Інформаційні системи і технології в банках – Страхарчук А. Я. – Пристрої для виведення інформації

Пристрій видачі готівки має такі складові: вузол видачі банкнот (рис. 8.8) і касети для банкнот (рис. 8.9). Вузол видачі банкнот може базуватись на різних механізмах видачі банкнот (диспенсерах).

Інформаційні системи і технології в банках   Страхарчук А. Я.   Пристрої для виведення інформації

Рис. 8.8. Вузол видачі банкнот

Інформаційні системи і технології в банках   Страхарчук А. Я.   Пристрої для виведення інформації

Рис. 8.9. Касета банкомата

Диспенсер (dispenser) є основним вузлом банкомата. Розрізняють два типи цих механізмів: вакуумний і фрикційний. Якщо виготовлення багатьох компонентів банкомата (сейфи, принтери, дисплеї тощо) виробники банкоматів можуть замовляти третім фірмам, то диспенсер – це ноу-хау виробника. Він є найдорожчим пристроєм і визначає вартість банкомата.

Розробниками фрикційних диспенсерів є кілька компаній – IBM, Siemens, DelaRue тощо. Вакуумний диспенсер розроблений і впроваджений лише однією компанією – компанією NCR. Усі типи диспенсерів мають як свої недоліки, так і переваги. Кожна компанія постійно вдосконалює свої вироби для забезпечення надійності.

Фрикційні диспенсери належать до другого покоління. Принцип роботи аналогічний принципові роботи пристроїв, що їх застосовують у копіювальних апаратах і принтерах для подачі і протягування паперу. У копіювальній техніці, перш за все, важлива швидкість взяття і подачі аркушів паперу, якість паперу в лотку копірів, геометричні розміри, і до точності не ставиться високих вимог. Натомість щодо видачі цінних паперів, то тут точність є визначальним фактором. У разі використання фрикційного методу зберігаються такі проблеми, як захоплення кількох аркушів, перекіс, загинання аркушів тощо. Відповідно, ці недоліки, властиві фрикційному методу, мають місце й у банкоматах, і тільки досягнення максимальної точності виготовлення механізмів, регулярне технічне обслуговування диспенсера, своєчасна заміна тертьових деталей, змащення, очищення від бруду, що попадає на ролики з банкнот, дозволяє банкомату працювати без збоїв. Отже, для забезпечення безвідмовної роботи банкомата з фрикційним диспенсером потрібне його регулярне технічне обслуговування.

Грошові купюри в банкоматі розміщаються в касетах, що, у свою чергу, містяться у спеціальному сейфі. Касета – це міні-сейф із надійним замком, механічним або електронним (див. рис. 8.9).

У банкоматі може бути встановлено від однієї до шести касет для банкнот. Кількість касет визначає кількість номіналів купюр, що видає банкомат, – кожна касета містить банкноти одного номіналу. Розміри касет регулюються, що дає можливість заряджати банкомат практично будь-якими купюрами. Для зручності інкасації банкоматів касети роблять знімними. Ємність такого міні-сейфа може становити від кількох сотень до кількох тисяч купюр, швидкість видачі в сучасних конструкціях досягає 10-12 банкнот за секунду.

Фрикційний вузол подачі має набрати замовлену клієнтом суму банкнотами наявних у банкоматі номіналів і видати її клієнтові через спеціальну щілину. Виконання цієї функції досягається спеціальним настроюванням механізму на формат банкнот, товщину і фрикційні властивості паперу, з якого вони виготовлені.

Касети для банкнот періодично поповнюють готівкою в банку вручну або за допомогою спеціального автоматичного пристрою. Завданням технічного персоналу, що обслуговує й інкасує банкомати, полягає в тому, щоб витягти з корпусу порожні касети і вставити на їхнє місце нові. Це роблять, як правило, один раз на добу.

У системі, що працює у режимі off-line, до завдань технічного персоналу щодо обслуговування банкомата входить, окрім того, регулярне відновлення бази даних загублених, викрадених, анульованих, недійсних карток та залишків на карткових рахунках. Відновлення бази даних здійснюється з дискети і за відповідною програмою.

Окрім касет для видавання банкнот, у банкоматі може бути передбачена спеціальна касета для накопичення банкнот, відбракованих механізмом видачі або не взятих клієнтом (у цьому разі вони втягуються назад у щілину видачі). Аналогічним чином можуть бути повернуті всередину банкомата не вилучені клієнтами роздруківки витягів з рахунків.

