Господарське право – Вінник О. М. – 3. Правовідносини з капітального будівництва

Капітальне будівництво може здійснюватися різними способами.

Поняття “спосіб капітального будівництва” пояснює, чиїми силами і у формі яких правовідносин здійснюється будівництво.

Розрізняють два основних (підрядний і господарський способи) і змішаний спосіб капітального будівництва (підрядно-господарський).

Підрядний спосіб є найбільш поширеним і характеризується наявністю договірно-підрядних відносин між інвестором/замовником і виконавцем/виконавцями будівельних та пов’язаних з ними робіт. Передбачається, що замовник як суб’єкт інвестування підряджає на будівництво об’єкта будівельного підрядника на відповідних договірних умовах. Відносини, що складаються при цьому, регулюються договором підряду на капітальне будівництво (поняття, види, вимоги закону щодо змісту та форми таких договорів, порядок укладення та виконання розглядалися в розділі IV “Господарські зобов’язання”).

Господарський спосіб полягає у виконанні робіт і введенні об’єкта в експлуатацію силами самого забудовника, тобто того підприємства чи організації, яке є розпорядником інвестицій і має затверджену будівельну (проектно-кошторисну) документацію. Будівництво за цього способу здійснюється силами власних будівельних підрозділів певної організації (підприємства) поряд з основною господарською діяльністю, для чого створюється управління (відділ, департамент) капітального будівництва. Відносини, що складаються при цьому, є внутрішньогосподарськими.

На практиці використовується ще й змішаний спосіб – підрядно-господарський, коли частину робіт виконує організація-забудовник власними силами, а на виконання решти робіт підряджає відповідні будівельні організації, укладаючи з ними договір підряду на капітальне будівництво (виконання будівельних і пов’язаних з ними робіт).

Капітальне будівництво як форма інвестування складається з двох основних стадій, що регулюються актами будівельного законодавства. Першим етапом є підготовча стадія (зазвичай іменується стадією проектування), на якій:

Інвестор визначає доцільність інвестування у формі капітального будівництва певного об’єкта; на замовлення інвестора спеціалізованими (проектними або проектно-вишукувальними) організаціями розробляються передпроектні документи, проводяться відповідні дослідження, після чого інвестор приймає рішення про інвестування;

На підставі прийнятого рішення та передпроектних документів інвестор укладає з проектною організацією договір на розробку інвестиційного проекту будівництва (проектно-кошторисної документації); такий проект має пройти комплексну державну експертизу інвестиційних проектів будівництва; у разі наявності позитивного висновку Укрінвестекспертизи інвестор може затвердити інвестиційний проект і вжити відповідних заходів до його реалізації.

Наступною стадією є реалізація інвестиційного проекту будівництва, яка може бути забезпечена самим інвестором (у разі застосування господарського способу будівництва) або будівельним підрядником (якщо використовується підрядний спосіб будівництва). Після реалізації інвестиційного проекту завершений будівництвом об’єкт приймається в експлуатацію відповідно до встановленого порядку (див. тему 15 “Окремі види господарських договорів” розділу IV “Господарські зобов’язання”).

3. Правовідносини з капітального будівництва

Правовідносини з капітального будівництва (будівельні правовідносини) – це врегульовані правом господарські відносний з організації, управління та безпосереднього здійснення капітального будівництва.

Ці правовідносини є комплексними, що зумовлено складністю господарської діяльності в галузі капітального будівництва. Комплексність будівельних правовідносин полягає в тому, що вони включають:

Підрядні відносини щодо здійснення і виробництва вишу кувальних і проектних робіт;

Відносини щодо будівельних підрядів;

Відносини щодо будівельних поставок;

– відносини щодо надання послуг, пов’язаних з капітальним будівництвом. Комплексність правовідносин з капітального будівництва передбачає наявність у них основної діяльності, що регулюється правом. Це проектна та будівельна діяльність (проектні та будівельні підряди). Матеріальний зміст цих правовідносин полягає у виконанні і здачі організацією-підрядником замовленої роботи, а також прийнятті та оплаті її замовником.

