Історія держави і права України – Терлюк І. Я. – Питання суверенітету УСРР в контексті правових взаємовідносин між радянськими Україною і Росією

Де-юре, радянська Україна до кінця 1922 р. вважалася суверенною державою. Назовні УСРР зберігала державну самостійність. Де-факто, московський центр поступово опановував головні сфери українського життя, чим зводив суверенітет радянізованої України до паперового. Причому громадськість завжди інформувалась так, начебто сама Україна в особі свого радянського уряду була ініціатором певних заходів, спрямованих на об’єднання радянських республік.

Спочатку це зумовлювалось необхідністю спільної боротьби проти інтервенції та контрреволюції (Маніфест Тимчасового робітничо-селянського уряду від 29 листопада 1918 р.). А вже 26 січня 1919 р. у декларації того ж уряду, тепер перейменованого на Раднарком, зазначалось, що УСРР об’єднується з РРФСР на засадах “соціалістичної федерації”. Сутність засад не розкривалася, але через півтора місяця УІГІ з’їзд РКП(б) прийняв партійну програму, котра давала на це конкретну відповідь: “Як одну з перехідних форм на шляху до повної єдності партія висуває федеративне об’єднання держав, об’єднаних за радянським типом”. Отже, державність у національних республіках більшовики мали намір будувати лише з чітко визначеною перспективою: щоб вона була радянською.

“Воєнно-політичний союз” як правова форма відтворення Російської імперії

Першого і фактично вирішального удару по декларованому суверенітету УСРР завдав ЦВК Росії на сесії ЦВК за участю представників чотирьох радянських республік – України, Латвії, Литви і Білорусії, а також Криму, де було прийнято (1 червня 1919 р.) декрет Раднаркому РСФРР, згідно з яким було проголошено Воєнний союз радянських республік (пізніше названий “воєнно-політичним”). Варто підкреслити форму документа – декрет РСФРР, а не міжнародна угода – просто В. Ленін та інші керівники більшовицької партії вже тоді вважали суверенітет чотирьох республік цілковитою фікцією, тому питання об’єднання вирішувалися за допомогою звичайного внутрішньо російського декрет) Передовсім декрет проголосив об’єднання військових організацій та військового командування. Втім, відомий український історик зі Львова Я. Дашкевич слушно зауважував, що декрет від 1 червня 1919 р. був документом, виданим постфактум: той час українських військових формувань вже не було. А Українська радянська армія (лише за назвою, бо вона також входила до складу загальноросійських збройних сил) проіснувала аж… 8 днів – від 27 грудня 1918р. до 4 січня 1919 року.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Історія держави і права України – Терлюк І. Я. – Питання суверенітету УСРР в контексті правових взаємовідносин між радянськими Україною і Росією