Географія промислових комплексів – Іщук С. І. – 7.7. Подільський промисловий район

Територія району займає центральну частину Правобережної України й охоплює Вінницьку, Хмельницьку та Тернопільську адміністративні області. Промисловий комплекс району грунтується на переробці сільськогосподарської сировини, яку виробляє багатогалузеве сільське господарство. Тому провідними галузями тут є галузі харчової промисловості, які мають міжрайонне і міждержавне значення. Особливо вирізняється цукрова промисловість, частка якої у виробництві цукру в Україні становить одну третину. Розвиток галузей харчової промисловості став можливим завдяки багатим земельним ресурсам, що представлені високоякісними орними землями (75 % території зайнято переважно родючими чорноземами та сірими лісовими грунтами).

Мінерально-сировинні ресурси для розвитку промисловості на території району обмежені, за винятком сировини для виробництва будівельних матеріалів. Тут розміщені родовища будівельного каменю вздовж річок Случ та Південний Буг, червоного граніту в Шепетівському районі (Хмельницька область). Поклади мармуру виходять на поверхню у Кам’янець-Подільському районі. У Придністровських районах залягають вапняки, які у більшості родовищ добувають відкритим способом і широко використовують у технологічному процесі під час виробництва цукру та в будівництві (у природному стані та для випалювання вапна). Родовища вапняків є у багатьох місцях району, але найбільші з них зосереджені на території Чемеровецького і Кам’янець-Подільського районів Хмельницької області. На основі найбільших покладів крейди в Тернопільській області працює Кременецький крейдяний завод.

Цінний будівельний матеріал – пісковик добувається у Вінницькій області (Барський та Ямпільський райони), на Тернопільщині (Теребовлянський, Збаразький райони). Поклади гіпсу залягають уздовж Дністра і його приток у Кам’янець-Подільському, Новоушицькому районах Хмельницької області та Борщівському районі Тернопільської області. Важливе промислове значення мають поклади мергелю, зосереджені у Кам’янець-Подільському, Бережанському і Жмеринському районах. їх використовують для виробництва цементу і цегли. У багатьох місцях виявлені поклади каолінів, а найкращі за якістю каоліни залягають поблизу села Глухівці та селища Турбів у Вінницькій області. Каоліни застосовують у фарфоро-фаянсовій, паперовій, парфумерній промисловості України, а також експортують в інші країни.

Подільський промисловий район багатий на глини, опоку, піски, придатні для промислового використання. їх залягання виявлені на території всіх трьох областей. Ці природні матеріали використовуються для виготовлення посуду, кахель, черепиці, фарфоро-фаянсових виробів.

Промислове значення мають джерела лікувальних мінеральних вод у Хмельницькому, Козятинському, Липовецькому, Немирівському (Вінницька область), Шепетівському, Полонському, Сатанівському (Хмельницька область) районах.

Район недостатньо забезпечений паливно-енергетичними ресурсами, які представлені покладами торфу в долинах приток Південного Бугу, особливо Згару. Невеликі поклади бурого вугілля виявлені у Кременецькому (Тернопільська область), Славутському (Хмельницька область), Погребищенському (Вінницька область) районах. Усі вони мають місцеве значення.

Функціонально-компонентна структура промислового комплексу Подільського району сформувалась на базі виробництва і переробки сільськогосподарської сировини (бурякоцукровий, плодоовочеконсервний, м’ясо – та молокопереробні цикли), що поєднуються з машинобудівною й металообробною, хімічною та легкою промисловостями. Розширюється виробництво будівельних матеріалів, фарфоро-фаянсових виробів.

За обсягом виробництва й асортиментом виробленої продукції провідну роль у функціонально-компонентній структурі відіграють галузі продовольчого комплексу. До основних його галузей належать: цукрова, спиртова, м’ясна, маслоробна, сироварна, молочна, борошномельно-круп’яна, хлібопекарна, олійножирова, плодоовочеконсервна. Серед них важливе місце посідає цукрова промисловість, що об’єднує понад 60 заводів і виробляє одну третину цукру-піску нашої держави. За період з 1990 до 2003 р. випуск продукції галузі скоротився внаслідок зниження темпів промислового виробництва в Україні, але Подільський промисловий район і нині є найбільшим виробником цукру. Найбільшими підприємствами цукрової промисловості є Кирнасівський, Теофіпольський, Городоцький, Кременецький цукрові заводи та Шепетівський цукрорафінадний завод.

