Фінансове право – Мацелик М. О. – 29.3. Державне регулювання та ліцензування на ринку цінних паперів

Державне регулювання ринку ЦП здійснюється з метою:

1) реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу ЦП і їх похідних;

2) створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку ЦП фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства;

3) одержання учасниками ринку ЦП інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку ЦП;

4) забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок ЦП;

5) гарантування прав власності на цінні папери;

6) захисту прав учасників фондового ринку;

7) інтеграції в європейський та світовий фондові ринки;

8) дотримання учасниками ринку ЦП вимог актів законодавства;

9) запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку ЦП;

10) контролю за прозорістю та відкритістю ринку ЦП. Державне регулювання ринку ЦП здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку ЦП у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

З метою координації діяльності державних органів з питань функціонування ринку ЦП створюється Координаційна рада.

До складу Координаційної ради входять керівники державних органів, що у межах своєї компетенції здійснюють контроль або інші функції управління щодо фондового ринку та інвестиційної діяльності в Україні. Очолює Координаційну раду голова ДКЦПФР. Склад та Положення про Координаційну раду затверджує Президент України за поданням голови ДКЦПФР.

Законом України “Про цінні папери та фондовий ринок” від 23 лютого 2006 р. № 3480-ІУ передбачено, що професійна діяльність на фондовому ринку здійснюється виключно на підставі ліцензії, що видається Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Перелік документів, необхідних для отримання ліцензії, порядок її видачі та анулювання встановлюються ДКЦПФР.

Відповідно до Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” від ЗО жовтня 1996 р. № 448/96-ВР передбачено, що державне регулювання ринку ЦП здійснюється у таких формах:

– прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку ЦП;

– регулювання випуску та обігу ЦП, прав та обов’язків учасників ринку ЦП;

– видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку ЦП та забезпечення контролю за такою діяльністю;

– заборона та зупинення на певний строк (до одного року) професійної діяльності на ринку ЦП у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;

– реєстрація випусків (емісій) ЦП та інформації про випуск (емісію) ЦП;

– контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску ЦП та інформації про випуск ЦП, умов продажу (розміщення) цінних паперів, передбачених такою інформацією;

– створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами ЦП та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку ЦП;

– контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку ЦП, контролюючим органам;

– встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку ЦП та контролю за їх дотриманням.

Ліцензуванню підлягають такі види діяльності на ринку ЦП:

1) брокерська діяльність;

2) дилерська діяльність;

3) андерайтинг;

4) діяльність з управління цінними паперами;

5) діяльність з управління активами;

6) діяльність з управління іпотечним покриттям; –

7) депозитарна діяльність депозитарію ЦП;

8) депозитарна діяльність зберігача ЦП;

9) діяльність із ведення реєстру власників іменних ЦП;

10) діяльність з організації торгівлі на фондовому ринку;

11) розрахунково-клірингова діяльність. Ліцензування професійної діяльності на ринку ЦП здійснює ДКЦПФР відповідно до законів України, що регулюють ринок ЦП, НПА, прийнятих згідно з цими законами, та з урахуванням вимог ст. 13 та 19 Закону України “Про ліцензування певних видів господарської діяльності”.

Строк дії ліцензії встановлюється КМУ за поданням ДКЦПФР; він не може бути меншим ніж три роки.

ДКЦПФР затвердила своїм рішенням від 26 травня 2006 р. № 345 порядок та умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії; від 26 травня 2006 р. № 346 ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку – діяльності з торгівлі цінними паперами.

Зазначені Ліцензійні умови встановлюють вимоги, обов’язкові для виконання при провадженні професійної діяльності на фондовому ринку – діяльності з торгівлі цінними паперами. Вимоги, встановлені цими умовами, мають виконуватись ліцензіатами (торговцями цінними паперами, у т. ч. банками) протягом усього строку дії ліцензії.

