Інвестування – Мойсеєнко І. П. – Характеристики інвестиційних проектів

За цілями інвестування:

– інвестиційні проекти, що забезпечують приріст об’єму випуску продукції;

– інвестиційні проекти, що забезпечують розширення (оновлення) асортименту продукції;

– інвестиційні проекти, що забезпечують підвищення якості продукції;

– інвестиційні проекти, що забезпечують зниження собівартості продукції;

– інвестиційні проекти, що забезпечують рішення соціальних, екологічних та інших завдань.

За рівнем автономності реалізації:

– інвестиційні проекти, незалежні від реалізації інших проектів підприємства;

– інвестиційні проекти, залежні від реалізації інших проектів підприємства.

За терміном реалізації:

– короткострокові інвестиційні проекти з періодом реалізації до одного року;

– середньострокові інвестиційні проекти з періодом реалізації від одного до трьох років;

– довгострокові інвестиційні проекти з періодом реалізації понад три роки.

За об’ємом необхідних інвестиційних ресурсів:

– невеликі інвестиційні проекти (до 100 тис. дол. США);

– середні інвестиційні проекти (від 100 до 1000 тис. дол. США);

– крупні інвестиційні проекти (понад 1000 тис. дол. США). За схемою фінансування:

– інвестиційні проекти, що фінансуються за рахунок внутрішніх джерел;

– Інвестиційні проекти, що фінансуються за рахунок акціонування (первинної або додаткової емісії акцій);

– інвестиційні проекти, що фінансуються за рахунок кредиту;

– інвестиційні проекти зі змішаними формами фінансування.

Залежно від видів інвестиційних проектів, наведених у цій класифікації, диференціюються вимоги до їх розробки.

Характеристики інвестиційних проектів

Для невеликих інвестиційних проектів, що фінансуються підприємством за рахунок внутрішніх джерел, обгрунтування здійснюється за скороченим колом розділів і показників. Таке обгрунтування може містити лише мету здійснення інвестиційного проекту, його основні параметри, об’єм необхідних фінансових коштів, показники ефективності здійснюваних інвестицій, а також схему (календарний план) реалізації інвестиційного проекту.

Для середніх і великих інвестиційних проектів, фінансування реалізації яких намічається за рахунок зовнішніх джерел, необхідне повномасштабне обгрунтування за відповідними національними і міжнародними стандартами. Таке обгрунтування інвестиційних проектів підлягає певній логічній структурі, яка носить уніфікований характер у більшості країн з розвиненою ринковою економікою (відхилення від цієї загальноприйнятої структури викликаються лише галузевими особливостями і формами здійснення реальних інвестицій):

1. Коротка характеристика проекту (або його резюме). У цьому розділі містяться висновки за основними аспектами розробленого проекту після розгляду всіх альтернативних варіантів, коли концепція проекту, її обгрунтування і форми реалізації вже визначені. Ознайомившись з цим розділом, інвестор повинен зробити висновок про те, чи відповідає проект спрямованості його інвестиційній діяльності та інвестиційній стратегії, потенціалу його інвестиційних ресурсів, чи влаштовує його проект за періодом реалізації і терміном повернення вкладеного капіталу тощо.

2. Передумови й основна ідея проекту. У цьому розділі перераховуються найважливіші параметри проекту, які є визначальними показниками для його реалізації, розглядається регіон розташування проекту взаємопов’язано з ринковим і ресурсним середовищем, подається графік реалізації проекту та характеризується його ініціатор.

3. Аналіз ринку і концепція маркетингу. У ньому подаються результати маркетингових досліджень, обгрунтовується концепція маркетингу і розробляється проект його бюджету.

4. Сировина і постачання. Цей розділ містить класифікацію видів сировини і матеріалів, що використовуються, об’єм потреби в них, наявність основної сировини в регіоні і забезпеченість нею, програму постачання сировини і матеріалів, пов’язані з ними витрати.

5. Місце розташування, будівельна ділянка і навколишнє середовище. У цьому розділітетально описуються місце розташування проекту, характер природного навколишнього середовища, ступінь дії на нього при реалізації проекту, соціально-економічні умови в регіоні та інвестиційний клімат, стан виробничої і комерційної інфраструктури, вибір будівельної ділянки з урахуванням розглянутих альтернатив, оцінка витрат із освоєння будівельної ділянки.

6. Проектування і технологія. Цей розділ повинен містити виробничу програму і характеристику виробничої потужності підприємства; вибір технології і пропозиції щодо її придбання або передачі; докладне планування підприємства й основні проектно-конструкторські роботи; перелік необхідних машин і устаткування, вимоги до їх технічного обслуговування; оцінку пов’язаних з цим інвестиційних витрат.

7. Організація управління. У цьому розділі приводиться організаційна схема і система управління підприємством; обгрунтовується конкретна організаційна структура управління за сферами діяльності і центрами відповідальності; розглядається докладний кошторис накладних витрат, пов’язаних з організацією управління.

8. Трудові ресурси. Цей розділ містить вимоги до категорій і функцій персоналу, оцінку можливостей його формування в рамках регіону, організацію набору, план навчання працівників і оцінку пов’язаних з цим витрат.

9. Планування реалізації проекту. У цьому розділі обгрунтовуються окремі стадії здійснення проекту, подається графік його реалізації, розробляється бюджет реалізації проекту.

10. Фінансовий план і оцінка ефективності інвестицій. Цей розділ містить фінансовий прогноз і основні види фінансових планів, сукупний об’єм інвестиційних витрат, методи і результати оцінки ефективності інвестицій, оцінку інвестиційних ризиків.

У системі фінансового плану інвестиційного проекту важлива роль належить обгрунтуванню схеми його фінансування. Ця схема визначає склад інвесторів певного інвестиційного проекту, об’єм і структуру необхідних інвестиційних ресурсів, інтенсивність вхідного грошового потоку за окремими етапами майбутньої реалізації проекту та ряд інших показників фінансового управління проектом.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3,50 out of 5)

Інвестування – Мойсеєнко І. П. – Характеристики інвестиційних проектів