Якщо банкомат виконує приймання депозитів, то для них передбачено окрему касету.

Касети і вузол подачі в банкоматі розташовані у сейфовому відсіку, вимоги до яких визначено, як правило, національними стандартами. Пасивний захист може бути доповнений оснащенням банкомата системою охоронної сигналізації і телекамерою.

Вакуумні lиспенсери,- Застосування вакуумних диспенсерів починалося з банкоматов третього покоління NCR 50хх і застосовується досьогодні.

В останньому, п’ятому поколінні банкоматів NCR 58хх серії Persona (рис. 8.10) технологія вакуумного взяття банкнот виявилася найкращою системою видачі грошей.

На відміну від фрикційного диспенсера, для вакуумного не е характерним;

– виникнення статичної електрики, що може стати проблемою під час видавання пластикових об’єктів;

– видавання “тільки нових і хрустких купюр”;

– перевитрата чи неправильне сортування аркушів;

– відносно часте відбраковування банкнот.

Інформаційні системи і технології в банках   Страхарчук А. Я.   Пристрої для виведення інформації

Рис 8.10. Банкомати 5-го покоління PersonaS (фірма NCR)

Вакуумна технологія є точнішою для ринку банківського самообслуговування, оскільки забезпечує контроль взяття банкнот (м’які присоски захоплюють банкноту посередині і механічно не впливають на купюру). Це забезпечує однаково стабільну роботу як з новими, так і зі старими купюрами.

Компанія NCR постачає банкомати в понад 130 країн світу, які, відповідно, здійснюють видачу понад 130 різних валют і забезпечує максимально надійне взяття банкнот диспенсером. При цьому вакуумний диспенсер не потрібно перенастроювати для різних типів банкнот. Це досить важливо, оскільки банкноти різних країн, в які NCR постачає свої банкомати, дуже різняться своїми розмірами, кольорами, товщиною і якістю. Банкноти навіть однієї країни, але різних років випуску, відрізняються за своїми фізичними характеристиками (наприклад, в Україні). Властивість вакуумного диспенсера працювати з таким широким спектром різних банкнот дає можливість адаптації не тільки до готівки, а й до інших об’єктів видачі, таких, як дорожні чеки, купони, поштові марки.

Диспенсер п’ятого покоління NCR 58хх, що застосовується в NCR Persona, є модульним диспенсером. Він складається з певного набору модулів незалежно від типу банкомата.

Кожен окремий модуль є замінною одиницею, що збільшує швидкість ремонту й обслуговування. Модулі диспенсера NCR містять кілька вбудованих процесорів, що дозволяють проводити детальний контроль якості купюр і стану працездатності.

Суттєвою перевагою нового диспенсера є те, що він реалізує технологію Linear Variable Displacement Transducer (LVDT) для більш точного визначення одиничності банкнот. За допомогою LVDT легко визначаються зношені купюри.

Вакуумний диспенсер NCR має в кілька разів менше рухомих частин порівняно з диспенсером фрикційного типу, а отже, є надійнішим. Для уникнення статичної електрики компанія NCR використовує нові матеріали, зокрема провідний пластик.

Банкомат NCR Persona може видавати до 40 купюру будь-якій комбінації. Купюри видаються клієнтові однією пачкою, захищені від випадання з банкомата до вилучення їх клієнтом.

Усі банкноти проходять тести на розмір та одиничність купюр, для чого проводяться через систему обробки купюр. Якщо купюри не проходять тестів, то вони відправляються в касету для відбракованих банкнот, після чого система знову намагається взяти правильні купюри. Якщо клієнт не забрав купюр із презентера, вони можуть бути втягнені назад у банкомат і поміщені в касету для відбракованих купюр. Диспенсер автоматично визначає, коли перша касета визначеного номіналу порожніє і переключається на наступну касету того ж номіналу.

Диспенсер банкомата NCR можна спорядити касетами з банкнотами як різного, так і однакового номіналів. Як інтелектуальний пристрій, диспенсер правильно видає потрібну суму готівки на запит клієнта. Така функція значно полегшує роботу інкасаторів – їм не потрібно пам’ятати, в якому порядку встановлюються касети в банкомат. Водночас, касирам у банку не потрібно спеціально відбирати банкноти однакової якості для завантаження їх у касету, оскільки вакуумний диспенсер працює як з новими, так і зі старими купюрами.

