Криміналістика: питання і відповіді – Кофанов А. В. – Розділ 2. Криміналістична техніка

1. Поняття, система, завдання та джерела криміналістичної техніки

У науці криміналістиці поняття “криміналістична техніка” виникло як сукупність технічних пристроїв, пристосувань і матеріалів, що використовуються для виявлення, фіксації і дослідження матеріальних джерел інформації. Основою виникнення і застосування технічних засобів є досягнення природничих і технічних наук. Методи і засоби природничих наук застосовували для вирішення вузьких завдань криміналістики, на основі яких виникали засоби і методи дослідження речових джерел інформації. Так виникло поняття “криміналістична техніка”, яке стали розглядати не тільки як сукупність технічних засобів, що використовуються для розкриття злочинів, але й як систему прийомів і методів ефективного застосування технічних засобів, як систему теоретичних положень, що утворюють розділ науки криміналістики – “Криміналістична техніка”.

В науці криміналістиці склалася система концепцій, теоретичних постулатів, технічних засобів, знання і методів, що використовуються для виявлення, дослідження і використання слідів злочину для його розкриття і встановлення винного. Такий розділ дістав назву “Криміналістична техніка”, що має свої певні завдання.

Поняття “криміналістична техніка” на сучасному етапі використовується у двох значеннях: 1) криміналістична техніка як розділ науки криміналістики; 2) криміналістична техніка як технічні засоби, а також їх сукупність, прийоми їх використання при розслідуванні злочинів.

1. Криміналістична техніка – це сукупність наукових положень та рекомендацій щодо застосування природничо-наукових методів і технічних засобів при розкритті злочинів.

2. Криміналістична техніка – це сукупність (система) спеціальних засобів і методів (у тому числі суспільно-наукових), які використовуються для виявлення, фіксації, дослідження, оцінки та використання доказів при розслідуванні злочинів.

Криміналістична техніка – це розділ науки криміналістики, що являє систему теоретичних положень і розроблених на їх основі технічних засобів, методів виявлення, фіксації, вилучення, збереження і переробки інформації про подію, що розслідується, а також технічних засобів і методів запобігання злочинам.

Криміналістична техніка як галузь науки криміналістики має свою систему. На думку вітчизняних вчених, сучасна система криміналістичної техніки складається з таких частин:

– загальні положення криміналістичної техніки;

– криміналістична фотографія;

– криміналістичний відеозапис;

– криміналістичні засоби і методи збирання доказової інформації;

– інформаційне довідкове забезпечення криміналістичної діяльності;

– криміналістична техніка для запобігання злочинам (В. С. Кузьмічов, Г. І. Прокопенко, 2001).

Завдання криміналістичної техніки:

– розроблення технічних засобів і методів, що забезпечують введення в процес доказування нових джерел криміналістичної інформації;

– виявлення, фіксація, вилучення, збереження і попереднє дослідження матеріальних слідів злочину;

– встановлення механізму утворення слідів і причин їх взаємодії;

– обробка і використання криміналістичної інформації для розслідування злочинів і їх запобіганню;

– розробка прийомів і технічних засобів оцінки і подання криміналістичної інформації в правоохоронній діяльності.

Джерела криміналістичної техніки:

– кримінально-процесуальний закон;

– потреби слідчої та судової практики;

– досягнення природничих і технічних наук, які сприяють удосконаленню існуючих, а також розробці та впровадженню нових методів і засобів криміналістичної та спеціальної техніки.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Криміналістика: питання і відповіді – Кофанов А. В. – Розділ 2. Криміналістична техніка