Інноваційний менеджмент – Захарченко В. І. – 8.4. Науково-дослідні роботи

Виконання науково-дослідних робіт (НДР) – одна з складних проблем, пов’язаних з оновленням виробів. У попередніх розділах вже визначалося, що впровадження досягнень НТП може передбачати послідовне виконання фундаментальних розробок-прикладних досліджень-промислового використання. При цьому прикладна наука повинна мати можливість опиратися на фундаментальні дослідження. У ході складання плану проведення дослідних робіт слід уточнити такі питання:

O в якій галузі наукових знань передбачається працювати;

O на яких стадіях життєвого циклу виробу треба буде виконувати науково-дослідні роботи;

O який потенційний ринок і хто покупець продукції;

O можливі засоби реалізації НДР тощо.

Наукові дослідження можна розділити на фундаментальні, пошукові і прикладні. У табл. 8.1 подані результати, які передбачається одержати після реалізації кожного з них.

Таблиця 8.1

ВИДИ НАУКОВО-ДОСЛІДНИХ РОБІТ

Види досліджень

Результати досліджень

Фундаментальні НДР

Розширення теоретичних знань. Здобуття нових наукових даних про процеси, явища, закономірності, які існують в сфері дослідження. Наукові основи, методи і принципи дослідження

Пошукові НДР

Збільшення обсягу знань для глибшого розуміння предмета дослідження. Розробка прогнозів розвитку науки і техніки. Відкриття шляхів застосування нових явищ і закономірностей

Прикладні НДР

Розширення конкретних наукових проблем для створення нових виробів. Одержання рекомендацій, інструкцій, розрахунково-технічних матеріалів, методик. Визначення можливості проведення дослідно-конструкторських робіт

Фундаментальні і пошукові роботи в життєвий цикл виробів, як правило, не включаються. Однак на їх основі провадить генерація ідей, що можуть трансформуватися в проекти.

Прикладні НДР є складовою життєвого циклу виробу, завдання яких – відповісти на запитання: чи можливе створення нового виду продукції і з якими характеристиками? Конкретний склад етапів і характер виконаних робіт визначається специфікою НДР (табл. 8.2).

Таблиця 8.2

ТИПОВИЙ ПЕРЕЛІК ВИДІВ РОБІТ, ЯКІ ВИКОНУЮТЬСЯ ПІД ЧАС НДР

Етап проведення НДР

Вид робіт

Розробка технічного завдання (ТЗ)

Складання і затвердження ТЗ на НДР

Вибір напряму досліджень

Збір і вивчення науково-технічної літератури, нормативно-технологічної документації та інших матеріалів, які стосуються теми дослідження. Проведення патентних досліджень. Складання аналітичного огляду стану питань за темою. Формулювання можливих напрямів рішень завдань, поставлених у ТЗ на НДР, їх порівняльна оцінка. Вибір і обгрунтування прийнятого напряму проведення досліджень і способів розв’язання поставлених завдань. Розробка загальної методики проведення досліджень (програми робіт, план-графіка). Складання проміжного звіту та його розгляд

Закінчення табл. 8.2

Етап проведення НДР

Вид робіт

Теоретичні і експериментальні дослідження

Розробка робочих гіпотез, будування моделей об’єкта досліджень, обгрунтування припущень.

Виявлення необхідності проведення експериментів для підтвердження окремих положень творчих досліджень. Розробка приватних методик проведення експериментальних досліджень.

Підготовка моделей (макетів, експериментальних зразків), а також дослідного обладнання, необхідного для проведення експериментальних досліджень.

Проведення експериментів, обробка одержаних даних. Зіставлення результатів експериментів з теоретичними дослідженнями.

Коригування творчих моделей досліджень. Проведення додаткових досліджень (за потреби). Складання проміжного звіту та його розгляд (за потреби)

Узагальнення та оцінка результатів дослідження

Узагальнення результатів попередніх етапів робіт. Оцінка повноти вирішення поставлених завдань. Проведення додаткових досліджень, у тому числі патентних.

Розробка рекомендацій з використання результатів проведення НДР.

Формулювання вимог для ТЗ на наступні НДР. Складання та оформлення звіту.

Розгляд результатів проведення НДР і приймання роботи в цілому


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Інноваційний менеджмент – Захарченко В. І. – 8.4. Науково-дослідні роботи