Фінанси України та сусідніх держав – Карлін М. І. – Акцизний збір

Другим найбільшим джерелом бюджетного доходу є акцизний збір. Він становить 20,02 % загальних державних доходів. Акцизний збір нараховується, крім іншого, на продукцію спиртової промисловості, вино, пиво й тютюнові вироби, автомобілі та електронне обладнання високої якості.

Ставки акцизного збору можуть бути визначені залежно від типу товарів, до яких вони застосовуються як:

– відсоток (щодо ціни продажу, зниженої за відрахуванням ПДВ, або стосовно бази оподаткування імпорту);

– сума (в злотих за одиницю продукції);

– різниця цін;

– відсоток (щодо роздрібної ціни);

– в сумі на одиницю товару, якщо йдеться про цигарки.

У наказі “Про акцизний збір” (із наступними змінами) від 15 грудня 1999 р. в окремих додатках було визначено ставки акцизного збору для підакцизних товарів, у більшості випадків – у вигляді сум (у злотих на одиницю продукції, які були однакові як для виробника, так і для імпортера), чи у вигляді ставок відсотка. В останньому випадку існує різниця в оподаткуванні внутрішньої та імпортованої продукції, яка залежить від різних баз оподаткування і різних способів оцінки акцизного збору в країні та за кордоном. Однак податкове навантаження на внутрішню та імпортовану продукцію залишається однаковим.

Базою нарахування акцизного збору в Польщі є обіг, а у разі імпортера – митна вартість, збільшена на суму митних зборів.

Розглянемо правила оподаткування найважливіших підакцизних товарів.

Тютюнова продукція

1 червня 2000 р. у Польщі в рамках гармонізації законодавства було запроваджено змішану систему оподаткування, в якій ставку акцизного збору представлено у вигляді “відсоток – сума**. Відсоткова частина цього показника становить 25 % роздрібної ціни, а сумарна ставка досягала 37,50 зл. на 1000 цигарок на період з 1 червня по 30 вересня 2000 р. 31 жовтня 2000 р. вона збільшилась до 42,0 зл. Ця ставка була однакова для всіх цигарок незалежно від місця їх виробництва чи характеристик. 31 січня 2004 р. збільшили акцизи на тютюнові вироби.

Спирти

Для продукції спиртової промисловості (наприклад, чиста горілка, якісна горілка, спирт у пляшках, інші спирти та алкогольні напої з вмістом алкоголю не нижче 18 %) було встановлено єдину ставку акцизного збору, що є однаковою як для внутрішньої, так і для імпортованої продукції. Вона становить 5790,0 зл. на 1 гектолітр 100 % – го спирту на період з 1 березня по 31 серпня 2000 р. та6020,0зл. – з 1 вересня 2000 р. З 2002 р. акцизи на горілчані вироби зменшили, щоб загальмувати “тіньове виробництво”

Вино.

Ставку акцизного збору як для виноградного, так і для фруктового вина, було встановлено в єдиній сумі 112,0 зл. на 1 гектолітр, для медових напоїв – 67,0 зл. за 1 гектолітр.

Паливо.

Ставки акцизного збору для палива як внутрішнього виробництва, так і імпортованого, є однаковими і встановлюються у злотих на 1000 літрів, причому паливо повинно мати температуру 16 °С, що відповідає вимогам Європейського Союзу. З 1 січня 2004 р. були збільшені акцизи на паливо і мастила.

Автомобілі.

Ставки акцизного збору на автомобілі польського виробництва такі: при кубічному об’ємі двигуна більше ніж 2000 см3 – 15 %, менше – 6 %. Для імпортованих автомобілів ставки становлять 17,6 та 6,4 % відповідно. Зазначені ставки акцизного збору застосовуються до кожного продажу автомобіля перед першою реєстрацією автомобіля на території Республіки Польща в порядку, передбаченому умовами Закону про дорожній транспорт.

Податок з ігор

Діяльність в галузі ігор та взаємних парі регулюється за умовами, зазначеними в Акті про азартні ігри та взаємні парі. Каталог ігор та парі міститься в статуті; умови гри викладено у відповідних положеннях. Азартними є ігри з метою виграшу грошей або призів, результат яких залежить від випадку, серед них: жеребкування, лото, лотереї, цифрові ігри, ігри у казино, карти тощо. Взаємні парі – це парі на грошові виграші, що залежать:

– від результатів спортивних змагань людей чи тварин, в яких учасники роблять ставки й сума виграшу визначається сукупною сумою зроблених ставок (наприклад, тоталізатор);

– результатів різноманітних подій, в яких сума ставки та сума виграшу залежать від співвідношень ставок та виграшів, узгоджених між одержувачем та платником ставки (облік на скачках). Одночасно міністр фінансів має повноваження визначати, чи є гра або парі, не зазначені у каталозі, азартною грою або взаємним парі. Держава має монополію на проведення діяльності у сфері цифрових ігор і грошових лотерей. Азартні ігри та взаємні парі підлягають нормуванню, яке здійснюється державою, й головним інструментом якого є надання концесій та узгодження правил ігор.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Фінанси України та сусідніх держав – Карлін М. І. – Акцизний збір