Господарське право – Вінник О. М. – 3.2. Право приватної власності на засоби виробництва та форми його реалізації

3.1. Право колективної власності на засоби виробництва та форми його реалізації

Право колективної власності – це юридично визначене і забезпечене право організації – юридичної особи, створеної на базі об’єднання майна її членів (учасників), використовувати належні їй засоби виробництва на власний розсуд і в інтересах її членів (учасників).

1 Перелік таких об’єктів затверджено Постановок) Верховної Ради України від 17.06.1991 р. “Про право власності на окремі види майна” // Відомості Верховної Ради України. -1992. -№35. – Ст. 517.

При праві колективної власності суб’єкт, який передав своє майно до такої власності, втрачає та цю річ право власності, отримуючи натомість зобов’язальні права щодо нового власника – організації корпоративного типу, членом (учасником) якої став цей суб’єкт, а саме: а) право та отримання грошового чи майнового еквівалента своєї частки в майні нового власника – юридичної особи у разі виходу зі складу її учасників (членів); б) право участі в розподілі майна юридичної особи у разі її ліквідації; в) право та отримання частини чистого прибутку (дивідендів) суб’єкта права колективної власності; г) право участі в управлінні справами юридичної особи, що діє на базі колективної власності, якщо інше не передбачено її установчими документами.

Об’єктами права колективної власності можуть бути:

Складений/статутний капітал господарської організації зі статусом юридичної особи, утворенні! за рахунок майна, переданого їй засновниками та учасниками як вклад до такого капіталу;

Викуплене членами трудового колективу, іншими колективами фізичних осіб, які створили для цього господарське товариство, та юридичними особами майно державного підприємства (акції ВАТ, створеного на базі державного підприємства);

Кредити банків, отримані організацією корпоративного типу;

Виготовлена продукція, отримані доходи та інше майно, набуте організацією корпоративного типу на законних підставах (субсидії, дивіденди від цінних паперів тощо).

Однак не може бути об’єктом права колективної власності майно, вилучене з обороту1, в тому числі цілісні майнові комплекси, та базі яких здійснюється діяльність, що належить до монополії держави.

Як правило, суб’єкт права колективної власності сам використовує належне йому майно своєю владою і в інтересах його учасників (членів). При цьому він може використовувати такі правові форми реалізації права колективної власності:

Право господарського відання при створенні суб’єктом права колективної власності унітарного підприємства-невласника, що має діяти з метою отримання прибутку на засадах самоокупності;

Право оперативного управління щодо створеної суб’єктом права колективної власності юридичної особи (підприємства), якщо діяльність останньої фінансується засновником;

Право довірчого управління: застосовується на договірних засадах: а) на підставі припису закону (щодо управління активами інститутів спільного інвестування та в інших випадках, передбачених законом); б) у разі потреби в професійному управлінні майном і відсутності у суб’єкта права колективної власності відповідних фахівців та можливостей;

Користування об’єктами права колективної власності на договірних засадах (на підставі договорів оренди, лізингу та ін.), що забезпечує можливість передання в користування таких об’єктів іншим особам.

3.2. Право приватної власності на засоби виробництва та форми його реалізації

Право приватної власності – це юридично визначене і забезпечене право фізичної особи (громадянина України, особи без громадянства або громадянина іншої держави) використовувати належні їй засоби виробництва на власний розсуд і у власних інтересах.

Об’єктами права приватної власності може бути майно виробничого призначення, в тому числі засоби виробництва, виготовлена продукція, транспортні засоби, цінні папери, гроші, за винятком майна, вилученого з обороту, а також цілісних майнових комплексів, та базі яких здійснюється діяльність, що належить до монополії держави.

Суб’єкт права приватної власності зазвичай сам використовує належне йому майно своєю владою і у власних інтересах, однак може застосовувати такі правові форми реалізації права приватної власності, як:

Право господарського відання при створенні унітарного підприємства-невласника з найманим працівником, яке має діяти з метою отримання прибутку на засадах самоокупності;

Право оперативного управління щодо створеної суб’єктом права приватної власності юридичної особи, якщо діяльність останньої фінансується засновником;

Право довірчого управління (застосовується на договірних засадах у разі потреби в професійному управлінні майном і відсутності у суб’єкта права приватної власності відповідних знань, навичок, досвіду);

Користування об’єктами права приватної власності на договірних засадах (зазвичай на підставі договору оренди), що забезпечує можливість передання в користування таких об’єктів іншим особам.

Також суб’єкт права приватної власності може взяти участь у господарській організації корпоративного типу (зазвичай господарському товаристві чи кооперативі), передавши їй своє майно на праві власності, отримавши натомість корпоративні права, що забезпечують йому участь у діяльності такої організації і, відповідно, в управлінні, в розподілі прибутку та майна такої організації у разі її ліквідації, а також інші корпоративні права, передбачені законом для учасників господарських організацій певних видів (форм), її установчим та внутрішніми документами.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Господарське право – Вінник О. М. – 3.2. Право приватної власності на засоби виробництва та форми його реалізації