Фінансове право – Лучковська С. I. – 2. Поняття та зміст банківського регулювання

Банківське регулювання-одна із функцій Національного банку України, яка полягає у створенні системи норм, що регулюють діяльність банків, визначають загальні принципи банківської діяльності, порядок здійснення банківського нагляду, відповідальність за порушення банківського законодавства.

Головна мета банківського регулювання й нагляду-безпека та фінансова стабільність банківської системи, захист інтересів вкладників і кредиторів.

Національний банк здійснює функції банківського регулювання й нагляду за діяльністю банків у межах та в порядку, передбачених законодавством України.

З метою здійснення функцій банківського регулювання Національний банк видає нормативно-правові акти з питань, віднесених до його повноважень, які є обов’язковими для органів державної влади й органів місцевого самоврядування, банків, підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності, а також для фізичних осіб. Нормативно-правові акти Національного банку видаються у формі постанов Правління Національного банку, а також інструкцій, положень, правил, що затверджуються постановами Правління Національного банку. Вони не можуть суперечити законам України та іншим законодавчим актам України та не мають зворотної сили, крім випадків, коли вони згідно з законом пом’якшують або скасовують відповідальність. Нормативно-правові акти Національного банку підлягають обов’язковій державній реєстрації в Міністерстві юстиції України та набирають чинності відповідно до законодавства України, а також можуть бути оскаржені відповідно до законодавства України.

Державне регулювання діяльності банків здійснюється Національним банком України у таких формах.

1) адміністративне регулювання:

– реєстрація банків і ліцензування їх діяльності;

– встановлення вимог та обмежень щодо діяльності банків;

– застосування санкцій адміністративного чи фінансового характеру;

– нагляд за діяльністю банків;

– надання рекомендацій щодо діяльності банків;

2) індикативне регулювання:

– встановлення обов’язкових економічних нормативів;

– визначення норм обов’язкових резервів для банків;

– встановлення норм відрахувань до резервів на покриття ризиків від активних банківських операцій;

– визначення процентної політики;

– рефінансування банків;

– кореспондентських відносин;

– управління золотовалютними резервами, включаючи валютні інтервенції;

– операцій з цінними паперами на відкритому ринку;

– Імпорту та експорту капіталу.

З метою захисту інтересів вкладників та кредиторів і забезпечення фінансової надійності банків Національний банк відповідно до визначеного ним порядку встановлює для банків обов’язкові економічні нормативи. Ці нормативи мають забезпечувати здійснення контролю за ризиками, пов’язаними з капіталом, ліквідністю, наданням кредитів, Інвестиціями капіталу, а також за відсотковим та валютним ризиком. Про подальші зміни нормативів та методики їх розрахунку Національний банк офіційно повідомляє не пізніше ніж за місяць до введення їх у дію.

Національний банк визначає розміри, порядок формування та використання резервів банків для покриття можливих втрат за кредитами, резервів для покриття валютних, відсоткових та інших ризиків банків. Він не має права вимагати від банків виконання операцій та інших дій, не передбачених законами України та нормативними актами Національного банку.

Для здійснення своїх функцій Національний банк володіє правом безоплатно одержувати від банків, банківських об’єднань та юридичних осіб, які отримали ліцензію Національного банку на здійснення окремих банківських операцій, а також від осіб, стосовно яких Національний банк здійснює наглядову діяльність відповідно до Закону України “Про банки і банківську діяльність”, інформацію про їх діяльність та пояснення стосовно отриманої інформації і проведених операцій. Для підготовки банківської та фінансової статистики, аналізу економічної ситуації Національний банк має право безоплатно отримувати необхідну Інформацію від органів державної влади й органів місцевого самоврядування та суб’єктів господарювання усіх форм власності. Отримана інформація не підлягає розголошенню, за винятком випадків, передбачених законодавством України.

Відповідно до загальноприйнятих у міжнародній практиці принципів і стандартів була розроблена Інструкція “Про порядок регулювання діяльності банків в Україні”, затверджена Постановою Правління Національного банку України від 28 серпня 2001 року№368. Вона була введена в дію з метою забезпечення стабільної діяльності банків та своєчасного виконання ними зобов’язань перед вкладниками, а також запобігання неправильному розподілу ресурсів і втраті капіталу через ризики, що притаманні банківській діяльності.

Цією Інструкцією відповідно до Законів України “Про Національний банк України” та “Про банки і банківську діяльність” Національним банком України встановлений порядок визначення регулятивного капіталу банку та наступні економічні нормативи, що є обов’язковими до виконання всіма банками:

– нормативи капіталу: мінімального розміру регулятивного капіталу, адекватності регулятивного капіталу (платоспроможності), співвідношення регулятивного капіталу до сукупних активів;

– нормативи ліквідності: миттєва ліквідність, поточна ліквідність, короткострокова ліквідність;

– нормативи кредитного ризику: максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента, великих кредитних ризиків, максимального розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих одному інсайдеру, максимального сукупного розміру кредитів, гарантій та поручительств, наданих інсайдерам;

– нормативи інвестування: інвестування в цінні папери окремо за кожною установою, загальної суми інвестування;

– норматив ризику загальної відкритої (довгої/короткої) валютної позиції банку.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)

Фінансове право – Лучковська С. I. – 2. Поняття та зміст банківського регулювання