Конституційне право України – Шаптала Н. К. – Звільнення з посади члена Кабінету Міністрів України

Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов’язковими до виконання (ч. 1 ст. 117 Конституції України). Правові акти Кабінету Міністрів України включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів України. Акти Кабінету Міністрів України нормативного характеру видаються у формі постанов, акти уряду з організаційно-розпорядчих та інших поточних питань – у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України.

Постанови – це нормативно-правові акти, що приймаються на виконання Конституції та законів України з найбільш важливих питань компетенції Кабінету Міністрів України. Постанови уряду, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх опублікування в Офіційному віснику України, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування. Правові акти уряду також оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України. Постанови уряду або їх окремі положення, що містять інформацію з обмеженим доступом, не підлягають опублікуванню і набирають чинності з моменту їх доведення в установленому порядку до виконавців, якщо цими постановами не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.

Розпорядження – це внутрішні організаційно-розпорядчі індивідуально-владні правові акти, які адресуються органам чи посадовим особам, підпорядкованим уряду. Розпорядження Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо цими розпорядженнями не встановлено пізніший термін набрання ними чинності.

Право ініціативи у прийнятті актів Кабінету Міністрів України мають члени Кабінету Міністрів України, центральні органи виконавчої влади, Рада Міністрів АРК, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Ініціювати підготовку та прийняття актів уряду може Президент України. До підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України можуть залучатися народні депутати України, науковці та інші фахівці за їх згодою. Проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться на його розгляд міністерствами і реєструються Секретаріатом уряду. Зареєстровані проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться до бази даних електронної комп’ютерної мережі. їх оприлюднення здійснюється на офіційному веб-сайті уряду.

Прийняття актів урядом

Постанови та розпорядження Кабінету Міністрів України приймаються на його засіданнях шляхом голосування більшістю голосів від посадового складу Кабінету Міністрів України. Якщо проект рішення отримав підтримку рівно половини посадового складу Кабінету Міністрів України і за цей проект проголосував Прем’єр-міністр України, рішення вважається прийнятим. Акти уряду підписує Прем’єр-міністр України.

Скасування акта уряду. Президент України згідно з п. 16 ч. 1 ст. 106 Конституції України має право скасувати акти Кабінету Міністрів України, що має наслідком припинення вчинення будь-якими органами, особами дій, спрямованих на виконання скасованого акта уряду, а також здійснення повноважень, визначених цим актом.

11.7. Припинення повноважень Кабінету Міністрів України

Законодавство України не регламентує строк повноважень Кабінету Міністрів України, проте це не означає, що уряд функціонує безстроково. Загалом строк повноважень уряду визначається строком повноважень того органу державної влади, який його призначає. Персональний склад Кабінету Міністрів України згідно з ч. З ст. 114 Конституції України, призначається Президентом України за поданням Прем’єр-міністра України.

Уряд складає повноваження перед новообраним Президентом України (ч. 1 ст. 11 Закону України “Про Кабінет Міністрів України”). Заява про складення повноважень Кабінетом Міністрів України подається Прем’єр-міністром України чи особою, яка виконує його повноваження, новообраному Президенту України у день вступу на пост Президента України.

Відставка уряду настає внаслідок (ч. 2 ст. 12 названого Закону):

1) прийняття Верховною Радою України резолюції недовіри Кабінету Міністрів України;

2) прийняття Президентом України рішення про відставку Кабінету Міністрів України. У разі прийняття такого рішення Прем’єр-міністр України у цей день зобов’язаний подати Президенту України заяву про відставку уряду;

3) відставки Прем’єр-міністра України. Прем’єр-міністр України має право заявити Президенту України про свою відставку. Він звільняється з посади з дня видання Президентом України указу про його відставку. Прийняття Президентом України рішення про відставку Прем’єр-міністра України має наслідком відставку всього складу уряду;

4) смерті Прем’єр-міністра Укриши. Припинення повноважень Прем’єр-міністра України у разі його смерті має наслідком відставку всього складу Кабінету Міністрів України. У разі смерті Прем’єр-міністра України його повноваження на період до початку роботи новосформованого Кабінету Міністрів України виконує Перший віце-прем’єр-міністр України або віце-прем’єр-міністр України.

Порядок відставки Кабінету Міністрів України внаслідок прийняття Верховною Радою України резолюції недовіри:

* Верховна Рада України за пропозицією не менш як третиною народних депутатів України від її конституційного складу може розглянути питання про відповідальність уряду та прийняти резолюцію недовіри Кабінету Міністрів України;

* питання про відповідальність Кабінету Міністрів України не пізніше ніж через 10 днів після внесення пропозиції розглядається на пленарному засіданні Верховної Ради України, на яке запрошуються всі члени уряду. Під час розгляду питання у пленарному засіданні Верховної Ради України може брати участь Президент України;

* резолюція недовіри Кабінету Міністрів України вважається прийнятою, якщо за це проголосувала більшість від конституційного складу Верховної Ради України;

* прийняття Верховною Радою України резолюції недовіри Кабінету Міністрів України має наслідком його відставку;

* Прем’єр-міністр України у зв’язку з прийняттям Верховною Радою України резолюції недовіри зобов’язаний подати Президентові України заяву про відставку уряду в день прийняття Верховною Радою України такої резолюції.

Питання про відповідальність Кабінету Міністрів України не може розглядатися Верховною Радою України більш ніж один раз протягом чергової сесії, а також протягом року після схвалення Програми діяльності Кабінету Міністрів України.

Кабінет Міністрів України, який склав повноваження перед новообраним Президентом України продовжує виконувати свої повноваження до початку роботи новосформованого Кабінету Міністрів України, але не довше ніж 60 днів.

Звільнення з посади члена Кабінету Міністрів України

Член Кабінету Міністрів України (крім Прем’єр-міністра України) може бути звільнений з посади Президентом України:

А) за рішенням Президента України;

Б) шляхом прийняття відставки члена Кабінету Міністрів України за поданою ним заявою про відставку.

Рішення Президента України про звільнення з посади члена Кабінету Міністрів України приймається у формі указу Президента України. Член Кабінету Міністрів України звільняється з посади з дня видання Президентом України такого указу. У разі смерті члена Кабінету Міністрів України його повноваження вважаються припиненими з дня його смерті, засвідченої свідоцтвом про смерть.

Отже, Конституція та закони України чітко регламентують механізми припинення повноважень Кабінету Міністрів України.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Конституційне право України – Шаптала Н. К. – Звільнення з посади члена Кабінету Міністрів України