Інформаційні системи і технології в банках – Страхарчук А. Я. – 5.4.3.3. Нормативно-правове регулювання випуску та обігу платіжних карток

Як уже зазначалося, відкриття карткових рахунків, облік операцій за ними, кредитування власників карткових рахунків, проведення розрахунків за операціями з банківськими платіжними картками здійснюється на підставі чинного законодавства України та відповідних нормативних актів НБУ, а також внутрішніх положень, процедур, лімітів і систем захисту.

Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням установлює загальні вимоги Національного банку України до порядку здійснення банками емісії платіжних карток, визначає операції, що здійснюються з їх застосуванням, та порядок розрахунків за цими операціями, а також установлює загальні вимоги до внутрішньодержавних платіжних систем, що створюються в Україні.

Керівництво банку та його установ має правильно визначати обсяг таких операцій та пов’язаних із ними ризиків. Слід врахувати реальну частку платежів, які здійснюються з використанням банківських платіжних карток у роздрібному платіжному обороті яку розрізі міжнародних і внутрідержавних платіжних карток, так і в розрізі кожної окремої платіжної системи, суму активів, капітал банку, кількість клієнтів, які користуються цим платіжним інструментом, перевірити знання фахівців, залучених до виконання таких операцій.

Для проведення операцій із банківськими платіжними картками банк повинен мати такі документи:

– ліцензія на здійснення емісії та еквайрингу платіжних карток (згідно з пунктом 3.1 Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням, що затверджене постановою Правління Національного банку України від 19 квітня 2005 p., № 137, і зареєстроване в Міністерстві юстиції України 19 травня 2005 р. за № 543/10823;

– внутрішньобанківське положення про порядок здійснення в банку та його установах операцій із платіжними картками;

– посадові інструкції для фахівців, які виконують ці операції;

– журнали реєстрації відкритих карткових (поточних) рахунків та документи юридичних справ до них;

– угоди про членство банку в платіжних системах;

– ліцензії (дозволи) платіжних організацій платіжних систем на право емісії карток;

– агентські угоди про участь одного банку в картковій програмі іншого банку;

– нормативно-правова база з питань операцій із банківськими платіжними картками;

– документи дня за операціями з банківськими платіжними картками, у тому числі касові, книги обліку та звіти;

– документи про курси валют НБУ, ринкові курси валют (розпорядження) за період, що контролюється;

– документи, за якими повертається платіж, оскаржуються операції та ведеться претензійна робота.

Система обліку та звітності операцій із банківськими платіжними картками обов’язково має бути викладена у внутрішньому положенні банку про ведення бухгалтерського обліку і відповідати чинному законодавству України та нормативним актам НБУ. Вона також може входити окремим розділом до положення про платіжну систему.

Положення про ведення бухгалтерського обліку в банку обов’язково має містити план та опис рахунків, за якими обліковуються операції з картками, схеми формування проведень у платіжній системі.

Слід контролювати як самі операції з банківськими платіжними картками, так і пов’язані з ними питання бухгалтерського обліку, операційної діяльності, нормативно-правові аспекти.

Особливу увагу під час організації роботи з платіжними картками в банку слід приділяти організації роботи та діяльності відділів і підрозділів, які безпосередньо виконують операції з ними, а саме: укладають угоди (з платіжною організацією платіжної системи, банками, у тому числі розрахунковим, підприємствами торгівлі (послуг), клієнтами, процесинговими компаніями); працюють із заявами клієнтів, відкривають і ведуть карткові рахунки; проводять і документально оформляють операції за платіжними картками; здійснюють розрахунки за операціями із застосуванням карток; стягують борги та ведуть претензійно-позовну роботу; стежать за дотриманням технологічного процесу.

Відкриття, ведення та закриття карткових рахунків здійснюється відповідно до Інструкції про порядок відкриття та використання рахунків у національній та іноземних валютах, що затверджена постановою Правління Національного банку від 12 листопада 2003 року України, № 492.

