Фінансове право – Роль В. Ф. – 14.3. Правове регулювання готівкового обігу

Обіг готівкових коштів починається з випуску грошей в обіг, їх емісії, яка є винятковою компетенцією Національного банку України. Повноваження Національного банку в цій сфері регулюються статтями 32-39 Закону України “Про Національний банк України”. Готівка знаходиться в обігу у вигляді грошових знаків – банкнот (паперових) і монет (металевих). Загальна сума банкнот та монет, що знаходяться в обігу, визначається в рахунках Національного банку як його пасив. Банкноти й монети є безумовними зобов’язаннями Національного банку і забезпечуються всіма його активами.

Конструкція розрахункового правовідношення закріплена п. 2.7 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України, відповідно до якого розрахунки готівкою фізичних осіб з підприємствами за придбані товари (проведені роботи, надані послуги) можуть також здійснюватися через установи банків у порядку, визначеному інструкцією по організації емісійно-касової роботи в установах банків. Подібні розрахунки здійснюються без надходження коштів у касу підприємства і відображення цієї операції в касовій книзі, проводяться фізичними особами шляхом внесення готівки на внутрішні банківські рахунки й подальшого перерахування установам банку цих коштів на поточні рахунки підприємств та є для фізичних осіб (платників коштів) – готівкою, а для підприємців (одержувачів коштів) – безготівковими розрахунками.

Згідно з нормативно-правовим актом суб’єкти підприємницької діяльності, які мають поточні рахунки в банках, зобов’язані зберігати свої кошти в установах банків. Готівкові кошти одержуються ними з власних поточних рахунків (як з основного, так і додаткових) в установах банків у межах коштів, що є на цих рахунках, та на цілі, визначені в чеці (в т. ч. і на заробітну плату), без надання підтверджуючих документів і розрахунків.

Готівкові розрахунки підприємств та індивідуальних підприємців між собою, а також з громадянами можуть проводитися як за рахунок коштів, отриманих з кас банків, так і за рахунок виручки, отриманої від реалізації товарів (робіт, послуг), та інших касових надходжень, за винятком випадків, коли підприємства й індивідуальні підприємці мають податкову заборгованість. У такому разі вони здійснюють виплати, пов’язані з оплатою праці, виключно за рахунок коштів, отриманих з установ банків.

Під час здійснення готівкових розрахунків суб’єкти підприємницької діяльності – одержувачі наявного платежу – зобов’язані надати підприємствам (індивідуальним підприємцям) – платникам – обліковий розрахунковий документ (податкову накладну, рахунок-фактуру, товарний чек, акт виконаних робіт, наданих послуг та ін.), яким підтверджується здійснені платниками витрати наявних грошових коштів.

Готівкові розрахунки підприємств усіх форм власності, а також індивідуальних підприємців з громадянами повинні проводитися з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів, касового або товарного чека, квитанцій, договорів купівлі-продажу, актів закупівлі або інших документів, які засвідчують факт купівлі товару, виконання робіт, надання послуг.

Під час здійснення розрахунків суб’єктами підприємницької діяльності із споживачами у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг за готівкові кошти через належним чином зареєстровані електронні контрольно-касові апарати (ЕККА) повинен обов’язково видаватися споживачеві касовий чек, а під час виходу з ладу ЕККА або на період тимчасового вимкнення електроенергії – товарний чек. Умови застосування ЕККА, порядок видачі споживачам касових і товарних чеків, відомості, які повинні в них міститися, контроль за проведенням вищезгаданих розрахунків із споживачами регламентуються Положенням про порядок реєстрації і застосування електронних контрольно-касових апаратів при готівкових розрахунках у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Важливим елементом порядку ведення касах операції є встановлення ліміту залишку готівкових коштів у касі, який установлюється всіма підприємствами, що мають рахунки в установах банків і що здійснюють касові операції з готівковими коштами.

Безпосередньо порядок встановлення ліміту каси регулюється Постановою Правління Національного банку №637 “Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні” від 16.06.09 р.

Установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою), з урахуванням режиму і специфіки його роботи, віддаленості від банку, обсягу касових оборотів (надходжень і видатків) за всіма рахунками, установлених строків здавання готівки, тривалості операційного часу банку, наявності домовленості підприємства з банком на інкасацію тощо.

Підприємства, що виробляють та перероблюють сільськогосподарську продукцію, різних організаційно-правових форм (акціонерні товариства, агрофірми тощо) можуть установлювати (переглядати) ліміт каси на період заготівлі та перероблення сільськогосподарської продукції згідно з фактичними показниками їх касових оборотів (надходжень або видачі готівки) за будь-які три місяці сезону виробництва (перероблення) сільськогосподарської продукції попереднього року.

Порядок ведення касових операцій в установах банків, які здійснюють касове обслуговування клієнтів, встановлений Інструкцією № 768 Національного банку України “Про затвердження Інструкції про касові операції в банках України”, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 24.04.2007 р. № 337 .

Касові операції оформляються документами, які підтверджують факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів. До таких документів можна віднести касові ордери, видаткові відомості, розрахункові документи, документи за операціями із застосуванням платіжних карток.

Приймання готівки В каси здійснюється за Прибутковими касовими ордерами, підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства. Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.

Видача готівки З кас здійснюється за Видатковими касовими ордерами або видатковими відомостями, підписаними керівником і головним бухгалтером або працівником підприємства, який на це уповноважений керівником (якщо на доданих до видаткових касових ордерів документах, заявах, рахунках є дозвільний напис керівника підприємства, то його підпис на видаткових касових ордерах не обов’язковий).

Усі надходження і видачі готівкових коштів у національній валюті підприємства враховуються в Касовій книзі.

Записи в касову книгу проводяться касиром відразу після отримання або видачі грошей за кожним прибутковим касовим ордером і видатковим документом.

Відповідальність за дотримання касової дисципліни покладається на керівників підприємств, головних бухгалтерів, керівників фінансових служб і касирів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Фінансове право – Роль В. Ф. – 14.3. Правове регулювання готівкового обігу