Криміналістика – Волобуєв А. Ф. – 4. Дослідження об’єктів криміналістичного зброєзнавства; питання, які вирішуються; підготовка і оформлення матеріалів для експертиз

Реалізація інформаційного і доказового потенціалу об’єктів криміналістичного зброєзнавства відбувається під час окремих слідчих дій, попередніх і судово-експертних досліджень.

Вивчення об’єктів під час слідчих дій.

Зокрема, під час огляду снаряду необхідно встановити: його форму та вагу; розміри; улаштування кулі; маркірувальні знаки; колір металу; наявність слідів від стінок каналу ствола, від тертя об перепони; наявність кіптяви, сторонніх часток; загальний вигляд деформації; ознаки, що дозволяють ідентифікувати снаряд, тощо.

Перевірка за криміналістичними обліками.

Вилучена, знайдена і добровільно здана бойова, учбова, спортивна і мисливська вогнепальна нарізна зброя: пістолети, револьвери, гвинтівки, карабіни, автомати, кулемети і мисливські рушниці з нарізним стволом-незалежно від її технічного стану перевіряється за криміналістичними обліками втраченої та виявленої вогнепальної нарізної зброї, а також за обліком зброї, застосовуваної при вчиненні злочинів. Зброя, стріляні гільзи, кулі та патрони зі слідами зброї перевіряють за кулегільзотекам криміналістичних підрозділів із метою встановлення фактів використання злочинцями одного і того ж екземпляра вогнепальної зброї під час учиненні декількох злочинів і для розгляду питань щодо того, чи не застосовувалася вилучена, знайдена або добровільно здана зброя у вчиненні ще не розкритих злочинів.

Попереднє дослідження.

Доцільно зупинитися на можливості й результативності проведення попереднього дослідження слідів і предметів, вилучених під час огляду місця вибуху. Вид і марку вибухової речовини промислового виробництва може бути встановлено без додаткового дослідження за відповідною таблицею. Така інформація допоможе звузити коло підозрюваних за критеріями доступу до відповідних речовин (або можливістю їх придбання), умінням і навичками поводження з певними вибуховими речовинами тощо. Практиці відомий випадок, коли попереднім дослідженням залишків виконавчого механізму вибухового пристрою, виявлених під час огляду місця вибуху, було установлено, що елементом його конструкції міг бути саморобний таймер, виготовлений за принципом накопичення конденсатором електроенергії. Також було встановлено, що час затримки вибуху становив не більше 3-5 хвилин. Зазначені дані надали працівникам карного розшуку інформацію для відпрацьовування всіх осіб, що могли у цей момент заходити до кав’ярні де стався вибух.

Особливого значення для розширення кола речових доказів у справі попереднє дослідження набуває, якщо в результаті дослідження встановлюється причиново-наслідковий зв’язок досліджуваних предметів і об’єктів (або їхніх властивостей) із певними предметами і об’єктами (або їхніми властивостями) ззовні. Наприклад, під час огляду місця події було виявлено стріляну металеву гільзу 16-го калібру. Спеціаліст-криміналіст, оглянувши гільзу, звернув увагу слідчого на те, що капсуль пробитий наскрізь, що трапляється у випадках, коли в рушниці сильні бойові пружини. Спеціаліст порекомендував слідчому звернутися до баліста. Дослідивши гільзу, баліст повідомив, що при її спорядженні використовувався барклай, а гільза піддавалася обтискуванню. Також він зазначив: якщо ці інструменти вдасться знайти й вилучити у підозрюваного, то за допомогою експертного дослідження можна буде довести, що виявлена на місці події гільза споряджена за допомогою цих інструментів.

Отже, результати попереднього дослідження, які містять інформацію про особу злочинця, можуть мати вигляд консультації спеціаліста щодо тих предметів і об’єктів, які варто шукати під час проведення подальших слідчих дій (обшуку, виїмки), а також відносно того, як реалізувати їх інформаційно-доказовий потенціал.

Судові експертизи

За видами об’єктів криміналістичного зброєзнавства поділяють на балістичну, криміналістичну експертизу холодної зброї та вибуховотехнічну.

Судовобалістичну експертизу призначають для розв’язання широкого кола завдань ідентифікаційного й неідентифікаційного характеру, пов’язаних із дослідженням вогнепальної зброї та боєприпасів, слідів пострілу безпосередньо на зброї, на боєприпасах та їх частинах, на ураженій перешкоді й на стрільці.

Експертиза холодної зброї зазвичай проводиться в тих випадках, коли вилучені предмети виготовлені саморобним способом і не мають чітко визначених ознак холодної зброї. Якщо ж для розслідуваної справи має значення походження холодної зброї заводського виготовлення, шляхом криміналістичної експертизи можна визначити, до якого типу, виду вогнепальної зброї за штатом належить досліджуваний багнет, у якій країні виготовлено ніж тощо.

Предметом вибухотехнічної експертизи є фактичні дані щодо властивостей вибухових речовин, вибухових пристроїв, боєприпасів, слідів їх дії, механізму вибуху та інших обставин, пов’язаних із підготовкою, здійсненням та наслідками вибуху.

Наведемо перелік питань, які підлягають розв’язанню в перебігу досліджень (остаточно судовою експертизою):

1) діагностичні – спрямовані на встановлення факту пострілу, вибуху, перероблювання зброї; визначення обставин пострілу, виготовлення зброї, напряму і дистанції пострілу, можливості пострілу без натискання на спусковий гачок; можливості застосування зброї, боєприпасів, вибухових пристроїв (зокрема придатність зброї до пострілу); встановлення знищених чи прихованих позначень, маркувань на зброї, вибухових пристроях та ін.;

2) установлення групової належності зброї – приналежність предмета до холодної або вогнепальної зброї, належність зброї до певного класу зброї, однорідність вибухових речовин та ін.;

3) ідентифікаційні – спрямовані на ототожнення певного екземпляра зброї за слідами на боєприпасах, цілого за частинами (зокрема, чи не становили куля і гільза вкупі єдиний патрон).

На експертизу направляють як об’єкти криміналістичного зброєзнавства (все, що вилучено і належним чином упаковано), так і матеріали справи, що містять необхідну для розв’язання її завдань інформацію – протоколи огляду місця події, виявлення і вилучення речових доказів, фотознімки, відеозаписи, схеми місця події, протоколи слідчих експериментів, висновки судово-медичних та інших експертиз.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Криміналістика – Волобуєв А. Ф. – 4. Дослідження об’єктів криміналістичного зброєзнавства; питання, які вирішуються; підготовка і оформлення матеріалів для експертиз