Географія промислових комплексів – Іщук С. І. – Чернівецький промисловий вузол

Це промислове утворення змішаного типу з розвитком галузей видобувної та обробної промисловостей. Він має вигідне транспортне й економіко-географічне положення. Через територію вузла пролягають зручні залізничні та автомобільні шляхи, що зв’язують його промислові центри з найбільшим промисловим центром району м. Львовом та із центрами Закарпатської області, В межах вузла видобувають природні горючі гази, сірчані руди, цементну сировину, займаються виробництвом сільськогосподарської сировини для галузей легкої та харчової промисловостей. У галузевій структурі Стрийсько-Роздольського промислового вузла вирізняють такі галузі, як газова, сірчана, сажна, цементна, деревообробна і целюлозно-паперова, легка і харчова.

Територіальна структура представлена Стрийським багатогалузевим центром і Роздольським, Миколаївським, Дашавським і Жидачівським спеціалізованими промисловими центрами.

Головним організаційним центром вузла є Стрий – найбільше місто цієї промислової системи. Тут розташоване газове промислове управління, розвинуті машинобудування і металообробка, меблева промисловість, виробництво будівельних матеріалів, легка і харчова галузі.

Новий Роздол – галузевий центр гірничохімічної промисловості, що сформувався одночасно з будівництвом Роздольського виробничого об’єднання “Сірка”. Видобута сірчана руда спрямовується з кар’єрів на комбінат, де проходить стадії переробки (підземний спосіб виплавки чистої сірки). Миколаїв – центр промисловості будівельних матеріалів. Поблизу міста працює цементно-шиферний комбінат і завод залізобетонних конструкцій. Дашава – центр виробництва сажі з попутного газу, що надходить з Долинського нафтопромислу. Жидачів – центр целюлозно-паперової промисловості (найбільший комбінат цієї галузі в Україні).

Калусько-Долинський промисловий вузол

Охоплює територію в басейні річок Ломниці і Свічі з такими поселеннями: Калуш, Долина, Болехів (багатопромислові центри); Брошнів і Вигода (спеціалізовані галузеві промислові центри), багато сільських населених пунктів.

У галузевій структурі вузла виділяють такі основні галузі: паливна, хімічна, машинобудівна і металообробна, деревообробна, лісохімічна та промисловість будівельних матеріалів. Більшість із них зосереджені у Калуші (виробниче об’єднання хімічної промисловості “Оріана”, машинобудівної – “Карпатнафтомаш”, заводи “Будмаш”, “Нафтобурмашремонт”, металообробний завод). Хімічний комплекс Калуша – один із найбільших у Прикарпатті. Він має міждержавне значення і розвиває виробничі зв’язки з угорськими підприємствами, від яких одержує сировину для виробництва поліетилену (діє етиленопровід).

У Долині розміщений газобензиновий завод – головне підприємство, а також солеварний, цегельний, сокоекстрактний заводи, швейна і бавовнопрядильна фабрики. У Болехові розташований лісокомбінат, меблева фабрика, шкірзавод та ін. Рожнятів, Борошнів і Вигода – спеціалізовані лісопромислові центри.

Івано-Франківський промисловий вузол

Сформувався як вузол із розвитком переважно обробних галузей. Головними з них є машинобудування і металообробка, легка і харчова промисловості. Переважна більшість промислових підприємств розміщена в ядрі вузла – обласному центрі – Івано-Франківську (218 тис. осіб). Машинобудування представлене виробничими об’єднаннями “Геофізприлади, “Карпатпресмаш”, заводом “Автолитмаш”, арматурним, локомотиворемонтним; легка промисловість – об’єднаннями шкіряної і швейної промисловостей, фабриками трикотажних і художніх виробів; харчова – м’ясною та кондитерською. У місті розвинена меблева промисловість, функціонує завод тонкого органічного синтезу, виробляються будівельні матеріали.

Чернівецький промисловий вузол

Розташований у долинах річок Прут і Серет, на важливих залізничних і автомобільних шляхах. До складу вузла входять багатогалузевий центр Чернівці (241 тис. осіб) і низка галузевих центрів і пунктів, що мають постійні виробничі та трудові зв’язки з головним центром області.

Профілюючими галузями вузла є легка і харчова промисловості та інші галузі неметаломісткого машинобудування. Легка промисловість працює на привізній сировині і є важливою галуззю спеціалізації. Підприємства спеціалізуються на виробництві тканин і трикотажних виробів та взуття. Продукція легкої промисловості має міжрайонне значення. Харчова промисловість випускає широкий асортимент продовольчих товарів. Продукція галузі – цукор, м’ясо і м’ясні продукти, кондитерські вироби, консерви – вивозиться в інші райони України.

На території вузла зосереджено понад 10 підприємств деревообробної промисловості, які випускають меблі, деталі з дерева, фанеру. Розвинені галузі машинобудування і металообробки (виробництво нафтоапаратури, технологічного устаткування для легкої і харчової промисловостей та інструменту).

У територіальній структурі Чернівецького промислового вузла домінують невеликі центри, але переважна частина продукції виробляється у Чернівцях (понад 80 %).

Ужгородсько-Мукачевський промисловий вузол

Функціонує як полігалузеве утворення з двома найбільшими центрами – Ужгородом (117 тис. осіб) і Мукачевим (82 тис). З ними взаємодіють невеликі агропромислові центри: Свалява, Чинадієво, Середнє та інші сільські поселення. У зоні впливу промислового вузла розміщений найбільший залізничний вузол Закарпаття – Чоп, через який здійснюються транспортно-економічні зв’язки України з країнами Західної Європи. Основними галузями спеціалізації промисловості вузла є неметаломістке машинобудування, деревообробна, легка і харчова.

Більшість промислових підприємств зосереджена у багатогалузевому центрі Ужгород, який є адміністративним центром Закарпатської області. У місті діють найбільші машинобудівні підприємства промислового вузла: заводи “Електродвигун”, “Ужгородприлад”, експериментальний газотранспортних турбоустановок, нестандартного обладнання та машинобудівний. Розвинена деревообробна промисловість (фанерно-меблевий комбінат і фурнітурний завод), легка і харчова (швейна і взуттєва фабрики, молочний, маргариновий, консервний та соко-винний заводи, м’ясний і хлібний комбінати, пивзавод); виробляються будівельні матеріали (щебінь, цегла, черепиця).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Географія промислових комплексів – Іщук С. І. – Чернівецький промисловий вузол