Фінансовий ринок – Еш С. М. – 4. Кредитні рейтинги

Необхідною складовою інфраструктури кредитного ринку є рейтингові агентства, які регулярно проводять оцінювання кредитоспроможності позичальників і за результатами оцінювання присвоюють позичальникам певні кредитні рейтинги. Рейтинги, присвоєні найвідомішими рейтинговими агентствами, враховуються банками-кредиторами при наданні позик і учасниками ринку при інвестуванні коштів у боргові зобов’язання емітентів-позичальників. Рейтинги присвоюються позичальникам і борговим зобов’язанням, які вони емітують. Усі рейтинги характеризують спроможність позичальників вчасно і в повному обсязі відповідати за своїми зобов’язаннями. Одним із основних кредитних рейтингів, що надаються відомими рейтинговими агентствами “Moody’s” та “Standard &; Poor’s”, є рейтинги облігацій, які досить точно відображають кредитний рейтинг самих емітентів-позичальників.

Крім рейтингів облігацій, на кредитному ринку досить поширеними є рейтинги кредитів і рейтинги позичальників. Системи рейтингу кредитів за якістю є важливим інструментом систематичного оцінювання ступеня кредитного ризику при наданні різних видів кредитів. Такі системи часто створюються самими банками з метою спростити та полегшити процес прийняття рішення про надання кредитів співробітниками банку.

Існують системи рейтингу, які основані на кількісному аналізі фінансового становища позичальника і системи рейтингу якості кредиту, що розраховуються за бальною системою (табл. 7.3). Такі параметри, як призначення і сума кредиту, фінансове становище позичальника, застава, термін і механізм погашення кредиту, кредитна інформація про позичальника, взаємовідносини з позичальником та вартість кредиту оцінюються певною кількістю балів. Загальний рейтинг визначається на основі суми балів за всіма показниками.

Систему кредитних рейтингів доповнюють рейтинги позичальників, у яких проводиться класифікація позичальників залежно від їх можливостей по залученню коштів на ринку банківських кредитів, обслуговуванню боргу тощо.

Таблиця 7.3

РЕЙТИНГИ ЯКОСТІ КРЕДИТУ

Рейтинг

Класифікація

Опис

1

“Прайм”

Позичальник із найвищим кредитним рейтингом. Відмінно обслуговує борг, має потужний грошовий потік, першокласну заставу, привабливі характеристики позики

2

Високої якості

Позичальник з добрим фінансовим становищем, посереднім обслуговуванням боргу та заставою. Має привабливі для банку характеристики кредиту

3

Задовільний

Позичальник із задовільним фінансовим становищем та задовільною заставою, добре обслуговує борг у минулому

4

Граничний

Слабкий позичальник, недостатня застава, сума кредиту велика відносно капіталу позичальника

5

Нижчий від граничного

Фінансове становище позичальника незадовільне, повернення боргу сумнівне

6

Втрати

Обслуговування боргу припинено і не очікується його відновлення

Існують не тільки рейтинги корпорацій-позичальників, а й рейтинги країн-позичальників, що залучають кошти на міжнародному фінансовому ринку.

Ринок капіталів – це частина фінансового ринку, де формується попит і пропозиція на середньостроковий та довгостроковий позиковий капітал. Формою руху позикового капіталу є кредит, тому часто в економічній літературі ринок капіталів називають кредитним ринком. На ринку капіталів кредити надаються на термін понад рік. Кредит – це позичковий капітал банку чи іншої кредитної установи, що передається в тимчасове користування на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання.

Ринок капіталів сприяє зростанню виробництва і збільшенню товарообігу, трансформації грошових заощаджень у капіталовкладення, відновленню основного капіталу, руху капіталів усередині країни тощо. Економічна роль ринку капіталів полягає в його спроможності об’єднати дрібні, розрізнені кошти і на основі цього активно впливати на концентрацію і централізацію виробництва та капіталу. Ринок капіталів є складовою частиною фінансового ринку, що розпадається на ринок цінних паперів, термін обертання яких перевищує один рік (фондовий ринок) і ринок середньо – і довгострокових банківських кредитів. Якщо грошовий ринок надає високоліквідні кошти в основному для задоволення короткострокових потреб, то ринок капіталів забезпечує довгострокові потреби у фінансових ресурсах і охоплює оборот позикового і банківського капіталів, комерційного і банківського кредитів, а також функціонування кредитних аукціонів.

Таким чином, ринок капіталів забезпечує платоспроможність фінансової системи, максимальне узгодження загальногосподарських процесів нагромадження та інвестування як за обсягом, так і за структурою.

Контрольні питання

1. Суть ринку капіталів та його відмінність від грошового ринку.

2. Хто є основними учасниками ринку капіталів?

3. Що таке банківський кредит і які є основні джерела формування банківських кредитних ресурсів?

4. Які функції на кредитному ринку виконує банківська система?

5. Назвати основні форми кредитних відносин.

6. Які є джерела погашення державних позик залежно від економічної ситуації в країні?

7. Яка різниця між поточним і капітальним державним боргом?

8. Які функції виконує кредитний ринок?

9. Основні принципи банківського кредитування, їх суть.

10. Суть комерційного кредитування, його відмінність від банківського.

11. Які є способи управління державним боргом?

12. Що таке гарантія і на які види її поділяють?

13. На які параметри застави треба звертати увагу при наданні кредиту під заставу?

14. Чим відрізняються системи рейтингу кредитів від рейтингу позичальників?

Література: 2; 7; 9;16; 21; 24-26; 28; 31; 33; 38; 42; 45.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Фінансовий ринок – Еш С. М. – 4. Кредитні рейтинги