Правовідносини з капітального будівництва економічно являють собою особливий вид майново-організаційних відносин. їх предметом с специфічний товар – проектна і будівельна продукція, що зазвичай виробляється та передається замовникові на платній основі. Проектний підрядник виробляє визначені (замовлені) замовником проектно-вишукувальні роботи, кінцевим результатом яких є проектна продукція. Замовник приймає і оплачує цей товар.

Будівельний підрядник викопує визначені (замовлені) замовником будівельні роботи, кінцевим результатом яких є закінчений будівництвом, тобто готовий до експлуатації, об’єкт.

Господарські правовідносини з капітального будівництва (у разі застосування підрядного способу) – це комплексні майново-організаційні правовідносини, змістом яких є організація, виробництво і здача організацією-підрядником визначених (замовлених) замовником проектно-вишукувальних та/або будівельних і пов’язаних з ними робіт, приймання та оплата їх замовником, введення в дію закінченого будівництвом об’єкта.

Суб’єкти правовідносин з капітального будівництва – це особи, які володіють сукупністю господарських прав і обов’язків, необхідних для організації та безпосереднього здійснення будівельних та пов’язаних з ними робіт (проектних, вишукувальних, монтажно-налагоджувальних та ін.). До них належать:

Господарські організації, предметом діяльності яких є виконання проектно-вишукувальних, будівельних та пов’язаних з ними робіт; ними можуть бути як підприємства, так і складні утворення – господарські об’єднання (в тому числі державні будівельні корпорації “Укрбуд”, “Укрбудматеріали” та ін., Українська кооперативно-державна корпорація з агропромислового будівництва “Украгропромбуд”), холдингові компанії (наприклад, х/к “Київміськбуд”) та їх дочірні/ корпоративні підприємства;

Підрозділи господарських організацій, що спеціалізуються та капітальному будівництві (управління, департаменти капітального будівництва); вони виступають як суб’єкти внутрішньогосподарських відносин, а у разі наявності відповідних повноважень, закріплених у Положенні про такі підрозділи, – й у зовнішніх відносинах від імені організації, до структури якої входять;

Підприємці-громадяни (індивідуальні підприємці, які здійснюють господарську діяльність з капітального будівництва, маючи статус офіційно зареєстрованого підприємця і відповідні ліцензії та виконання тих видів діяльності у сфері будівництва, які потребують спеціального дозволу – ліцензії);

Держава, яка діє в особі:

А) вищих органів державної виконавчої влади (як замовник щодо особливо

Важливих і великих за вартістю об’єктів, що мають загальнодержавне значення,

Виступає Кабінет Міністрів України);

Б) спеціально уповноваженого органу у сфері капітального будівництва – Міністерство регіонального розвитку та будівництва України, яке,

Відповідно до Положення, затв-го постановою Кабінету Міністрів України від

16 травня 2007 р. № 750, здійснює державне регулювання у сфері капітального

Будівництва шляхом: видання державних будівельних норм і правил, державних стандартів; забезпечення через систему відповідних органів державної експертизи інвестиційних проектів будівництва (відповідно до Порядку затвердження інвестиційних програм і проектів будівництва та проведення їх державної експертизи, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 р. № 1269), організації ліцензування будівельних і пов’язаних з ними робіт, сертифікації будівельної продукції та здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за якістю будівельних робіт (покладається на Держархбудінспекцію, що входить до складу Мінрегіонбуду та діє відповідно до Положення про архітектурно-будівельний контроль, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1993 р. № 225) та виконує інші повноваження у сфері капітального будівництва;

В) галузевих та інших органів державного управління (господарських міністерств, відомств, державних господарських об’єднань і державних холдингових

Компаній);