Зокрема ліцензійними умовами передбачено, що ліцензіат може здійснювати професійну діяльність на фондовому ринку – діяльність з торгівлі цінними паперами відповідно до отриманої ліцензії тільки за умови вступу до щонайменше однієї саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку та включення ліцензіата (крім банку) до державного реєстру фінансових установ, які надають фінансові послуги на ринку ЦП, відповідно до Порядку формування та ведення державного реєстру фінансових установ, які надають фінансові послуги на ринку ЦП, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 14 липня 2004 р. № 296, зареєстрованого в Мін’юсті України 2 серпня 2004 р. за 957/9556.

Ліцензіат повинен дотримуватись вимог ЦКУ та ГКУ, Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок”, нормативно-правових актів ДКЦПФР, що регулюють питання провадження професійної діяльності на фондовому ринку за кожним видом діяльності, на який ліцензіат отримав відповідну ліцензію, оформлення та умов виконання договорів доручення, ДКЦПФР, андерайтингу або договору про управління цінними паперами, що встановлені законодавством України.

Ліцензіат має здійснювати професійну діяльність за місцезнаходженням, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію юридичної особи (крім випадку здійснення цієї діяльності відокремленим підрозділом юридичної особи, на підставі відповідної копії ліцензії), у приміщенні, повністю відокремленому від приміщень інших юридичних осіб.

Сертифіковані фахівці ліцензіата мають відповідати кваліфікаційним вимогам, встановленим для видачі ліцензії. У разі виникнення у ліцензіата факту зменшення визначеної кількості сертифікованих фахівців (у т. ч. керівних посадових осіб) у процесі здійснення діяльності ліцензіату необхідно протягом трьох місяців відновити потрібну кількість та повідомити про це комісію відповідно до п. 9 глави 3 Ліцензійних умов.

Ліцензіат для провадження професійної діяльності на фондовому ринку – діяльності з торгівлі цінними паперами має розробити положення про провадження діяльності з торгівлі цінними паперами, положення про філію або інший відокремлений підрозділ, яким надані повноваження здійснювати діяльність з торгівлі цінними паперами (у разі створення таких відокремлених підрозділів), положення про внутрішній контроль, правила проведення внутрішнього фінансового моніторингу та програми його здійснення не пізніше першої проведеної операції або укладеного договору, призначити контролера і працівника, відповідального за здійснення внутрішнього фінансового моніторингу, протягом одного робочого дня з дати отримання ліцензії, якщо такий працівник не був призначений раніше, та затвердити його посадову інструкцію.

Положення про провадження діяльності з торгівлі цінними паперами має містити порядок:

– укладання договорів;

– роботи з клієнтами;

– провадження діяльності з торгівлі цінними паперами за видами діяльності, на які торговець має відповідні ліцензії;

– ведення обліку та подання звітності щодо операцій з цінними паперами;

– ведення обліку та подання звітності щодо коштів клієнтів.

Положення про філію або інший відокремлений підрозділ торговця цінними паперами, яким надані повноваження здійснювати діяльність з торгівлі цінними паперами, містить:

– основні види діяльності, повноваження;

– вимоги до наявності мінімальної кількості сертифікованих фахівців (у т. ч. керівних посадових осіб);

– вимоги до наявності комп’ютерної техніки та відповідного програмного забезпечення;

– вимоги до приміщення;

– умови ліквідації.

Положення про внутрішній контроль торговця цінними паперами має містити:

– порядок і строки розгляду звернень клієнтів та професійних учасників фондового ринку;

– процедуру запобігання несанкціонованому доступу до службової інформації і її неправомірному використанню, у т. ч. за суміщення різних видів професійної діяльності;

– ліквідність та інші показники, що обмежують ризики з операцій з цінними паперами для торговця цінними паперами, встановлені комісією;

– вимоги, спрямовані на запобігання маніпулюванню цінами на фондовому ринку, встановлені торговцем цінними паперами;

– опис функцій, прав та обов’язків контролера;

– повноваження контролера у разі виявлення ним порушень;

– форму і строки подання звітності контролером керівнику торговця цінними паперами;

– вимоги до оформлення первинних документів внутрішнього обліку, ведення облікових операцій і складання внутрішньої звітності.

