Гроші і кредит – Колодізєв О. М. – Міжнародна фінансова корпорація

Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) створений у 1946 р. відповідно до домовленості учасників Бреттон-Вудської конференції, коли 28 країн підписали “Статус угоди про Міжнародний банк реконструкції та розвитку”, що був розроблений на конференції Організації Об’єднаних Націй з валютно-фінансових питань. Банк є партнером для країн з економікою, що розвивається, і ринками, що розширюються, з метою поліпшення якості життя людей. На відміну від багатьох програм гуманітарної та технічної допомоги Банк не надає грантів. Усі позики, що видаються Банком, мають поворотний характер*255.

*255: { Щетинін А. І. Гроші та кредит : підручник / А. І. Щетинін. – 2-ге вид., переробл. та доповн. – К.: Центр навч. л-ри, 2006. – 432 с.}

Міжнародний банк реконструкції та розвитку – це міжнародна фінансово-кредитна установа, яка надає довгострокові кредити під державні програми тільки урядам та центральним банкам країн-членів.

Банк як спеціалізована установа ООН входить у систему Об’єднаних Націй. Штаб-квартира МБРР знаходиться у Вашингтоні. Банк має близько 70 бюро і представництв у регіонах та країнах, у тому числі й у Росії, близько 184 держав є членами МБРР, а його капітал становить 200 млрд дол. США. Членство відкрите тільки для членів МВФ у той час і на тих умовах, що визначаються Банком. Кожна країна – член МБРР має стати передплатником його капіталу, причому мінімальна частка внесеного капіталу встановлюється банком.

Основні цілі Банку наведені на рис. 16.4.

Гроші і кредит   Колодізєв О. М.   Міжнародна фінансова корпорація

Рис. 16.4. Основні цілі МБРР

Як спеціалізований фінансовий інститут, МБРР призначений для інтеграції всіх країн-членів у систему світового господарства. Організаційна структура МБРР наведена на рис.16.5.

Гроші і кредит   Колодізєв О. М.   Міжнародна фінансова корпорація

Рис. 16.5. Організаційна структура МБРР

Основними напрямами діяльності МБРР нині є такі, які наведені на рис. 16.6.

У цілому надання позик здійснюється на основі певних принципів:

– кредити МБРР видає тільки під ефективні капіталовкладення;

– рішення про надання кредитів враховує різні ризики, але головним є можливість повернення позики;

– кредит надається тільки під гарантії уряду.

Гроші і кредит   Колодізєв О. М.   Міжнародна фінансова корпорація

Рис. 16.6. Основні напрями діяльності МБРР

Сьогодні МБРР – найбільша у світі організація, що фінансує освіту та заходи, спрямовані на охорону здоров’я*256.

*256: { Гроші та кредит: підручник / М. І. Савлук, A. M. Мороз, М. Ф. Пуховкіна та ін.; за заг. ред. М. І. Савлука. – К. : КНЕУ, 2001. – 604 с.; Щетинін A. І. Гроші та кредит : підручник / А. І. Щетинін. – 2-ге вид., переробл. та доповн. – К. : Центр навч. л-ри, 2006. – 432 с.}

Статутний капітал МБРР формується шляхом підписки держав-членів на його акції. Підписка України становить 10 908 акцій із загальної суми 1 581 724 акції, тобто Україна має 0,7 % голосів.

Відносини України з МБРР охоплюють три типи програм (рис. 16.7).

Міжнародна фінансова корпорація

Міжнародна фінансова корпорація (МФК) створена з ініціативи США як філія МБРР у 1956 р. шляхом ратифікації статуту МФК. Ця установа є самостійною юридичною особою і фінансовою організацією, що входить до Групи Світового банку і належить до системи Об’єднаних Націй як спеціалізована установа. Членами МФК є 170 держав. Її мета – заохочення розвитку приватних підприємств у країнах, що розвиваються. Середній термін дії таких угод становить від 3 до 7 років, але нерідко кредитування здійснюється і на термін до 15 років. Корпорація гарантій з боку уряду не вимагає. Особливістю є те, що МФК може здійснювати прямі капіталовкладення, купуючи акції та інші цінні папери акціонерних товариств. Проте є деякі обмеження: корпорація фінансує не більше 25 % від вартості проекту і купує не більше 35 % цінних паперів того підприємства, що кредитується. Організаційна структура МФК наведена на рис. 16.8.

Ресурси МФК складаються з внесків держав-членів, кредитів МБР, відсотків із наданих позик, фінансових зборів, дивідендів і участі в прибутках, доходів від продажу акцій, плати за послуги, депозитів і операцій з цінними паперами, а також із коштів, залучених на міжнародних ринках капіталу.

