Маркетинг – Бутенко Н. В. – 1.2. Етапи процесу ціноутворення
Процес ціноутворення здійснюється у такій послідовності:
Перший етап
1) Визначення попиту на товар, його обсягу й динаміки.
2) Визначення показників еластичності попиту відносно ціни за кожною групою товарів на конкретних ринках збуту.
3) Визначення можливостей покупця придбати даний товар за запропонованою ціною. Так, деякі фірми пропонують покупцям нового товару самим назначити йому ціну і пропонують даний товар за цією ціною на ринку, що підвищує престиж фірми у споживачів і слугує непоганою рекламою.
Другий етап
1) Вибір найвигіднішої ціни для підприємства, яка, будучи помноженою на визначений обсяг продажу, забезпечить максимальний рівень прибутку, тобто при визначенні ціни на даному етапі пропонуються максимально вигідні для фірм умови.
2) Підрахунок складових витрат, використання методу прямого віднесення витрат на товар, що випускається, для визначення орієнтовної ціни. Рівень виробничих витрат необхідно використовувати як показник можливостей продавця задовольнити потреби ринку й споживачів, а також отримати прибуток.
Третій етап
1) Визначення рівня ціни товару та її структури на основі порівняння з аналогічними товарами фірм-конкурентів, здійснюючи при цьому коректування ціни за техніко-економічними параметрами якості та іншими складовими конкурентоспроможності. Таке порівняння передбачає закупівлю товару у конкурентів, використання ціни прейскурантів, опитування покупців.
2) Приведення ціни до єдиних умов: терміну поставки, умов і валюти платежу.
3) Коректування ціни з урахуванням можливої реакції на неї конкурентів. Ігнорування або недостатнє врахування цієї обставини може призвести до зниження ефективності формування цінової політики фірми та її підприємницької діяльності.
Четвертий етап
1) Визначення верхньої й нижньої межі – порогу ціни, а також можливих меж і умов зниження цін. Наприклад, з’ясовуються можливості зниження ціни на стадії насичення ринку товаром або зняття товару з ринку у випадку відповідних дій конкурентів, зміни рівня попиту. Вважається обгрунтованим зниження цін у випадку загрози скорочення частки ринку (агресивна цінова конкуренція), бажання мати домінуюче положення, затоварення складів.
2) Визначення динаміки цін, залежності ціни від стадії життєвого циклу товару.
П’ятий етап
1) Визначення співвідношення цін між товарами та їх модифікаціями (установлення ціни в рамках товарного асортименту). Беруться до уваги різниці в собівартості, в оцінюванні даних товарів споживачами, ціни конкурентів. За умов великого розриву в цінах між двома аналогічними товарами споживач купує більш досконалий товар, а у випадку відсутності цінової різниці – менш досконалий.
2) Визначення цінових ліній, пов’язаних з продажем товарів у діапазоні цін” де кожна ціна відбиває рівень якості різних моделей одного й того самого виду товарів. В основному діапазон цін встановлюється як низький, середній і високий. Основне завдання продавця полягає в тому, щоб визначити відчутну покупцями якісну різницю товарів, їх моделей, які могли б слугувати основою для різниці в їх цінах.
3) Установлення обмеженого числа конкретних цін, які мають бути чіткими й недостатньо близькими, щоб споживачі змогли відчути якісну різницю між моделями. Ціни у верхньому діапазоні мають бути розділені, оскільки споживчий попит стає тут менш еластичним. З метою збереження чітких розбіжностей між товарними групами необхідно підтримати співвідношення цін за умов зростання витрат виробництва. Цінові лінії надають перевагу не тільки для споживачів, а й для учасників каналів товароруху, оскільки пропонують їм варіанти для вибору.
4) Визначення ціни на додаткові й допоміжні товари, а також цінового співвідношення всього асортименту, пов’язаних між собою товарних груп, видів товарів та їх модифікацій. При цьому значна увага приділяється відбору товарів, які будуть супутніми й додатковими, і ціни, на які встановлюватимуться окремо, а також товарів, якими будуть укомплектовані основні товари, і ціни яких входитимуть до ціни основних товарів.
5) Установлення ціни на обов’язкові предмети – аксесуари, які доповнюють основні товари (наприклад, запчастини, обов’язкові інструменти). У результаті утворюється складна сітка цін. З метою зниження цін на основну продукцію й підвищення ефективності роботи фірми встановлюються ціни на побічні продукти та відходи виробництва.
6) Формування структури ціни, тобто одиниці виміру ціни, – за яким принципом, за що її ефективніше призначати. Наприклад, формувати ціну за оренду автомобіля можна за структурою: за кілометр пробігу або за день прокату.
Шостий етап
1) Розробка тактики цін:
– єдина лінія ціп – одночасно в одному залі пропонуються різноманітні товари за однією визначеною ціною;
– тактика падаючого збиткового лідера – фірма рекламує й продає свою основну продукцію за зниженою ціною і тим самим привертає увагу споживачів до всієї асортиментної групи товарів, які продаються одночасно з основними товарами за зниженою ціною;
– організація міжсезонного розпродажу.
2) Розрахунок усіх можливих варіантів знижок-надбавок.
Знижки взагалі використовують для того, щоб реагувати на більш низькі ціни конкурентів, скоротити запаси, ліквідувати залишки товару.
Існують такі види знижок:
– загальна (проста) – знижка з прейскурантної ціни;
– бонусна – надається постійним покупцям залежно від досягнутого обороту продажу протягом року;
– прогресивна – надається покупцям за кількість, обсяг;
– сезонна – надається покупцям за придбання товару в період неактивного сезону його продажу;
– спеціальна – надається тим покупцям, в яких продавець найбільш зацікавлений.
Сьомий етап
1) Визначення контрактної ціни, за якою товар може бути проданий.
2) Визначення експортної ціни товару.
3) Визначення базових умов ціни, які враховують не тільки вартість самого товару, а й обов’язки продавця щодо його транспортування, страхування.