Ліцензіат зобов’язаний протягом 20 робочих днів з дати видачі ліцензії (яка зазначена на бланку ліцензії) подати до територіального органу ДКЦПФР за своїм місцезнаходженням у письмовій формі інформацію про отримання ліцензії та облікову картку професійного учасника фондового ринку за формою згідно з додатком 1 до цих Ліцензійних умов.

У разі зміни у процесі діяльності ліцензіата відомостей, зазначених в обліковій картці, а також отримання копій ліцензії для провадження філіями (іншими відокремленими підрозділами) ліцензіата професійної діяльності на фондовому ринку (їх анулювання) ліцензіат зобов’язаний протягом 20 робочих днів письмово повідомити про ці зміни територіальний орган ДКЦПФР, надати облікову картку з відповідними змінами, за-повнити облікову картку щодо кожної філії (іншого відокремленого підрозділу), яка отримала в установленому порядку копію ліцензії.

Ліцензіат протягом строку дії ліцензії зобов’язаний повідомляти комісію про всі зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії.

Реєстрація випуску ЦП. Відповідно до вимог ст. 7 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, п. 9 ст. 6 Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” (визначає завдання ДКЦПФР) ДКЦПФР роз’яснює порядок реєстрації випуску ЦП у зв’язку з набранням чинності Законом України “Про цінні папери та фондовий ринок” (набрав чинності 12 травня 2006 р., за винятком окремих норм, порядок набрання ‘чинності якими встановлено п. 1 розд. VH Закону).

Здійснення емісій ЦП, рішення про які були прийняті емітентом до набрання чинності Законом України “Про цінні папери та фондовий ринок”, регулюється відповідно до вимог Закону України “Про цінні папери і фондову біржу” та нормативно-правовими актами ДКЦПФР, що були чинними на дату прийняття рішення про випуск ЦП.

Відповідно до п. 6 розд. VII “Прикінцеві положення” Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” його дія поширюється на емісії ЦП, рішення про які були прийняті емітентами після набрання чинності законом.

Процедуру емісії ЦП регулюють такі чинні НПА ДКЦПФР:

1) Положення, про порядок збільшення (зменшення) розміру статутного фонду акціонерного товариства, затверджене рішенням ДКЦПФР від 16 жовтня 2000 р., зареєстроване в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2000 р. за № 753/4974 (зі змінами і доповненнями);

2) Положення про порядок реєстрації випуску акцій закритих акціонерних товариств, затверджене рішенням ДКЦПФР від 11 червня 2002 р. № 167, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 16 липня 2002 р. за № 587/6875;

3) Положення про порядок випуску акцій відкритих акціонерних товариств, затверджене рішенням ДКЦПФР від 9 лютого 2001 р. № 18, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 25 травня 2001 р. за № 449/5640;

4) Положення про порядок реєстрації випуску облігацій підприємств, затверджене рішенням ДКЦПФР від 17 липня 2003 р. № 322, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 13 серпня 2003 р. за № 706/8027;

5) Положення про порядок випуску облігацій внутрішніх місцевих позик, затверджене рішенням ДКЦПФР від 7 жовтня 2003 р. № 414, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28 жовтня 2003 р. за № 982/8303; Положення про порядок випуску сертифікатів фонду операцій з нерухомістю, що випускаються в бездокументарній формі, інформації про їх випуск та проспекту емісії, затверджене рішенням ДКЦПФР від 4 жовтня 2005 р. № 511, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2005 р. за№ 1271/11551;

6) Положення про порядок реєстрації випуску іпотечних сертифікатів, що випускаються в бездокументарній формі, інформації про їх випуск та звіту про підсумки випуску іпотечних сертифікатів, затверджене рішенням ДКЦПФР від 23 березня 2006 р. № 187, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 18 квітня 2006 р. за № 451/12325;

7) Положення про порядок реєстрації звіту про підсумки випуску сертифікатів фонду операцій з нерухомістю, затверджене рішенням ДКЦПФР від 14 лютого 2006 р. № 106, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28 березня 2006 р. за № 334/12208, та діє у частині, що не суперечить вимогам закону.

