Географія промислових комплексів – Іщук С. І. – Маріупольський промисловий вузол

Сформувався на базі гірничих центрів Красноармійськ, Димитров, Добропілля, Селидове. Вони спеціалізуються на видобутку коксівного вугілля (початкова стадія вуглеенергохімічного ЕВЦ). У Красноармійську функціонує комбінат великопанельного будівництва. Він постачає свою продукцію на будівельні майданчики всіх міст вузла і за його межі. Тут же розміщений дінасовий завод, що випускає вогнетриви для металургійних, коксохімічних, машинобудівних підприємств України та на експорт. Подібних заводів на території колишнього Радянського Союзу було тільки два. У перші роки діяльності підприємство виробляло лише нормальний фасований дінас для мартенівських печей, а нині воно випускає також фігурні вогнетриви і фасонні вироби для коксових батарей, електроди, цирконієві стакани для установок безперервного розливу сталі тощо.

На території промислового вузла закладено 20 шахт у містах Селидове, Гірник, Українськ, Новогродівка. Для збільшення вуглевидобутку потрібно здійснити їх реконструкцію і збудувати нові шахти. Починаючи з 1992 р. видобуток вугілля зменшився, деякі промислові підприємства зупинилися або знизили випуск продукції. Гострою є проблема дефіциту водних ресурсів, оскільки на території вузла розміщені водоємні виробництва. Надзвичайно складною є екологічна ситуація. Для вирішення цієї проблеми слід провести реконструкцію і технічне переоснащення підприємств, насамперед шахт, підвищити рівень комплексного використання природних ресурсів і відходів виробництва.

Маріупольський промисловий вузол

Об’єднує передусім підприємства Маріуполя (500 тис осіб) та приміських поселень, розташованих поблизу. До нього належать південна частина Волноваського району, а також Тельманівський, Володарський, Першотравневий, Новоазовський адміністративні райони. В межах території вузла виявлено значні запаси мінерально-сировинних ресурсів для промислової переробки. Тут залягають діабази, порфірити, каоліни, вогнетривкі глини, вермикуліт, плавиковий шпат, графіт, залізні руди (Маріупольське родовище з прогнозними запасами від 1,5 до 2 млрд т).

Вузол є одним із найбільших металургійних утворень України (заводи “Азовсталь”, імені Ілліча), у структурі виробництва якого домінує пірометалургійний цикл чорних металів. За часткою виробництва перше місце посідає чорна металургія – 72 %, потім машинобудування – 19 %, а решта припадає на інші галузі.

У технологічному поєднанні циклу чорної металургії розвивається коксохімія, виробництво чавуну, сталі та прокату, а металургійні шлаки використовуються як сировина для виробництва будівельних матеріалів. У тісному зв’язку з металургією розвивається важке машинобудування, яке спеціалізується на виробництві вантажних вагонів, цистерн, металургійного устаткування (виробниче об’єднання “Маріупольський завод важкого машинобудування”). У межах Маріупольського промислового вузла розвиваються хімічна промисловість, суднобудування і судноремонт, вилов риби та її переробка, а також низка галузей легкої та харчової промисловостей.

У хімічній промисловості перспективним напрямом є переробка коксового газу, завдяки якій Маріуполь може стати важливим постачальником різноманітних продуктів і напівпродуктів для великої хімії та одним із найбільших центрів хімічної промисловості Донецької області. Тут виробляються мінеральні добрива, хімічні засоби для боротьби зі шкідниками сільського господарства, синтетичні смоли і пластмаси, штучні й синтетичні волокна, штучна шкіра.

Маріуполь – одне з найбільших індустріальних міст не лише Донецької області, а й України. Місто розташоване на перехресті основних внутрішніх і зовнішньоекономічних вантажопотоків півдня України. Воно пов’язане автодорогами з Донецьком, Ростовом-на-Дону, Мелітополем, через які перевозяться вантажі всередині України та за її межі. Державне значення має вантажо-перевалкова база Маріупольського морського торгового порту, який за обсягом вантажообігу посідає друге місце після Одеського. Особливу роль у господарських і економічних зв’язках з іншими регіонами і зарубіжними країнами відіграє залізничний транспорт.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Географія промислових комплексів – Іщук С. І. – Маріупольський промисловий вузол