Гроші і кредит   Колодізєв О. М.   Міжнародна фінансова корпорація

Рис. 16.7. Напрями співпраці України та MRPP

Гроші і кредит   Колодізєв О. М.   Міжнародна фінансова корпорація

Рис. 16.8. Структура МФК

Регіональні та галузеві завдання МФК визначають три принципи:

– принцип каталізатора полягає у залученні до участі у проекті приватних інвесторів;

– принцип рентабельності використовується для обгрунтування співробітництва з приватним сектором;

– принцип участі полягає у тому, що МФК є мірою, яка доповнює природний ринковий прогрес.

МФК сприяє розвитку приватного сектору за напрямами, що подані на рис. 16.9.

Гроші і кредит   Колодізєв О. М.   Міжнародна фінансова корпорація

Рис. 16.9. Напрями діяльності МФК

МФК пропонує різні фінансові угоди і послуги компаніям у країнах, що розвиваються: надання довгострокових позик в основних валютах за фіксованими чи мінливими ставками; вкладення власного капіталу, інші механізми кредитування (субординаційні позики, цінні папери з доходом); надання гарантій та допоміжне фінансування; менеджмент ризиків.

Корпорація консультує ділові кола й уряди країн, що розвиваються, з різних питань, включаючи фізичну і фінансову реструктуризацію, розробку планів підприємницької діяльності, ідентифікацію ринків, продукції, техно логій, фінансових і технічних партнерів, а також мобілізацію ресурсів для фінансування проектів.

Останніми роками МФК звертає особливу увагу на надання технічної допомоги приватним фірмам, фінансування якої здійснюється за разунок Фонду технічної допомоги.

Представники МФК працюють в Африці (Абіджан, Аккра, Каїр, Касабланка, Дуала, Хараре, Лагос, Найробі), Азії (Бангкок, Ісламабад, Стамбул, Джакарта, Маніла, Делі, Пекін, Токіо), Європі (Будапешт, Франкфурт-на-Майні, Лондон, Москва, Париж, Прага, Відень, Варшава) і в Латинській Америці (Буе – нос-Айрес, Мехіко, Сан-Паулу).

Міжнародна асоціація розвитку (МАР) створена у 1960 р. як філія МБРР з метою збереження впливу розвинутих західних держав на країни, що розвиваються. МАР нараховує 160 країн-учасниць, які поділяються на дві групи. До першої групи входять 22 високорозвинуті країни, а також Кувейт і Об’єднані Арабські Емірати. Другу групу становлять країни, що розвиваються, і країни з перехідною економікою. Головною метою кредитів асоціації є сприяння експорту товарів, виготовлених у розвинутих країнах. МАР надає безпроцентні позики до 50 років. Як філія МБРР МАР ставить ті самі цілі, що і Банк, її діяльність спрямована на створення сприятливих умов для приватних капіталовкладень, заохочення експорту капіталу в країни, що розвиваються, здійснення контролю за пільговим багатостороннім кредитуванням, надання безпроцентних позик найбіднішим країнам світу.

Основні цілі МАР:

– сприяння економічному розвиткові країн-членів;

– підвищення продуктивності праці;

– зростання рівня життя в державах-членах, у першу чергу таких, що розвиваються.

Діяльність МАР спрямована, головним чином, на допомогу країнам, що розвиваються, за допомогою заохочення розвитку приватного сектору, мобілізації внутрішніх і зовнішніх джерел капіталу.

Асоціація користується лише формальною автономією від Банку, що виражається у веденні операцій за окремим рахунком. Джерелами фінансування є прибутки МБРР, внески країн-членів першої і частково другої груп; повернути кредити, що були надані раніше. В основному ресурси МАР формуються за рахунок “донорів” – країн першої групи. Частка “Великої сімки” становить 80 % загальної суми внесків.

Офіційні поповнення ресурсів МАР за рахунок країн-донорів відбуваються кожні три роки.

МАР надає безпроцентні позики найбіднішим країнам. Критерієм “бідності” є рівень ВНП на одну особу, що не перевищує 925 дол. США. Позик МАР мають 10-річний пільговий період і погашаються протягом 35-40 років. Решті країн кредит надається за ставкою 5 % річних.

Кредити спрямовуються в основному на розвиток інфраструктури і сільське господарство. Іноді МАР і МБРР спільно кредитують один і той самий об’єкт, якщо для нього необхідні великі кошти. Кредити МАР надаються тільки урядам під їх гарантії. МАР сформувала Фонд для скорочення боргів у 100 млн дол., який призначено для найбідніших країн. Кредити МАР надаються у національній валюті держав.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Гроші і кредит – Колодізєв О. М. – Міжнародна фінансова корпорація