Господарське право України – Несинова С. В. – 6.2. Установчі документи господарських товариств
Ст. 4 Закону України “Про господарські товариства” визначено, що установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, з яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства.
Установчі документи всіх господарських товариств повинні містити:
– відомості про вид товариства;
– предмет і цілі його діяльності;
– склад засновників та учасників;
– склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень.
Таким чином, законодавством передбачено наявність відомостей про склад засновників та учасників, кількість акцій, що купуються засновниками, у статуті господарського товариства.
Одночасно слід зауважити, що 17.09.2008 р. прийнято Закон України “Про акціонерні товариства”, що набрав чинності 30 квітня 2009 р. Ст. 13 цього Закону визначено, які відомості має містити статут акціонерного товариства, а саме відомості про:
1) повне та скорочене найменування товариства українською мовою;
2) тип товариства;
3) розмір статутного капіталу;
4) розмір резервного капіталу;
5) номінальну вартість і загальну кількість акцій, кількість кожного типу розміщених товариством акцій, у тому числі кількість кожного класу привілейованих акцій, а також наслідки невиконання зобов’язань з викупу акцій;
6) умови та порядок конвертації привілейованих акцій певного класу у прості акції товариства чи у привілейовані акції іншого класу у випадках, якщо товариством передбачений випуск привілейованих акцій;
7) права акціонерів – власників привілейованих акцій кожного класу;
8) наявність переважного права акціонерів приватного товариства на придбання акцій цього товариства, які пропонуються їх власником до продажу третій особі, та порядок його реалізації;
9) порядок повідомлення акціонерів про виплату дивідендів;
10) порядок скликання та проведення загальних зборів;
11) компетенцію загальних зборів;
12) спосіб повідомлення акціонерів про зміни у порядку денному загальних зборів;
13) склад органів товариства та їх компетенцію, порядок утворення, обрання і відкликання їх членів та прийняття ними рішень, а також порядок зміни складу органів товариства та їх компетенції;
14) порядок внесення змін до статуту;
15) порядок припинення товариства.
Статутом акціонерного товариства не може бути передбачено надання засновникам товариства додаткових прав чи повноважень. Статут акціонерного товариства може містити й інші положення, що не суперечать законодавству.
А отже, Закон України “Про акціонерні товариства” не вимагає зазначати у статуті товариства відомості про засновників та учасників товариства.
П. 2 розділу XVII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про акціонерні товариства” передбачено, що через два роки з дня набрання чинності цим Законом (тобто з 30 квітня 2011 р.) втрачають чинність ст. 1-49 Закону України “Про господарські товариства” у частині, що стосується акціонерних товариств.
Абз. 1 п. 5 розділу XVII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про акціонерні товариства” передбачено, що статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність до норм цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом (тобто в термін до 30.04.2011 р.). При цьому акціонерні товариства звільняються від сплати реєстраційного збору під час реєстрації змін до статуту товариства або статуту в новій редакції у зв’язку з приведенням його у відповідність із цим Законом.
Згідно із роз’ясненнями Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.2009 року № 8 “Щодо порядку застосування окремих положень розділу XVII “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про акціонерні товариства” у зв’язку з набранням ним чинності” акціонерні товариства до приведення у відповідність до норм Закону України “Про акціонерні товариства” статуту та інших внутрішніх положень акціонерного товариства мають керуватись у своїй діяльності з 30.04.2009 р. по 30 .04.2011 р. Законом України “Про господарські товариства” та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами. Цими ж актами законодавства регулюються взаємовідносини товариства з акціонерами, інвесторами, органами державної влади та іншими особами.
Акціонерні товариства, які, починаючи з 30 квітня 2009 р., привели свою діяльність у відповідність до Закону України “Про акціонерні товариства”, мають керуватись у своїй діяльності Законом України “Про акціонерні товариства” та відповідними підзаконними нормативно-правовими актами. Цими ж актами законодавства регулюються взаємовідносини товариства з акціонерами, інвесторами, органами державної влади та іншими особами.
Установчі документи ТОВ, ТДВ, повного і командитного товариств, крім зазначених відомостей, повинні містити відомості про:
– розмір часток кожного з учасників;
– розмір, склад і порядок здійснення ними внесків.
Установчий договір повного товариства і командитного товариства, крім зазначених відомостей, повинен визначати форму їх участі у справах товариства.