольні питання

1. Розкрийте сутність контролю маркетингу і контролю маркетингової діяльності.

2. Охарактеризуйте умови контрольної перевірки системи маркетингу.

3. Що є предметом маркетингового контролю?

4. Які виокремлюють об’єкти маркетингового контролю?

5. Назвіть стадії процесу контролю.

6. Що є завданнями маркетингового контролю?

7. Які Ви знаєте види маркетингового контролю?

8. Охарактеризуйте внутрішній і зовнішній аудит маркетингу.

9. Охарактеризуйте види маркетингу за тимчасовою ознакою і залежно від джерел інформації, що використовуються в контролі маркетингу.

10. Які виокремлюють рівні контролю маркетингу? Охарактеризуйте їх.

11. Охарактеризуйте сутність, мету і завдання стратегічного контролю.

12. У якій послідовності здійснюється стратегічний контроль?

13. Охарактеризуйте заходи стратегічного контролю стосовно ринку.

14. За якою методикою можна оцінити ефективність маркетингу?

15. Охарактеризуйте сутність і основні складові маркетингового аудита.

16. Охарактеризуйте процес маркетингової ревізії.

17. Які дії необхідні для перегляду якості маркетингу?

18. Яким чином здійснюється оцінка етичності та соціальної спрямованості маркетингу?

19. Охарактеризуйте сутність тактичного контролю та етапи процесу тактичного контролю.

20. Визначте об’єкти тактичного контролю маркетингу.

21. Охарактеризуйте напрями тактичного контролю: аналіз збуту; аналіз ринкової частки; аналіз співвідношення між витратами на маркетинг і обсягом продажів; фінансовий аналіз; оцінний аналіз: за покупцями, за акціонерами.

22. Визначте сутність оперативного контролю прибутковості.

23. Охарактеризуйте послідовність аналізу прибутковості.

24. Яким чином здійснюється облік маркетингових витрат?

25. Визначте функції контролера з маркетингу.

Глосарій

Аудит маркетингу внутрішній – здійснює підприємство самостійно; його завданнями є контроль за: цілями маркетингу, розробкою стратегічних і тактичних планів маркетингової діяльності, інформаційною базою планування, ходом виконання стратегічних і тактичних планів, наявністю матеріальних, фінансових і трудових ресурсів, необхідних для ефективної реалізації планів, упровадженням передових методів організації управління маркетингом і організації праці маркетологів, упровадженням технології, техніки тощо.

Аудит маркетингу зовнішній – здійснюють консалтингові або консультаційні фірми, рекламні агентства, дослідницькі фірми, аудиторські фірми.

Ефективність маркетингу (усього підприємства або одного підрозділу) – характеризується п’ятьма складовими маркетингової орієнтації: спрямованістю на покупця; маркетинговою інтеграцією; адекватністю інформації; стратегічною орієнтацією; оперативною ефективністю.

Контроль документальний – полягає у встановленні правильності, об’єктивності, законності маркетингових заходів щодо даних первинних і звітних документів.

Контроль за співвідношенням між витратами на маркетинг і обсягом продажів – дозволяє підприємству оцінити ефективність маркетингових витрат і визначити їхній оптимальний обсяг.

Контроль збуту (продажів) – полягає у вимірі й оцінці фактичного обсягу продажів різних товарів на різних ринках збуту стосовно поставлених у цій сфері цілей.

Контроль зовнішній – може здійснюватися як власними силами підприємства, так і через консультаційні агентства (рекламні агентства; фірми, що займаються дослідженнями ринку; аудиторські фірми).

Контроль маркетингової діяльності – це періодична, усебічна, об’єктивна і проведена у визначеній послідовності перевірка маркетингової діяльності підприємства і відповідності маркетингових стратегій зовнішнім умовам, у ході якої виявляються проблеми, що стоять перед підприємством.

Контроль маркетингу – процес виміру й оцінки результатів реалізації стратегій і планів маркетингу, виконання корегувальних дій, що забезпечують досягнення маркетингових цілей.

Контроль маркетингу на рівні підприємства – спрямований на одержання інформації, необхідної для оцінки ефективності маркетингової діяльності і прийняття на цій основі управлінських рішень.

Контроль маркетингу на рівні підрозділу маркетингу – спрямований на оцінку ефективності окремих аспектів маркетингової діяльності за короткі проміжки часу й оцінку компетентності керівництва даного підрозділу в більш довгостроковій перспективі.

Контроль маркетингу стратегічний – це регулярна перевірка відповідності цілей, стратегічних настанов, програм підприємства та інших стратегічних рішень наявним і прогнозованим маркетинговим і ринковим можливостям.

Контроль маркетингу тактичний (щорічний плановий контроль) – полягає в тому, що фахівці з маркетингу постійно стежать за маркетинговими зусиллями і досягнутими результатами, зіставляють фактичні показники з плановими показниками і за необхідності приймають корегувальні дії.

Контроль оцінний – передбачає використання системи якісного аналізу; включає дві системи оцінки: за покупцями; за акціонерами.

Контроль подальший – проводиться після здійснення маркетингових заходів з метою перевірки правильності здійснення заходів, їхньої ефективності, виявлення недоліків і розробки заходів для їхнього усунення; формою оцінки наслідків контролю є ревізія маркетингу.

Контроль попередній – здійснюється перед виконанням запланованих маркетингових заходів з метою попередження нераціональних витрат, утрат, незаконної діяльності тощо.

Контроль поточний – здійснюється в процесі проведення маркетингових заходів з метою виявлення відхилень фактичних результатів від запланованих і вживання необхідних заходів з їхнього усунення.

Контроль прибутковості оперативний – оцінка і здійснення корегувальних дій з метою забезпечення прибутковості різних продуктів, територій, груп споживачів, каналів розподілу, діяльності на різних ринках.

Контроль ринкової частки – спрямований на з’ясування позиції підприємства на ринку стосовно конкурентів.

Контроль фактичний – полягає у встановленні дійсного стану об’єкта контролю шляхом спостереження, аналізу, підрахунку тощо.

Контроль фінансовий – дозволяє визначити фінансовий стан підприємства; необхідний для обгрунтування стратегій підприємства.

Маркетинговий аудит – це незалежне періодичне всебічне дослідження підприємством (або його підрозділами) маркетингового середовища, цілей, стратегій і діяльності з погляду виявлення проблем і прихованого потенціалу, а також розробки плану дій з покращення маркетингу.

Ревізія вертикальна – передбачає ретельне вивчення однієї зі сторін маркетингової діяльності підприємства, зокрема дослідження політики нововведень, цінової політики, політики кадрового забезпечення служби маркетингу.

Ревізія горизонтальна – ревізія загального функціонування маркетингу підприємства.

Розподіл витрат за сегментами за методом повних витрат – враховуються одиничні і загальні витрати на збут; кожен сегмент несе свою частку загальних витрат; порядок розрахунку – спочатку визначаються прямі витрати на збут за сегментом, потім загальні витрати розподіляються за допомогою відсотків, добавок і т. п.

Розподіл витрат за сегментами за методом часткових витрат – дозволяє одержати суму, яку сегмент приносить для покриття загальних витрат і прибутку; одиничні витрати на збут у цілому дозволяють судити про внесок окремих сегментів на результат.

Частка ринку – відношення обсягу збуту підприємства до обсягу збуту на ринку в цілому або до збуту галузевого лідера, або до збуту декількох найважливіших конкурентів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Маркетинг підприємства – Балабанова Л. В. – Контрольні питання