Для реєстрації проспекту емісії ЦП, реєстрації змін до проспекту емісії ЦП, реєстрації випуску ЦП, реєстрації звіту про результати розміщення ЦП емітенти ЦП надають до ДКЦПФР документи згідно з вимогами чинних НПА ДКЦПФР у частині, що не суперечить вимогам закону.

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку протягом ЗО днів після отримання заяви і всіх необхідних документів для реєстрації випуску та проспекту емісії ЦП здійснює одночасно реєстрацію їх випуску та проспекту емісії або відмовляє в реєстрації.

Перелік документів, необхідних для реєстрації випуску та проспекту емісії ЦП, а також порядок їх реєстрації встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

При підготовці документів для реєстрації проспекту емісії ЦП, реєстрації змін до проспекту емісії ЦП, реєстрації випуску ЦП, реєстрації звіту про результати розміщення ЦП емітенти ЦП можуть керуватись проектами НПА ДКЦПФР (змін до них), які розроблені з метою приведення чинних НПА ДКЦПФР у відповідність до вимог закону, схвалені рішеннями ДКЦПФР та розміщені на офіційному веб-сайті ДКЦПФР.

До набрання чинності нормативно-правовими актами ДКЦПФР (змін до них), які розроблені з метою приведення чинних НПА ДКЦПФР у відповідність до вимог закону, рішення про реєстрацію проспекту емісії ЦП, реєстрацію змін до проспекту емісії ЦП, реєстрацію випуску ЦП, реєстрацію звіту про результати розміщення ЦП приймається комісією на засіданні.

ДКЦПФР перевіряє документи, надані емітентами на реєстрацію проспекту емісії ЦП, реєстрацію змін до проспекту емісії ЦП, реєстрацію випуску ЦП, реєстрацію звіту про результати розміщення ЦП на їх відповідність вимогам Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” та чинному законодавству України.

Крім зазначених повноважень ДКЦПФР, з метою роз’яснення порядку інформування громадськості емітентами цінних паперів про свій фінансово-господарський стан і результати діяльності ДКЦПФР відповідно до п. 23 ч. 2 ст. 7 Закону України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні” визначає порядок інформування громадськості емітентами цінних паперів про свій фінансово-господарський стан. Прикладом є випущений ДКЦПФР Інструктивний лист щодо порядку інформування громадськості емітентами цінних паперів про свій фінансово-господарський стан і результати діяльності за 2006 р.

З метою реалізації вимог Закону України “Про цінні папери та фондовий ринок” рішенням комісії від 19 грудня 2006 р. № 1591 затверджено Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, яке зареєстроване в Мін’юсті України 5 лютого 2007 р. за№ 97/13364.

З 1 березня 2007 р. Положення набрало чинності, за винятком розд. V, VI, які набрали чинності з 1 жовтня 2007 р.

Отже, регулярна інформація за 2006 р. надається відкритими акціонерними товариствами та підприємствами – емітентами облігацій відповідно до вимог Положення про надання регулярної інформації відкритими акціонерними товариствами та підприємствами – емітентами облігацій, затвердженого рішенням комісії від 9 червня 1998 р. № 72 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 8 липня 1998 р. за № 431/2871.

Річний звіт за 2006 р. подається закритими акціонерними товариствами відповідно до вимог Положення про подання річного звіту закритими акціонерними товариствами до ДКЦПФР, затвердженого рішенням комісії від 3 червня 2003 р. № 227 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 червня 2003 р. за № 515/7836.

Разом з тим відкриті акціонерні товариства і підприємства – емітенти облігацій для інформування громадськості про свій фінансово-господарський стан і результати діяльності за 2006 р. шляхом опублікування в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, КМУ або комісії можуть використовувати додаток 43 “Річна інформація емітентів (для опублікування в офіційному друкованому виданні)” Положення (без посилання на розміщення в загальнодоступній базі даних комісії про ринок цінних паперів).

Закриті акціонерні товариства у разі публікації річного звіту можуть керуватися п. 4 розд. VI Положення в частині змісту і форми публікації в офіційних друкованих виданнях.

