Гроші та кредит – Круш П. В. – Національна грошова одиниця України

У результаті проведеної грошової реформи і заміни українського карбованці на гривню молода Українська держава отримала конституційну національну грошову одиницю ринкового типу. В Конституції України зазначено, що грошовою одиницею України є гривня. Введення інших грошових одиниць на території України заборонено.

Співвідношення між гривнею та золотом чи іншими коштовними металами закон не встановлює. Офіційний курс гривні стосовно іноземних грошових знаків визначається НБУ на підставі торгів валютними цінностями і публікується в пресі.

Провідними складовими елементами грошової системи України, видами грошових знаків, що мають законну платіжну силу, стали банкноти – гривні та розмінна монета. Банкнота – гривня – основний вид грошових знаків, що використовуються у сфері грошового обігу. Розмінна монета призначена для обслуговування дрібного товарообігу. Розмінна монета незамінна в торговельних операціях, де потрібно розраховуватися за товар дрібними частками грошової одиниці. Вона має законодавчо визначену форму, масу, склад металевого сплаву, певні зображення і надписи, включаючи номінал вартості. Чеканка розмінної монети здійснюється на підставі сплавів звичних металів – міді, нікелю, алюмінію.

Види грошей в Україні, що мають законну платіжну силу, забезпечуються всіма активами НБУ, зокрема золотим запасом, державними цінними паперами, резервами кредитних установ, що знаходяться на рахунках в НБУ. Зразки банкнот і монет затверджуються НБУ. Банкноти і монети обов’язкові до приймання за їхньою номінальною вартістю на всій території України і в усіх видах платежів, для зарахування на рахунки в банках, у вклади та для переказу. Підробка і незаконне виготовлення грошей переслідується законом.

Українська гривня не є вільно конвертованою валютою, а тому законним платіжним і купівельним засобом може бути тільки на території України. За межами України гривня повинна бути обмінена на ту валюту, яка є законною для даної країни.

Забезпечення сталості національної валюти, суворий контроль стану грошового обігу здійснює незалежний фінансово-економічний орган – НБУ. Він не підпорядковується ні Президенту, ні Кабінету Міністрів, ні Верховній Раді. НБУ проводить незалежну грошову (монетарну) політику. Правління НБУ приймає і затверджує постанови, положення та інші нормативні акти, що регулюють грошовий обіг відповідно до основних напрямів грошово-кредитної політики, що розробляється і затверджується в порядку, встановленому банківським законодавством. Рішення Правління НБУ не потребують наступного затвердження їх органами державної влади.

НБУ володіє виключним правом емісії готівкових грошей, організації їхнього обігу та вилучення на території України. НБУ, що наділений виключним правом емісії грошей, несе відповідальність за підтримання рівноваги у сфері грошового обігу. На відміну від періоду функціонування дійсних (золотих) грошей в умовах паперово-кредитного обігу, коли знаки вартості не мають металевої (золотої) основи, НБУ повинен створювати певні обмеження, що мають стримувати емісію цих грошей.

На території України функціонують готівкові гроші (банкноти і монети) та безготівкові (у вигляді коштів на рахунках у кредитних установах). НБУ встановлює порядок організації готівкового і безготівкового обігу та їхню регламентацію.

Запитання для самоконтролю

1. Як треба розуміти сутність грошової системи?

2. Які складові елементи сучасної грошової системи?

3. Які основні принципи організації грошової системи?

4. Що являє собою тип грошової системи?

5. Які виокремлюються типи грошових систем?

6. Які існували системи металевого “золотого” обігу?

7. У чому сутність різних систем металевого золотого обігу?

8. Який зміст системи обігу паперово-кредитних грошей?

9. У чому полягає сутність прийнятої у Бреттон-Вудсі грошової системи?

10. Які істотні ознаки Ямайської валютної системи?

11. Які етапи формування і розвитку грошової системи незалежної України?

12. Чим характеризуються основні ознаки національної грошової одиниці України?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2,50 out of 5)

Гроші та кредит – Круш П. В. – Національна грошова одиниця України