Г) державних будівельних корпорацій (“Укрбуд”,”Укрбудматеріали”, “Укртрансбуд”, “Укрмонтажспецбуд”, “Укрметротунельбуд” та ін.), які виконують

Складні функції: (1) власника майна щодо державних підприємств – учасників

Корпорації та (2) забезпечення координації діяльності підприємств – учасників корпорації та організації виконання ними будівельних і пов’язаних з ними

Робіт;

Г) місцевих державних адміністрацій, до складу яких входять управління з капітального будівництва (діють на підставі Типового положення, затв-го постановою Кабінету Міністрів України від 6 вересня 2000 р. № 1401);

– органи місцевого самоврядування в особі відповідних рад народних депутатів, їх виконкомів, управлінь капітального будівництва виконкомів.

Учасниками правовідносин з капітального будівництва також є (можуть бути) суб’єкти господарювання та негосподарські організації, які мають потребу у виконанні будівельних і пов’язаних з ними робіт, а також громадяни – як споживачі будівельної продукції.

Учасники правовідносин з капітального будівництва можуть виконувати різні функції і залежно від цього отримувати відповідне найменування.

Інвестор – це суб’єкт інвестиційної діяльності у сфері капітального будівництва, який приймає рішення про вкладення власних, позичкових або залучених коштів (інвестицій) в об’єкти інвестування, що належать до основних фондів.

Замовник – це суб’єкт інвестиційної діяльності в галузі капітального будівництва, що замовляє у підрядника виконання проектно-вишукувальних, будівельних та пов’язаних з ними робіт. У ролі замовника може виступати сам інвестор або уповноважена ним особа, в тому числі консалтингова та/або інжинірингова організація, що спеціалізується на будівництві.

Підрядник – організація чи індивідуальний підприємець, що на договірних засадах за плату підряджається виконувати на замовлення замовника проектно-вишукувальні, будівельні та пов’язані з ними роботи.

Виконання будівельних робіт (незалежно від способу капітального будівництва) потребує ліцензування, що здійснюється з метою забезпечення публічних інтересів відповідно до встановлених вимог (насамперед щодо їх якості, безпеки, довговічності будівель і споруд).

Відповідно до Закону “Про ліцензування певних видів господарської діяльності” (пункт ЗО ст. 9), у сфері будівництва підлягають ліцензуванню вишукувальні та проектні роботи для будівництва, зведення несучих та огороджуючих конструкцій, будівництво та монтаж інженерних і транспортних мереж.

Зазначені роботи конкретизовані в Ліцензійних умовах провадження будівельної діяльності, затверджених спільним наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва і Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 112/182 від 13.09.2001 р. Так, згідно з додатком до пункту 1.3 Ліцензійних умов, підлягають ліцензуванню такі види робіт у сфері будівництва:

– інженерні вишукування;

– інженерно-геологічні, інженерно-гідрометеорологічні вишукування, еколого-геологічні вишукування та складання звіту;

– проектні роботи;

– розроблення містобудівної документації;

– архітектурне та будівельне проектування, в тому числі:

– конструювання несучих конструкцій;

– проектування внутрішніх інженерних мереж, систем і споруд;

– розроблення спеціальних розділів проектів;

– технологічне проектування об’єктів;

– зведення несучих та огороджуючих конструкцій будівель і споруд, будівництво та монтаж інженерних і транспортних мереж, у тому числі:

– зведення несучих і огороджуючих конструкцій будівель і споруд;

– монтаж конструкцій зовнішніх інженерних мереж і систем;

– монтаж внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання;

– захист конструкцій, устаткування та мереж;

– будівництво транспортних мереж;

– монтаж технологічного устаткування.

Ліцензування будівельної діяльності здійснюють Мінбуд, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації (п. 9-1 Переліку органів ліцензування, затв-го постановою Кабінету Міністрів України від 14 листопада 2000 р. № 1698).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Господарське право – Вінник О. М. – 3. Правовідносини з капітального будівництва