Відповідно до вимог законів України “Про цінні папери та фондовий ринок”, “Про господарські товариства” та нормативних актів ДКЦПФР регулярна та особлива інформації господарських товариств, оголошення про проведення загальних зборів, інформація про випуск цінних паперів, інші інформаційні матеріали підлягають обов’язковому опублікуванню в офіційних друкованих засобах масової інформації, у т. ч. в офіційних виданнях ДКЦПФР.

П. 1.1 Положення про офіційні друковані видання ДКЦПФР, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 1 квітня 2004 р. Хе 88, офіційні друковані видання комісії – друковані видання (газети, журнали, відомості, збірники, бюлетені, інформаційні листи, вісники тощо), засновником (співзасновником) яких є комісія, започатковані для інформування широкого кола громадськості про діяльність комісії, у т. ч. про нормативно-правові акти щодо розвитку фондового ринку, а також публікації обов’язкової інформації учасників ринку цінних паперів відповідно до чинного законодавства.

На підставі рішень ДКЦПФР: від 15 лютого 2007 р. № 326 “Щодо виходу зі складу співзасновників газети “Дивіденди-інформ”, від 15 лютого 2007 р. № 325 “Щодо виходу зі складу співзасновників газети “Економіка плюс”, від 15 лютого 2007 р. № 327 “Щодо виходу зі складу співзасновників газети “Вісник. Цінні папери” газети “Дивіденди-інформ”, “Економіка плюс”, “Вісник. Цінні папери” втратили статус офіційного друкованого видання ДКЦПФР.

ДКЦПФР проінформувала співзасновників офіційних друкованих видань про прийняте рішення та запропонувала їм здійснити перереєстрацію друкованих засобів масової інформації відповідно до вимог ст. 20 Закону України “Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні” до 1 квітня 2007 р. (ст. 20: “Друкований засіб масової інформації підлягає перереєстрації в разі зміни засновника (складу співзасновників), назви, мови, сфери розповсюдження видання. Зміна засновника (складу співзасновників) повинна оформлятися угодою між засновником (співзасновниками) і його правонаступником, укладеною відповідно до вимог цивільного законодавства України. Ця угода є підставою для подання правонаступником заяви про перереєстрацію…”).

Крім того, з 1 квітня 2001 р. не є офіційним виданням ДКЦПФР газета “Фондова панорама” – на підставі рішення комісії від 26 листопада 2003 р. Хе 521 “Про офіційні видання ДКЦПФР”.

Отже, з 1 квітня 2001 р. офіційними друкованими виданнями ДКЦПФР є такі видання:

– бюлетень “Відомості ДКЦПФР” (Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації Серія КВ Хе 12082-953 ПР від 11 грудня 2006 р.);

– бюлетень “Бюлетень. Цінні папери України” (Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації Серія КВ № 4481 від 22 серпня 2000 р.);

– газета “Цінні папери України” (Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації Серія КВ № 3147 від 26 березня 1998 р.);

– журнал “Ринок цінних паперів України”, “Вісник ДКЦПФР” (Свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації Серія КВ № 1918 від 2 березня 1996 р.).

Враховуючи викладене вище з 1 квітня 2007 р. публікація регулярної та особливої інформації господарських товариств, оголошень про проведення загальних зборів, інформації про випуск цінних паперів, інших інформаційних матеріалів, які підлягають обов’язковому опублікуванню відповідно до вимог законів України “Про цінні папери та фондовий ринок”, “Про господарські товариства” та нормативних актів комісії, в газетах “Дивіденди-інформ”, “Економіка плюс”, “Вісник. Цінні папери” не буде мати статусу офіційно опублікованої інформації, а отже, є підставою для порушення справи та застосування відповідних санкцій до учасників фондового ринку за порушення законодавства на ринку цінних паперів в порядку, встановленому Правилами розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених наказом ДКЦПФР від 9 січня 1997 р. № 2 (у редакції рішення ДКЦПФР від 13 лютого 2001 р. № 27).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Фінансове право – Мацелик М. О. – 29.3. Державне регулювання та ліцензування на ринку цінних паперів