Підрозділам банку, що задіяні в картковому бізнесі, слід юридично правильно оформляти й вести справи всіх чинних карткових рахунків та під час повернення карток у банк у разі закриття цих рахунків після закінчення терміну дії угоди зробити відповідну відмітку в заяві на відкриття цього рахунку.

Карткові рахунки відкривають клієнтам на умовах договору про їх відкриття і здійснення операцій із застосуванням платіжних карток. Клієнти, що відкривають карткові рахунки в банку, керуються загальними правилами комплектування юридичної справи; деякі відмінності стосуються осіб із різною формою власності (згідно з чинним законодавством України).

Справа юридичної особи (корпоративні платіжні картки) має містити такі основні документи:

– заяву на відкриття рахунку;

– копію свідоцтва про державну реєстрацію, засвідчену нотаріально;

– копії статуту, положення чи установчого договору, завірені нотаріально;

– копію документа, що підтверджує взяття підприємства на податковий облік, засвідчену податковим органом, нотаріально або уповноваженим працівником банку;

– картку зі зразками підписів;

– довідку про реєстрацію в органах Пенсійного фонду України.

До юридичної справи рахунків для фізичних осіб входять такі документи:

– заява на відкриття рахунку;

– ксерокопія документа, що посвідчує особу (паспорта або документа, який його замінює);

– договір про відкриття та обслуговування рахунку;

– картка зі зразками підписів.

Якщо в банку відкрито поточний рахунок клієнта, то картковий рахунок йому можна відкривати на підставі заяви про відкриття карткового рахунку та отримання платіжної картки і укладення відповідної угоди. У разі потреби в заяві зазначають також додаткові реквізити, установлені банком та/або платіжною системою, потрібні для ідентифікації держателя картки, визначення її параметрів тощо.

Режим використання карткових рахунків юридичних і фізичних осіб та операції, пов’язані із застосуванням платіжних карток, слід здійснювати на таких засадах:

– правильність обліку та документального оформлення проведених операцій;

– правильність оформлення первинних документів за операціями, здійсненими з використанням платіжних карток (сліпів, квитанцій торговельного термінала, чеків банкомата);

– підтвердження даних первинних документів, особових рахунків, меморіальних ордерів щодо оборотів за картковими рахунками;

– дотримання процедур формування електронних документів, звітів, зведених відомостей щоденного балансу та наявність у них підписів операційних працівників, контролерів, відповідальних працівників банку;

– наявність акта про знищення платіжних карток, підписаного комісією, що виконала цю роботу;

– правильність і своєчасність нарахування процентів на суми залишків коштів на карткових рахунках у встановлені терміни, дотримання правил бухгалтерського обліку процентних та комісійних доходів і витрат банків;

– правильність ведення та відображення в бухгалтерському обліку операцій, пов’язаних з отриманням заготовок платіжних карток зі сховища, їх зберігання підзвітними особами, видачі готових платіжних карток клієнтам банку відповідними працівниками;

– нарахування та утримання комісійних, штрафів, пені;

– ведення журналів завантаження банкоматів готівкою та здійснення технологічних процесів, які забезпечують їх роботу.

Отже, безготівкові розрахунки фізичних осіб загалом підкріплені законодавчими та нормативними документами – від загальних правил, форм та стандартів розрахунків фізичних осіб, інформаційного захисту конфіденційної банківської інформації до договірної бази, що регламентує обслуговування клієнтів банків щодо конкретних банківських карткових операцій. Нормативно-правове регулювання випуску та обігу платіжних карток здійснює Верховна Рада України та Національний банк України. Особливості застосування платіжних карток внутрішньодержавних і міжнародних платіжних систем урегульовано окремими спеціальними нормативно-правовими актами Національного банку України та правилами платіжних систем.

Питання для самоконтролю

1. Охарактеризуйте основні етапи розвитку платіжних карток.

