Фінансовий облік за міжнародними та національними стандартами – Жолнер І. В. – 3.4. Наступні витрати та переоцінка, пов’язані з основними засобами

В процесі здійснення господарської діяльності у підприємства можуть виникати витрати, пов’язані із наявними основними засобами. А саме можуть відбуватися наступні події:

O ремонт та технічне обслуговування;

O добудова або до облаштування;

O модернізація;

O зміна запасних частин або компонентів.

Слід зазначити, що витрати на поточний ремонт і обслуговування основних засобів відносяться на витрати того звітного періоду в якому вони виникають. В обліку будуть наступні записи:

Дт “Витрати на ремонт та обслуговування”

Кт “Нарахована заробітна плата”

Кт “Нарахування на фонд заробітної плати”

Кт “Матеріали”.

Витрати на дообладнання об’єкту основного засобу відображують в обліку як новий об’єкт основного засобу наступним записом:

Дт “Основні засоби”

Кт “Грошові кошти” тощо.

Модернізація або заміна окремих компонентів об’єкту основного засобу означає, що частина або компонент заміняється на значно кращий та вдосконалений компонент іншого типу та покрашеними характеристиками. Відображення в обліку відбувається як оприбуткування нового об’єкту та списання старого.

Приклад.

Підприємство замінює дах будинку адміністративного корпусу на новий. Первісна вартість старого даху 48 000 дол, а накопичу вальна амортизація 39 000 дол. Вартість нового даху склала 60 000 дол. В обліку будуть здійснені наступні записи:

Фінансовий облік за міжнародними та національними стандартами   Жолнер І. В.   3.4. Наступні витрати та переоцінка, повязані з основними засобами

Відповідно до вимог МСБО 16 переоцінку основних засобів слід проводити, виходячи з їх справедливої вартості на дату переоцінки.

Справедлива вартість основних засобів (Fair Value) – це ринкова вартість об’єкту.

Витрати, що виникають після оприбуткування основних засобів, такі, як поліпшення, обслуговування, ремонт обліковуються одним із наступних способів:

O капіталізуються (збільшують вартість об’єкту основних засобів);

O визнаються витратами;

O зменшують накопичуваний знос.

Витрати капіталізуються лише в тому випадку, коли очікувані економічні вигоди перевищують ті, які первинно очікувались від об’єкту.

Прикладами покращення, що призведуть до підвищення майбутніх економічних вигод є наступні:

O модифікація об’єкту основних засобів, яка призводить до збільшення строку корисного використання;

O вдосконалення деталей та вузлів машин з метою значного покращення якості продукції;

O впровадження нових виробничих процесів, що призводять до значного скорочення виробничих витрат.

Відобразимо класифікацію наступних витрат, пов’язаних з основними засобами у вигляді таблиці (табл. 3.17).

Оцінку основних засобів, згідно базового підходу МСБО, рекомендується проводити за первісною вартістю (собівартістю) за вирахуванням зносу. В якості альтернативного варіанту – передбачається проводити переоцінку основних засобів, що відповідає справедливі вартості на дату переоцінки за вирахуванням накопиченого зносу.

При проведенні переоцінки слід переоцінювати весь клас основних засобів (земля, устаткування, обладнання, транспорті засоби, тощо).

Таблиця 3.17. ОБЛІКОВІ ПІДХОДИ ЩОДО ВИДІВ ВИТРАТ

Фінансовий облік за міжнародними та національними стандартами   Жолнер І. В.   3.4. Наступні витрати та переоцінка, повязані з основними засобами

Після визнання активом, об’єкт основних засобів, справедливу вартість якого можна достовірно оцінити, слід обліковувати за переоціненою сумою, яка є його справедливою вартістю на дату переоцінки мінус будь-яка подальша накопичена амортизація та подальші накопичені збитки від зменшення корисності. Переоцінки слід проводити з достатньою регулярністю, так щоб балансова вартість суттєво не відрізнялася від тієї, що була б визначена із застосуванням справедливої вартості на дату балансу.

Справедливу вартість землі та будівель, як правило, визначають на основі ринкових свідчень за допомогою експертної оцінки, що її, як правило, здійснюють професійні оцінювачі. Справедливою вартістю об’єктів машин та обладнання є, як правило, їхня ринкова вартість, визначена за допомогою експертної оцінки.

Якщо немає ринкового свідчення щодо справедливої вартості через вузькоспеціалізований характер об’єкта основних засобів, а також через те, що такий об’єкт рідко продається (за винятком випадків, коли він є складником частиною бізнесу, що триває), тоді суб’єктові господарювання може бути потрібним попередньо оцінити справедливу вартість, застосовуючи підхід за доходом або за амортизованою відновлюваною собівартістю.

Частота переоцінок залежить від змін справедливої вартості пере оцінюваних об’єктів основних засобів. Якщо справедлива вартість переоціненого активу суттєво відрізняється від його балансової вартості, слід проводити подальшу переоцінку. Деякі об’єкти основних засобів можуть зазнавати значних і непостійних змін справедливої вартості, потребуючи щорічної переоцінки. Такі часті переоцінки не потрібні для об’єктів основних засобів лише з незначною зміною справедливої вартості. У такому разі достатньо оцінювати їх кожні три або п’ять років.

Коли об’єкт основних засобів переоцінюють, будь-яку суму накопиченої амортизації на дату переоцінки розглядають за допомогою одного з таких методів:

А) перераховують пропорційно до зміни валової балансової вартості активу так, що балансова вартість активу після переоцінки дорівнює переоціненій сумі. Цей метод часто застосовують, коли актив переоцінюється за допомогою індексу до його амортизованої відновлюваної собівартості.