Однією з найважливіших характеристик банкомата є швидкість виконуваної ним трансакції. Порівнюючи швидкість роботи банкоматів різних типів, потрібно брати до уваги такі фактори:

– швидкість перебору банкнот диспенсером (незначна частина загального часу трансакції);

– час доставки трансакції;

– час відповіді головного комп’ютера (хоста);

– час на контроль купюри і на відповідну до результату дію;

– час на видачу “пачки” купюр клієнтові.

Вплив зменшення часу взяття купюр на загальний час виконання трансакції є мінімальним. Більш суттєвими елементами, що визначають тривалість трансакції, є останні чотири фактори. При цьому фрикційна технологія вимагає набагато більшого профілактичного обслуговування порівняно з вакуумною, оскільки механічні частини диспенсера зношуються і потребують періодичної заміни для забезпечення належної надійності.

Монітори призначені для забезпечення виведення інформації під час інтерактивного спілкування клієнта з банкоматом і застосовуються або на основі електронно-променевих трубок (кольорові і монохромні), або рідкокристалічні із заднім або бічним підсвічуванням. У банкоматах часто застосовують сенсорні екрани, які дозволяють здійснювати введення інформації натисканням кнопок відповідних пунктів меню.

Для забезпечення конфіденційності інформації, що видається клієнтові (контрольне відображення набраної клієнтом суми зняття, залишку на рахунку тощо), екран установлюють у заглибленні. Поверхню екрана захищають від механічних впливів спеціальним склом. Будь-які датчики сенсорного екрана мають розміщуватися зовні цього скла.

Принтери

Окрім видачі готівки і виведення інформації на дисплей (наприклад, стану рахунку), банкомат може роздрукувати потрібну інформацію. Для виведення інформації на друк банкомати оснащені принтерами різних моделей, що відрізняються своєю функціональністю. Ця функція переважно здійснюється за допомогою формулярних (журнальних або інтегрованих чекових) матричних або лазерних принтерів.

Центральний процесор

Банкомат оснащено персональною ЕОМ, яка забезпечує керування банкоматом і контроль за його станом. Останнє дуже важливо, оскільки банкомат є сховищем готівки. Як центральний процесор зараз найчастіше використовують JBM-сумісну мікроЕОМ яка працює під управлінням операційної системи MS DOS або UNIX, іноді під керуванням спеціалізованої операційної системи. Для зв’язку з процесинговим центром використовується вбудоване в банкомат комунікаційне устаткування.

Засоби управління

Банкомат має два набори засобів управління, які можна умовно позначити як “користувацький” і “клієнтський”. Перший призначений для виконання співробітниками банку операцій із технічного обслуговування, інкасації і настроювання банкомата. Другий служить для спілкування банкомата з клієнтом.

Користувацький (службовий) набір засобів управління розташовується всередині банкомата і недоступний для клієнта (рис. 8.11).

Інформаційні системи і технології в банках   Страхарчук А. Я.   Пристрої для виведення інформації

Рис. 8.11. Службовий набір засобів управління

Окрім механічних та електричних засобів настроювання робочих механізмів банкомата, основним засобом управління є стандартна клавіатура персонального комп’ютера, підключена до центрального процесора. Технік, обслуговуючи банкомат, витягає клавіатуру з корпуса банкомата і вводить відповідні команди.

Доступ до середини корпуса банкомата контролюється і обмежується, для чого, окрім механічних та електронних замків, можуть служити карткові засоби ідентифікації особи.

Основа клієнтського набору засобів управління – екран монітора і спеціальна функціональна клавіатура, що розміщені на панелі управління зовні банкомата, на його лицьовій частині, забезпечують інтерактивну взаємодію з власником картки.

Як уже зазначалося, монітори застосовуються різних типів: на основі електронно-променевих трубок (кольорові і монохромні) та рідкокристалічні із заднім або бічним підсвічуванням. Застосування в банкоматах сенсорних екранів дозволяє вводити інформацію за допомогою натискання пальцем та відповідних пунктів меню.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Інформаційні системи і технології в банках – Страхарчук А. Я. – Пристрої для виведення інформації