2. Назвіть основні класифікаційні ознаки платіжних карток. Дайте характеристику кожної групи карток.

3. Наведіть порівняльну характеристику карток із магнітною смугою та мікросхемою.

4. Наведіть порівняльну характеристику дебетових та кредитних карток.

5. У чому особливості розрахункової картки?

6. Дайте характеристику індивідуальних і корпоративних карток.

7. Визначте особливості передоплаченої картки.

8. Наведіть приклади двосторонніх карткових розрахункових систем.

9. Узагальніть переваги застосування платіжних карток над готівкою і чеками для всіх учасників.

10. Узагальніть переваги застосування платіжних карток для різних типів карткових проектів.

11. Назвіть основні елементи карткової платіжної системи.

12. Яку роль відігріють асоціації банківських платіжних карток?

13. Дайте характеристику функцій банку-емітента.

14. Які функції виконує банк-еквайр?

15. Яке функціональне призначення процесингового центру?

16. Яка роль розрахункового банку в платіжній системі?

17. Назвіть та охарактеризуйте основні види ризиків, що супроводжують операції з банківськими платіжними картками.

18. Систематизуйте основні чинники ризиків, що супроводжують операції з банківськими платіжними картками.

19. Які можливі методи захисту від шахрайства за операціями з платіжними картками?

20. Що можна запропонувати банкам для мінімізації ризиків та запобігання шах* райствам із платіжними картками?

21. За якими напрямами відбувається впровадження банківських карткових технологій в Україні?

22. З яких причин картковий бізнес в Україні сьогодні не є прибутковим?

23. Які основні проблеми супроводжують зарплатні проекти в Україні?

24. Охарактеризуйте шляхи підвищення ефективності зарплатних проектів.

25. Наведіть перепік лідерів з емісії платіжних карток в Україні.

26. З яких причин сьогодні в Україні не набули поширення розрахункові карткові операції?

27. Яка частка в загальній кількості платіжних карток належить міжнародним платіжним системам MasterCard і Visa7.

28. Наведіть перелік банків – лідерів у створенні інфраструктури приймання платіжних карток.

29. Які критерії слід враховувати клієнтам під час вибору банку – емітента платіжної картки?

30. Наведіть перелік ключових факторів успіху банку в застосуванні карткових технологій.

31. Які основні етапи еволюції Національної системи масових електронних платежів?

32. Які передумови створення Національної системи масових електронних платежів?

33. Які спеціальні законодавчі та нормативні акти України стали правовою основою для розроблення, впровадження та функціонування НСМЕП?

34. Дайте визначення Національної системи масових електронних платежів. Яка основна мета її створення?

35. Який тип картки використовується як носій фінансової інформації в НСМЕП?

36. З якими платіжними інструментами використовують платіжні картки у НСМЕП?

37. Які функції виконує Платіжна організація НСМЕП?

38. Назвіть основні етапи емісії платіжних карток.

39. За якими основними напрямами розвиватиметься НСМЕП у 2006-2008 роках?

40. Охарактеризуйте концептуальні підходи до правового регулювання діяльності платіжних систем.

41. Наведіть перелік карткових платіжних систем, які функціонують у банківській сфері України.

42. Наведіть основні базові законодавчі та нормативно-правові акти України, що стали правовою основою для розроблення, впровадження та регулювання діяльності на ринку платіжних карток України.

43. Якими документами оформляють кожну операцію держателів платіжних карток?

44. Яка має бути державна підтримка для поширення безготівкових розрахунків із використанням платіжних карток?

45. Охарактеризуйте Концепцію поширення безготівкових розрахунків із використанням спеціальних платіжних засобів, яка була введена в дію постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 26 травня 2006 p., № 753.

46. Наведіть перелік документів правового регулювання випуску та обігу платіжних карток.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Інформаційні системи і технології в банках – Страхарчук А. Я. – 5.4.3.3. Нормативно-правове регулювання випуску та обігу платіжних карток