Б) виключають з валової балансової вартості активу та чистої суми, перерахованої до переоціненої суми активу. Цей метод використовують для будівель.

Сума коригування, яка виникає внаслідок перерахунку або виключення накопиченої амортизації, формує частину збільшення або зменшення балансової вартості, що її обліковують згідно з параграфами 39 та 40.

Якщо переоцінюють об’єкт основних засобів, тоді весь клас основних засобів, до якого належить цей актив, слід переоцінювати.

Клас основних засобів – це група активів, однакових за характером і способом використання в діяльності суб’єкта господарювання. Прикладами окремих класів активів є:

1. земля;

2. земля та будівлі;

3. машини та обладнання;

4. кораблі;

5. літаки;

6. автомобілі;

7. меблі та приладдя;

8. офісне обладнання:

Об’єкти, які входять до одного класу основних засобів, переоцінюються одночасно, щоб запобігти вибірковій переоцінці активів і включенню у фінансові звіти сум, в яких змішані витрати та вартості на різні дати. Проте клас активів можна переоцінювати на безперервній основі – за умови, що переоцінка класу активів завершується за короткий проміжок часу і переоцінка відбувається вчасно.

Якщо балансова вартість активу збільшилася в результаті переоцінки, збільшення відображається безпосередньо за кредитом рахунку власного капіталу під назвою “Дооцінка”. Проте це збільшення має визнаватися у прибутку чи збитку, якщо воно сторнує зменшення від переоцінки того самого активу, яке раніше було визнане у прибутку чи збитку.

Якщо балансова вартість активу зменшилася в результаті переоцінки, зменшення має визнаватися у прибутку чи збитку. Проте зменшення слід безпосередньо відображати за дебетом рахунку власного капіталу під назвою “Дооцінка”, якщо існує кредитове сальдо дооцінки щодо цього активу.

Дооцінку, що входить до власного капіталу стосовно об’єкта основних засобів, можна прямо перенести до нерозподіленого прибутку, коли припиняється визнання активу. Це може бути пов’язано з переносом всієї дооцінки, коли актив вибуває з використання або ліквідується. Проте можна переносити частину дооцінки, у той час, коли актив використовується підприємством. У цьому випадку сума перенесеної дооцінки буде різницею між амортизацією, що базується на переоціненій балансовій вартості активу, та амортизацією, що базується на первісній вартості активу. Перенесення з дооцінки до нерозподіленого прибутку не здійснюється через прибуток або збиток.

Вплив податків на прибуток (якщо він є), який є результатом переоцінки основних засобів, визнається та розкривається відповідно до МСБО 12 “Податки на прибуток”.

Переоцінку основних засобів в обліку за П(С)БО відобразимо за допомогою схеми переоцінки (рис. 3.2).

Фінансовий облік за міжнародними та національними стандартами   Жолнер І. В.   3.4. Наступні витрати та переоцінка, повязані з основними засобами

Рис. 3.2. Схема відображення переоцінки основних засобів в обліку за П(С)БО 7

При переоцінці об’єкта основних засобів на ту саму дату здійснюється переоцінка всіх об’єктів групи основних засобів, до якої належить даний об’єкт. Тобто по всіх об’єктах основних засобів даної групи перевіряється, чи відповідає їх остаточна вартість справедливій вартості відповідних об’єктів. За наявності розбіжностей об’єкти основних засобів дооцінюються або уцінюються до справедливої вартості.

Відомості про зміни первісної вартості та суми зносу основних засобів заносяться до реєстрів їх аналітичного обліку (інвентарна картка обліку основних засобів, книга обліку основних засобів).

При проведенні переоцінки об’єкта основних засобів змінюється в однакових пропорціях первісна вартість об’єкта та сума накопиченого зносу, крім випадку, коли залишкова вартість об’єкта, що переоцінюється, дорівнює нулю.

Індекс переоцінки визначається діленням справедливої вартості об’єкта на його залишкову вартість на дату переоцінки.

Фінансовий облік за міжнародними та національними стандартами   Жолнер І. В.   3.4. Наступні витрати та переоцінка, повязані з основними засобами

Якщо залишкова вартість об’єкта основних засобів дорівнює нулю, то його переоцінена первісна вартість визначається додаванням справедливої вартості цього об’єкта до його первісної (переоціненої) вартості без зміни суми зносу об’єкта, в результаті чого переоцінена залишкова вартість об’єкта буде дорівнювати його справедливій вартості.

Фінансовий облік за міжнародними та національними стандартами   Жолнер І. В.   3.4. Наступні витрати та переоцінка, повязані з основними засобами

Міжнародні стандарти визначають наступне правило обліку і відображенні в звітності переоцінки основних засобів:

O якщо балансова вартість об’єкту основного засобу збільшується в результаті переоцінки, то це відображується в розділі власного капіталу за статтею “Додатковий капітал при переоцінці” (revaluation surplus). Так збільшення відносять до категорії доходів прямо на капітал;

O якщо балансова вартість об’єкту основного засобу зменшується в результаті переоцінки, то це відображується як витрати звітного періоду та одночасно відноситься на зменшення капіталу за статтею “Додатковий капітал при переоцінці”.

В момент вибуття об’єкту основного засобу, що переоцінювався “Додатковий капітал при переоцінці” переводиться в нерозподілений прибуток прямою проводкою.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Фінансовий облік за міжнародними та національними стандартами – Жолнер І. В. – 3.4. Наступні витрати та переоцінка, пов’язані з основними засобами