Географія промислових комплексів – Іщук С. І. – Одеська промислова агломерація

Охоплює територію Овідіо-Польського, Біляївського, Комінтернівського, частково Білгород-Дністровського районів Одеської області й тісно пов’язані з ядром міста-супутники: Іллічівськ, Южне, Теплодар, Біляївка, Білгород-Дністровський. Нині в цій промисловій агломерації мешкає близько 1,3 млн жителів, а це майже половина населення області. В Одесі проживає 1029 тис. осіб. Одеська промислова агломерація – найбільший портово-промисловий комплекс в Україні, розташований на північно-західному узбережжі Чорного моря між Дністровським і Тилігульським лиманами. її справедливо називають морськими воротами України.

Приміська зона Одеси охоплює прилеглі адміністративні райони – Овідіопольський, Біляївський, Комінтернівський, у межах яких зв’язки з Одесою найінтенсивніші. На території цих районів розміщені складові приміської інфраструктури. Тут діють товарні станції, енергетичні підстанції, транспортно-комунікаційні вузли і кільцеві системи об’їзних доріг, склади і газосховища тощо. У приміську зону, яка виконує багато важливих господарських функцій, виносять екологічно небезпечні виробництва, а також нові підприємства.

Периферійні райони приміської зони – Білгород-Дністровський, Роздільнянський, Іванівський, Березівський – пов’язані з ядром промислової агломерації виробничими, трудовими, сировинними, транспортними, комунікаційними зв’язками, а також ринковими поїздками населення до Одеси. З розвитком промислової функції міста райони периферії поступово “прилучаються” до території з високою концентрацією виробництва і населення.

Провідною галуззю промислового комплексу Одеси в машинобудування і металообробка. Комплекс машинобудівних підприємств спеціалізується на верстатобудуванні, сільськогосподарському, технологічному машинобудуванні, виробництві інструменту, сталепрокатному і канатно-дротяному виробництвах, ремонті суден тощо. До нього належать такі найбільші виробничі об’єднання: “Продмаш”, “Одесхолодмаш”, верстатобудівне, важкого кранобудування, “Одесагрунтомаш”. Сформувались і функціонують науково-виробничі об’єднання “Кисеньмаш” і “Харчпромавтоматика”. Найвідоміша продукція одеських машинобудівних підприємств – це крани великої вантажопідйомності, тракторні плуги для всіх сільськогосподарських зон, холодильна апаратура, верстати з програмним керуванням, поліграфічна техніка, автогенне устаткування, гідравлічні машини, сталеві канати і троси та ін.

Друге місце за чисельністю промислово-виробничого персоналу посідає харчова промисловість із переліком майже всіх підприємств, що входять до складу продовольчого комплексу. У цьому комплексі головними галузями є: борошномельна, цукрова, м’ясна, молочна, рибна, консервна, олійножирова, спиртово-горілчана, виноробна, кондитерська та ін. До найбільших підприємств належать консервний завод, чаєрозважувальна і харчових концентратів фабрики, заводи шампанських вин і винно-коньячний, рибопереробний та цукрорафінадний.

Третя галузь спеціалізації – легка промисловість, головною продукцією якої є швейні та джутові вироби, галантерейні, технічні, вовняні тканини та трикотаж, взуття.

Значного розвитку в Одесі набули хімічна і нафтохімічна галузі (припортовий хімічний, нафтопереробний і суперфосфатний заводи). Працює виробниче хіміко-фармацевтичне об’єднання.

З інших галузей можна виокремити виробниче об’єднання “Одесбудматеріали”, цементний завод, підприємства деревообробної, целюлозно-паперової, скляної та ювелірної галузей.

Важливі функції в Одеській промисловій агломерації виконують порти Іллічівський і Южний. Через них здійснюються транспортно-економічні зв’язки з промисловими центрами України та зарубіжними країнами.

Іллічівськ – морський торговий порт багатофункціонального типу, розташований за 30 км на південний захід від Одеси. Він має сучасний контейнерний термінал і дві міжнародні паромні переправи: Іллічівськ – Варна (Болгарія) та Іллічівськ – Поті (Грузія). Готується техніко-економічна розробка поромної лінії Іллічівськ – Батумі (Грузія). У структурі вантажообігу переважають експортні вантажі.

Южне – морський торговий порт, розташований на північно-східному узбережжі Одеської затоки в Аджалицькому (Григорівському) лимані. Через нього здійснюється круглорічна навігація. Переважають експортні хімічні вантажі. В зоні порту Южне на відстані 20 км у бік моря споруджується Одеський нафтовий термінал потужністю до 40 млн т імпортної нафти на рік. Порт має сучасне складське господарство, об’єднаний під’їзними залізницями й автомагістралями.

Значний промисловий центр – Ізмаїл у західній частині Одеської області. Місто розміщене на лівому березі Кілійського гирла Дунаю за 80 км від моря і є важливим річковим портом. Головні галузі промисловості цього центру – харчова і машинобудівна. Харчова промисловість представлена рибною, овочеконсервною, виноградно-переробною, м’ясною, кондитерською та іншими галузями. З машинобудівних підприємств відомі судноремонтний, судноремонтно-механічний, ремонтно-технологічного устаткування заводи.

Поблизу місця” де Дністер впадає в Чорне море, розташований невеликий промисловий центр Білгород-Дністровський, У місті переважає харчова промисловість (м’ясна, рибоконсервна, масло – та виноробна). Є також підприємства швейної, меблевої, картонної, будівельних матеріалів промисловості. У приміській зоні розміщене село Шабо, відоме як центр виноградарства і виноробства.

У північній частині Одещини розміщене місто Котовськ – багатогалузевий промисловий центр на залізничній станції. Тут працюють заводи авторемонтний та “Південремверстат”. Головна галузь промисловості – харчова (цукрова, м’ясна, молочноконсервна). Функціонує багато підприємств, що обслуговують залізничний транспорт.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Географія промислових комплексів – Іщук С. І. – Одеська промислова агломерація