Інформаційна політика – Почепцов Г. Г. – Проект американського урядового порталу “FirstGov”

Сутність проекту “FirstGov”*114 полягає у реалізації національної програми переходу на нові інформаційні технології урядових закладів. Цей проект, який розпочався у вересні 2000 року, має на меті створення Інтернет-порталу, який забезпечить доступ до урядових та інших веб-сайтів, а також об’єднає вже існуючі 20 000 сайтів федеральних відомств. Він включатиме близько 30 мільйонів домашніх сторінок з оновленням кожних 2 тижні.

*114: { Див. www. FirstGov. gov}

Завдання проекту полягає у розробці єдиної методології для інформаційних систем урядових установ як систем наступного покоління ресурсів, що забезпечують інтеграцію, на базі змістовної обробки даних і документів. Розвиток функціональних можливостей порталу “FirstGov” має здійснюватися з урахуванням інтересів як самих урядових структур, так і населення. Спеціальний напрямок проекту “FirstGov”, так званий географічний електронний уряд, – програма інтеграції географічної інформаційної системи (ГІС) регіону/території з інформаційними ресурсами, які містять розгорнуті дані про регіон, документи місцевої влади тощо. Відкритість даних, доступність і зрозумілість їх для населення створюють умови для більшої взаємодії і діалогу місцевої влади й населення при вирішенні конкретних проблем даної території.

У США, за прогнозами Forrester Research, до 2006 року в Мережі буде діяти близько 14 000 урядових програм, за допомогою яких збиратимуться 15% податків із населення США на загальну суму 600 млрд дол. Міністерство фінансів США заявило в липні 2000 року про початок робіт зі створення фінансового порталу, здатного ефективно обробляти близько 80 млн щорічних платежів у бюджет. У стадії розробки проект зі здійснення онлайнових платежів за штрафами, їх у США щорічно виплачується на суму близько 450 млрд дол.

Електронізація федерального й місцевого урядів. Як зазначається в документах американського уряду, Інтернет стає основним засобом комунікацій між усіма суб’єктами суспільства. Розвиток електронної демократії, підтримуваний сучасними інформаційними і комунікаційними технологіями, підвищує відповідальність громадян і підзвітність їм уряду. Розглянемо основні показники впровадження і функціонування е-уряду США*115.

*115: { Дрожжинов В., Штрик А. ИТ как приводной ремень повышения эффективности госуправления в США. http://www. pcweek. ru}

Надання он-лайновых послуг громадянам. Перехід на он-лайнові послуги зручний як для уряду, так і для громадян. З розвитком цієї технології зникає необхідність в особистих відвідуваннях, написанні і заповненні паперових документів або в телефонному зв’язку з урядовою установою. Однак слід зазначити, що тільки один з чотирьох урядових сайтів США надавав у 2001 р. хоча б одну он-лайнову послугу. Он-лайнові послуги на урядових сайтах різні. Так, у 2001 р. у десятці найбільш поширених і доступних були такі послуги:

1) сплата податків (послуга надається на 85 сайтах);

2) замовлення публікацій (62);

3) подача скарг (38);

4) реєстрація транспортних засобів (35);

5) одержання мисливських ліцензій (29);

6) запит форм для заповнення (25);

7) одержання рибальських ліцензій (23);

8) одержання різних посвідчень (23);

9) реєстрація участі на семінарах і конференціях (21);

10) он-лайнове відвідування магазинів (20).

На комерційних сайтах, як правило, товари або послуги сплачуються за допомогою кредитних карт. Однак у 2000 р. тільки 3% урядових сайтів використовували кредитні карти; у 2001 р. цей показник досяг 10%. Це свідчить про те, що онлайнові фінансові транзакції починають проникати й у державні структури. У той же час, незважаючи на прийняття законодавства щодо можливості застосування цифрового підпису для фінансових транзакцій, менше 1% (або 6 сайтів) використовують цю технологію.

Захист персональних даних і забезпечення безпеки. Захист персональних даних оцінювався щодо виконання трьох вимог:

1) заборона комерційного маркетингу серед відвідувачів сайтів (ця вимога в 2001 р. виконувалася на 12% сайтів);

2) заборона на створення профілю відвідувачів (виконувалася на 10% сайтів);

3) заборона використання персональної інформації без згоди відвідувача (виконувалася на 13% сайтів).

Одночасно відповідають усім трьом вимогам лише 10% урядових сайтів. З погляду забезпечення безпеки роботи, включаючи захист від хакерів і від інших загроз, тільки 8% сайтів використовують програмне забезпечення для управління мережним трафіком.

Розвиток демократії. Цей показник визначає взаємне зближення уряду і громадян. Інтерактивність, яка виникає між громадянами і е-у рядом, підтримується декількома основними видами комунікацій. Слід зазначити, що електронна пошта стала третім за значенням засобом доступу до урядових закладів після телефону і звичайної пошти.

Штати у США помітно відрізняються за рівнем електронізації своїх урядів. Найбільш просунутими виявилися уряди штатів Індіана, Мічиган, Техас, Теннессі, Вашингтон, Каліфорнія, Нью-Йорк, Пенсільванія, Флорида й Огайо; у числі тих, хто відстає – уряди Вайоминга, Алабами, Нью-Гемпшира і Нью-Мексико.

Слід також зазначити, що можна простежити значну розбіжність в електронізації діяльності різних урядових органів федерального рівня. Так, провідними у цьому напрямі є такі відомства, як Управління продовольчих і лікарських продуктів, Міністерство сільського господарства, Федеральна комісія зв’язку, Міністерство житлового і міського розвитку, Міністерство оборони, Міністерство освіти, Комісія з безпеки споживчих товарів, Міністерство охорони здоров’я, Управління малого бізнесу. До найбільш відсталих належать різні юридичні відомства.

У цілому, дослідники роблять висновок, що сайти федерального уряду функціонують більш ефективно і якісно, ніж сайти урядів штатів. Покращився такий показник, як відповіді на звернення громадян: у 2001 р. відповіді були отримані на 91% звернень, тоді як у 2000 р. – лише на 80% звернень. У 2001 р. уже 6% сайтів надавали можливість вибору мови, що на 2% перевищує показник 2001 р.

Ініціатива президента США щодо перебудови федерального уряду

У серпні 2001 р. президент Д. Буш направив у конгрес США документ “Перелік питань на контролі президента з управління федеральним урядом”*116, який визначав чітку стратегію підвищення якості й ефективності діяльності федерального уряду. Президент США заявив: “Я маю намір розширити використання Інтернету для того, щоб надати можливість громадянам одержувати необхідну інформацію з Вашингтона тоді, коли вона їм необхідна, а не тоді, коли Вашингтон захоче її надати”*117. Основна мета реформування полягає не в тім, щоб просто надати інформацію людям, а в тім, щоб надати їм свободу в її використанні.

*116: { The President’s Management Agenda. – August 2001, Washington}

*117: { Дрожжинов В., Штрик А. ИТ как приводной ремень повышения эффективности госуправления в США. http://www. pcweek. ru/ уеаг2000}


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Інформаційна політика – Почепцов Г. Г. – Проект американського урядового порталу “FirstGov”