Інформаційна політика – Почепцов Г. Г. – Мережева війна (Дж. Арквілла і Д. Ронфельдт)
Інформаційне суспільство зосереджує увагу на своїх інформаційних складових у всій їхній різноманітності. Вступ в інформаційну цивілізацію одночасно позначається на розширенні застосування інформаційних технологій як у мирних, так і у воєнних цілях. При цьому є варіанти руху бізнесу вперед, оскільки він має більші можливості для вирішення завдань, але є варіанти виходу на перший план військових, завдання яких можуть бути як дуже важливими, так і підтриманими великими людськими і фінансовими ресурсами.
Одночасно з появою нового інструментарію, зміною самого простору безпеки змінюються завдання і цілі, і все це певним чином є взаємозалежним.
Можна навести думку заступника міністра оборони США П. Вулфовіца: “Ми рухаємося від межі, яка фокусувалась у минулому на відомих погрозах до більш гнучкої межі, заснованої на можливостях захищати себе від мінливих і невідомих погроз… від фокусу на програмах і платформах до фокусу на результатах… від сегментованої інформації і закритої інформаційної архітектури до мережевої інформації і відкритої архітектури…”*42. Йдеться про принципову зміну всієї парадигми війни. Однак у всіх схожих випадках паралельно проходить і зміна парадигми світу, оскільки будь-яка нова технологія, де б вона спочатку не з’явилася, завжди починає розвиватися в найбільш популярних галузях.
*42: {Wolfowitz P. Remarks at a conference on defence transformation, sponsored by Heritage Foundation. February 27, 2004 // www. def enselink. mil.}
Діставши бурхливого розвитку, інформаційні технології змогли переформувати звичайні воєнні дії, змінивши при цьому стратегію і тактику. Ці зміни ми й розглянемо нижче.
Мережева війна (Дж. Арквілла і Д. Ронфельдт)
Дж. Арквілла і Д. Ронфельдт підкреслювали, що мережева війна не закінчується тільки Інтернетом*43. Інформаційна революція підсилила мережеву форму організації, чим скористалися у воєнних цілях. Інформаційна революція також створила залежність бойових дій від інформації та комунікації. Зростаюча роль недержавних гравців і мережеві форми організації з’єдналися, щоб відтворити можливість подій 11 вересня.
*43: {3 Arquilla J., Ronfeldt D. The advent of netwar // Networks and netwar. – Santa Monica, 2001 / RAND.}
Новий вид мережевої війни проти війни ієрархічної (ілюстрацією чого і стали події 11 вересня і наступні події), виник у результаті нових інформаційних можливостей. По суті, мережева структура розірвана територіально, але зцементована інформаційно. Кожна структурна має поєднуватися когнітивно (табл. 2.4).
Таблиця 2.4. Взаємозв’язок різних рівнів систем
Тип структури | Фізичний простір | Інформаційний простір | Когнітивний простір |
Ієрархічна структура | Зв’язаність | Зв’язаність | Зв’язаність |
Мережева структура | Розірваність | Зв’язаність | Зв’язаність |
Звідси випливає, що розірваність фізична має компенсуватися посиленням інформаційної і когнітивної зв’язаності.
Останній тип зв’язаності, ймовірно, і позначається на зростанні радикалізму. Мережеві структури тероризму викликали до життя нові методи боротьби з ними, у тому числі спроби контролювати нарративи, що поширюються в мережі, оскільки саме вони формують ту зв’язаність учасників мережі, що заміняє їм територіальну близькість.
Світ здійснив перехід від доби геополітики до нової геоекономіки*44. Однак сьогодні геостратегія починає реалізовуватися у когнітивній сфері: типовою американською фразою, яку можна простежити від Сун-Цзи, є така: війни програються в головах полководців і солдат.
*44: { Aligica P. Geo-economics as a geo-strategic paradigm: an assessment // www. hudson. org.}
Якщо раніше перемогу здобували у сфері геополітики, потім – геоекономіки, то тепер дії змістилися у сферу когнітивного простору.
Інформаційна революція змінює як систему озброєнь, так і систему цілей, у результаті чого відбувається перехід, наприклад, до нелетальної зброї, а також до атаки, спрямованої на електронні системи противника*45.
*45: { Arquilla J., Ronfeldt D. Information, power and grand strategy: in Athena’s camp // In Athena’s camp. – Santa Monica, 1997 / RAND.}
Дж. Арквілла і Дж. Ронфельдт вбачають майбутні можливості у захисті ціннісної системи суспільства, оскільки інформація не тільки важлива як процес, а і виконує структурну роль, що програмує організацію системи*46. Автори вважають, що в майбутньому інформаційна революція зробить ідеї більш важливими, ніж матеріальні об’єкти.
*46: { Arquilla J., Ronfeldt D. Looking ahead: preparing for information age conflict // In Athena’s camp. – Santa Monica, 1997 RAND.}
Виходячи з усіх цих причин, виникає пропозиція, щоб інформаційна стратегія стала окремим виміром великої стратегії*47. Тим більше, що постійно виникають нові варіанти застосування інформаційних технологій, до яких суспільство не готове. Яскравим прикладом такої нової реалізації став Сапатистський рух у Мексиці, який за допомогою зв’язків між неурядовими організаціями різних країн виявився здатним утриматися в рамках як партизанської, так і інформаційної війн*48. Тобто повторився стандартний феномен, коли мала структура починає діяти як велика, скориставшись підтримкою інформаційного простору, що в змозі змінювати пріоритети. Інформаційно сильне стає просто сильним, у той час як реально сильна, але інформаційно слабка структура починає сприйматися як дійсно слабка.
*47: { Arquilla J., Ronfeldt D. The emergence of noopolitik. Toward an American information stratefy. – Santa Monica, 1999. – P. 41 / RAND.}
*48: { Ronfeldt D., Arquilla J. a. o. The Zapatista social network in Mexico. – Santa Monica, 1998 / RAND.}
Нові технології стимулюють виникнення нових форм організації, що у свою чергу можуть порушувати наявний баланс сил, завойовуючи собі місце під сонцем. У відповідь для боротьби з ними мають трансформуватись і збройні сили, як це відбулося, наприклад, зі спецпідрозділами, що одержали права на глобальне застосування.
Д. Фрам і Р. Перл підкреслюють, що атака на Всесвітній торговий центр коштувала не просто сто тисяч доларів, а за нею стоїть рекрутування і тренування сотень бійців джихаду, утримання таборів, де вони проживають, а також уся інфраструктура екстремістського ісламу*49.
*49: { Frurn D., Perle R. An end to evil. – New York, 2003. – P. 229.}
Мережеві структури пропонується аналізувати в структурах таких п’яти рівнів*50:
*50: { Ronfeldt D., Arquilla J. What next for networks and netwars? // Networks and netwar. – Santa Monica, 2001 / RAND.}
– організаційний рівень: організаційна структура;
– нарративний рівень: які історії функціонують;
– доктринальний рівень: стратегії і методи;
– технологічний рівень: інформаційні системи;
– соціальний рівень: особистісні зв’язки, що забезпечують довіру і відданість.
Мережева організація як новий феномен одержала дуже швидке поширення, оскільки вона відповідає тим новим, що часто тільки формуються, реаліям світу, до яких ще не готові старі ієрархічні форми.