Фінанси України та сусідніх держав – Карлін М. І. – 2.6.4. Фінансова розвідка Росії

Федеральна служба з фінансового моніторингу (Росфінмоніторинг) є головною ланкою національної системи протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму, що об’єднує решту її елементів (фінансові установи як джерела інформації, наглядові і інші органи державної влади як регулюючі елементи і правоохоронні органи як кінцеві одержувачі інформації, що розслідують факти, пов’язані з відмиванням злочинних доходів і фінансуванням тероризму) та координує діяльність інших федеральних органів виконавчої влади в цій галузі.

Головне завдання Федеральної служби з фінансового моніторингу – гарантувати своєчасну та ефективну передачу важливої інформації відповідним державним структурам: слідчим органам, прокуратурі і судам, обов’язками яких є викривання і покарання злочинців.

Інформація, необхідна для проведення розслідувань у рамках боротьби з відмиванням злочинних доходів, часто стосується не лише дій, здійснюваних виключно в злочинних цілях, а й широкого діапазону діяльності людини. Для успішної боротьби з відмиванням незаконних доходів слід не тільки знати закони і правові норми, слідчу роботу і методи аналізу, а й орієнтуватися у банківській справі, фінансах, бухгалтерському обліку й інших, пов’язаних з цією галуззю, видах економічної діяльності.

Нині в Росфінмоніторингу успішно функціонує єдина інформаційна система, що забезпечує щоденний прийом і обробку більше 12 тис. повідомлень від кредитних та інших організацій. На основі сучасних програмних продуктів і інформаційних ресурсів федеральних органів виконавчої влади здійснюється виявлення і аналіз фінансових операцій, що пов’язані з легалізацією злочинних доходів і фінансуванням тероризму. У 2003 р. за наслідками аналізу в правоохоронні органи були направлені 482 матеріали, у 2004 р. – 1720, за перші чотири місяці 2006 р. – 680 матеріалів (проти 400 за аналогічний період 2004 р.). Активізували боротьбу з сумнівними фінансовим] операціями і органи МВС. У січні – квітні 2005 р. вони направили в Росфінмоніторинг 950 запитів, що майже у два рази більше, ніж 2004 р. Кожна третя перевірка за цими запитами виявила ознаки легалізації злочинних доходів.

У 2004 р. низку великих кримінальних справ з “відмивання” злочинних доходів, порушених на підставі матеріалів Росфінмоніторингу, була розглянута російськими судами з виголошенням звинувачувальних вироків. Зокрема, вперше в Росії за ст. 174 Кримінального кодексу РФ “Легалізація (відмивання) грошових коштів або іншого майна, придбаних злочинним шляхом” були засуджені шість осіб.

Є і перші приклади успішних міжнародних розслідувань за участю Росфінмоніторингу, зокрема у справах про фінансування тероризму.

Важливим свідоцтвом досягнутого в цій сфері прогресу стало надання Росії в червні 2003 р. статусу повноправного члена Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (ФАТФ), рекомендації якої є загальновизнаними міжнародними стандартами.

Нині Росія не тільки бере участь у розробці міжнародних стандартів протидії легалізації злочинних доходів і фінансуванню тероризму, а й відіграє провідну роль у їх поширенні. У жовтні 2004 р. за ініціативою Росії була створена Євразійська група з протидії легалізації злочинних доходів і фінансуванню тероризму (ЄАГ).

Наприкінці 2004 р. міжвідомча робоча група, створена відповідно до розпорядження президента Російської Федерації від 28 жовтня 2003 р. № 506-рп, завершила підготовку проекту Концепції національної стратегії протидії легалізації злочинних доходів і фінансуванню тероризму, що визначає подальші напрями розвитку цієї системи.

Росфінмоніторинг оснащений високопродуктивним технологічним устаткуванням і відповідним програмним забезпеченням, що не поступаються за якісними характеристиками можливостям колег у розвинених країнах.

Потужність технічного устаткування Росфінмоніторингу забезпечує прийом, обробку і зберігання величезних масивів інформації, що надходить цілодобово зі всіх регіонів Російської

Федерації. Наприклад, у 2004 р. надійшло 1700 тис. повідомлень, що майже у 2 рази більше, ніж у 2003 р. Якщо подавати обсяг інформаційної бази у вартісному вираженні, то вона становить 25,5 трлн руб., тобто приблизно 8-9 бюджетів країни.

Система протидії легалізації злочинних доходів і фінансуванню тероризму, що діє в Російській Федерації, повністю відповідає світовим стандартам у цій сфері, про що неодноразово наголошували міжнародні експерти під час здійснення відповідних перевірок.

Служба з 2002 р. є членом міжнародної групи “Егмонт”, що об’єднує підрозділи фінансової розвідки (ПФР) 94 держав і юрисдикцій світу, у рамках якої здійснюється взаємодія, зокрема на двосторонній основі, з фінансовими розвідками більш ніж 70 країн Європи, Америки, Близького Сходу і Азії. З ПФР 18 держав Росія уклала міжвідомчі угоди про глибшу інформаційну взаємодію; продовжується робота з підписання подібних документів з іншими ПФР.

Після вступу в червні 2003 р. у ФАТФ Росія бере активну участь у всіх заходах цієї міжнародної структури. Представники Росії, зокрема Росфінмоніторингу, беруть участь у засіданнях робочих груп і пленарних засіданнях, у навчальних семінарах для експертів-оцінювачів та інших заходах. Крім того, експерти Росфінмоніторингу беруть участь у проведенні взаємних оцінок рівня відмивання “брудних грошей”, що проводяться ФАТФ.

17 травня 2004 р. була підписана угода про інформаційну взаємодію між Центральним банком Російської Федерації і Федеральною службою з фінансового моніторингу, здійснювану відповідно до Федерального закону “Про протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, і фінансуванню тероризму” у новій редакції.

Результатом спільної роботи стало помітне збільшення в 2004 р. (порівняно з 2003 р.) відомостей від кредитних організацій про операції з грошовими коштами або іншим майном, які підлягають обов’язковому контролю, а також сумнівних коштів, виявлених у процесі здійснення програм внутрішнього контролю.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Фінанси України та сусідніх держав – Карлін М. І. – 2.6.4. Фінансова розвідка Росії