Цукрова промисловість має тісні технологічні зв’язки зі спиртовою, адже значна частина спиртових заводів працює на відходах цукрового виробництва (патоці). Спиртові заводи використовують для переробки на спирт зерно і картоплю. Крім спирту, вони виробляють кормові дріжджі, вітаміни та інші продукти. Найбільші підприємства спиртової промисловості – Барський і Калинівський заводи (Вінницька область). Спиртова промисловість також скоротила виробництво, а низка її підприємств перестала працювати.

У структурі продовольчого комплексу вирізняється за високим рівнем розвитку м’ясна промисловість. Підприємства галузі розміщені більш-менш рівномірно на території всіх трьох областей, але найпотужніші зосереджені на великих м’ясокомбінатах – Вінницькому, Хмельницькому, Тернопільському, Козятинському, Барському, Шепетівському, Кам’янець-Подільському. Випускається широкий асортимент продукції у свіжому, замороженому видах та у вигляді консервів. Сировинні ресурси подільських областей досить значні, що може стати головною передумовою для розширення виробництва м’ясної продукції та постачання її в райони України і за її межі.

Однією з важливих галузей району є молочна промисловість, яка виробляє не менше 14 % продукції в Україні. Молокопереробні підприємства (масло – і сирзаводи) розміщені в межах сировинних зон, де виробництво молока має найвищі показники. Найбільші молочні підприємства тяжіють до великих і середніх міст, зокрема до обласних центрів. До великих молочноконсервних підприємств належить Городоцький завод (Хмельницька область).

У районі добре розвинена плодоовочеконсервна промисловість, що випускає широкий асортимент консервів і соків (майже 12 % виробництва в Україні). Виокремлюються такі найбільші центри виробництва: Вінниця, Могилів-Подільський, Тульчин, Кам’янець-Подільський, Заліщики.

Продовольчий комплекс об’єднує багато інших галузей, що мають внутрішньо – і міжрайонне значення. В межах району реалізується продукція борошномельно-круп’яних підприємств, хлібопекарних і пивоварних заводів, тютюнової фабрики. Міжрайонне значення має кондитерська промисловість.

У Подільському промисловому районі розташовано багато підприємств машинобудування. Машинобудівний комплекс спеціалізується на виробництві неметаломістких виробів, зокрема, тут випускається технологічне устаткування для галузей харчової промисловості, торгівлі та громадського харчування, для сільського господарства, а в останні десятиліття (до 1991 р.) важливе значення мало виробництво електротехнічного устаткування, приладів та інструментів. Однак після 1991 р. ці галузі різко скоротили виробництво і нині їх роль малопомітна. Головні підприємства машинобудування в основному зосереджені у промислових вузлах (Вінницькому, Хмельницькому, Кам’янець-Подільському, Тернопільському) і промислових центрах (Козятині, Могилеві-Подільському, Шепетівці, Підволочиську, Кременці, Чорткові, Заліщиках та ін.).

Подальший розвиток машинобудівного комплексу району передбачає конверсію низки підприємств, перехід на випуск нових видів продукції на основі внутрішньодержавного кооперування.

У галузевій структурі промислового виробництва областей Поділля помітне місце посідають галузі будівельного комплексу. На території району видобувають і обробляють граніти (Голованівське і Жежелівське родовища). Каменедробильні заводи працюють у Гнівані, Шепетівці, Ладижині. Розвинене виробництво І стінових блоків з черепашнику, які використовуються у будівництві (Могилів-Подільський, Кам’янець-Подільський, Збаразький райони). Для потреб цукрової промисловості видобувають вапняк (Чемеровецький, Могилів-Подільський райони). Функціонують заводи з випалювання вапна, виробництва крейди для будівельної та хімічної промисловостей (Кам’янець-Подільський, Бережанський райони, завод у Кременці). У багатьох районах виробляється будівельна цегла. Важливе значення має продукція Глуховецького і Турбівського каолінових заводів. Каолін застосовують на підприємствах фарфоро-фаянсової, целюлозно-паперової та гумової галузей. Розвинене виробництво кераміки, фаянсу, фарфору (Славута, Бережани, Полонне).

Із галузей легкої промисловості найрозвиненішими є текстильна, швейна і взуттєва. На підприємствах району випускаються бавовняні тканини (Тернопільський бавовняний комбінат), сукно (Дунаївецька і Славутська суконні фабрики), трикотажні вироби (Хмельницький, Шепетівка, Чорний Острів), хутрові вироби (Жмеринка). Поділля – значний осередок художніх промислів (вишивання, килимарство та ін.).

Взуттєва і шкіргалантерейна промисловості найбільше розвинені у Вінниці, Хмельницькому, Тульчині, Тернополі, Теребовлі, Почаєві.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Географія промислових комплексів – Іщук С. І. – 7.7. Подільський промисловий район