Фінансове право – Лучковська С. I. – 2. Галузі, об’єкти й форми страхування

Враховуючи різноманітність об’єктів страхування вирізняють п’ять основних галузей страхування: особисте, майнове, відповідальності, економічних ризиків і соціальне2. Об’єктами страхування є:

1) при особистому страхуванні-життя, здоров’я, працездатність людини;

2) при майновому страхуванні – майно, що знаходиться у володінні, користуванні або розпорядженні страхувальника;

3) при страхуванні відповідальності – відповідальність окремих суб’єктів;

4) при страхуванні економічних ризиків – шкода, яка виникає у процесі підприємницької діяльності;

5) при соціальному страхуванні – працездатність і працевлаштування.

Відповідно до Закону України “Про страхування” предметом договору страхування можуть бути майнові інтереси, що не суперечать закону і пов’язані:

– з життям, здоров’ям, працездатністю та пенсійним забезпеченням (особисте страхування):

– з володінням, користуванням і розпорядженням майном (майнове страхування);

– з відшкодуванням страхувальником заподіяної ним шкоди особі або її майну, а також шкоди, заподіяної юридичній особі (страхування відповідальності).

За формами страхування може бути добровільним або обов’язковим.

Добровільне страхування-це страхування, яке здійснюється на основі договору між страхувальником і страховиком. Загальні умови й порядок здійснення добровільного страхування визначаються правилами страхування, що встановлюються страховиком самостійно відповідно до вимог вказаного вище Закону. Конкретні умови страхування визначаються при укладенні договору страхування відповідно до законодавства.

Добровільне страхування у конкретного страховика не може бути обов’язковою передумовою при реалізації інших правовідносин.

Види добровільного страхування, на які видається ліцензія, визначаються згідно з прийнятими страховиком правилами (умовами) страхування, зареєстрованими спеціального уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах нагляду за страховою діяльністю (Уповноважений орган). Характеристику та класифікаційні ознаки видів добровільного страхування визначає Уповноважений орган. Страховики мають право займатися тільки тими видами добровільного страхування, які визначені в ліцензії.

Обов’язкове страхування – це така форма страхування, за якої страхові відносини існують в силу закону.

Обов’язкова форма страхування поширюється на пріоритетні об’єкти страхового захисту (наприклад, страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, страхування врожаю сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень державними сільськогосподарськими підприємствами, врожаю зернових культур і цукрових буряків сільськогосподарськими підприємствами всіх форм власності; страхування ліній електропередач та перетворюючого обладнання передавачів електроенергії від пошкодження внаслідок впливу стихійних лих або техногенних катастроф та від протиправних дій третіх осіб тощо). Саме тому метою обов’язкового страхування є посилення стабільності в економіці завдяки раціональному використанню страхових фондів, розширення кола страхувальників відповідне зниження на підставі цього страхових платежів.

Обов’язкові види страхування, які запроваджуються законами України, мають бути включені до Закону “Про страхування”. Забороняється здійснення обов’язкових видів страхування, що не передбачені цим Законом.

Для здійснення обов’язкового страхування Кабінет Міністрів України встановлює порядок та правила його Проведення, форми типового договору, особливі умови ліцензування обов’язкового страхування, розміри страхових сум та максимальні розміри страхових тарифів або методику актуарних розрахунків.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Фінансове право – Лучковська С. I. – 2. Галузі, об’єкти й форми страхування